Gebelik

Gebelikte İlk Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Hamileliğinizi fark eder etmez herhangi bir şikâyetiniz olmasa dahi hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Bu sayede ilk muayeneniz de gerçekleştirilmiş olacaktır.  Bu muayenede amaçlanan şey, anne ya da bebek için herhangi bir sağlık sorunu ya da tehlikeli durumun olup olmadığının belirlenmesidir. Eğer ki gebelik muayene sonucunda kesinlik kazanmış ise o zaman, gebelik takip planını yapmak ve bu plana uymak sizin görevinizdir. Gebeliğiniz içerisinde bir takım kontroller ve testlerden geçebilmeniz için bu şarttır. İlk muayene sonrasında gebeye bir gebe takip kılavuzu doldurularak verilir.

İlk Gebelik Muayenesinde Neler Yapılır?

İlk muayenenin amacı yukarıda belirttiğimiz yönde olacaktır. Burada gebelik kesin olarak teşhis edilir. Bebeğin varlığı tespit edildikten sonra vajinal muayene ve de ultrason ile bebeğin kaç aylık ya da haftalık olduğu tespit edilir. Bu muayene neticesinde çoğul bir gebelik söz konusu ise ya da dış gebelik durumu meydana gelmiş ise tespit edilir. Gebe kadından gerekli tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde alınması sağlanır ve böylece riskli bir gebelik olup olmadığı da tespit edilmiş olacaktır. Burada gebeye sorulan soruların başında daha öncesinde doğum yapıp yapmadığı ve de ölü doğum gibi bir öyküsünün olup olmadığı gelir. Gebe olan kişinin 16 yaşından küçük ya da 40 yaşından büyük olması halinde bir takım risk değerlendirmeleri de yapılacaktır. Örneğin vajinal kanama ihtimali, kitle, miyom ve akıntı gibi bunun yanı sıra kronik rahatsızlık durumları örneğin tansiyon ya da şeker olup olmadığı konusunda bilgi alınır.

İlginizi çekebilir: Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Hangi Haftada?

Fizik Muayene

Fiziki muayenede gebe adayının tüm sistemi muayene edilir. Burada kan basıncından tutun da vücut ağırlığına varıncaya, hatta boyu dahi ölçülerek bakılır. Bunun yanı sıra ödem ve varis gibi durumları varsa bunlar ele alınır.  Meme kontrolü de yapıldıktan sonra rutin kontroller de başlatılmış olacaktır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı