Gebelik

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı bir hamilelik için, önceden gebelik riski taşıyan faktörler konusunda bilgi sahibi olunmalı ve ona göre tedbir alınmalıdır. Önceden ortaya çıkabilecek sorunların bilincinde olunması, hem çocuk hem de annenin hayatı için önemli bir durumdur. Gerekli sağlık kontrollerinden geçtikten sonra gebelik düşünen anne adayları, bu risk faktörlerini ortadan kaldırarak, sağlıklı bir hamilelik geçirmektedir. Bu risk faktörlerini ve gebelikte dikkat edilecek hususları daha yakından inceleyecek olursak, ilk olarak anne adayının, fiziksel ve genetik özellikleri ile risk faktörlerine başlamak gerekir. Elbette gebelikte dikkat edilmesi gerekenler konusunda farklı bilgilere de ihtiyacınız olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Erken Gebelik Belirtileri – Erken Gebelik Neden Olur?

Anne Adayının Fiziksel Ve Genetik Özellikleri

Bebeğini sağlıklı bir şekilde doğurmak isteyen anne adaylarının, en büyük risk faktörü, anne adayının fiziksel ve genetik özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Anne adayının beslenmesi, sağlığı ve genetik özellikleri, bebeğin doğumuna kadar olan sürecini direkt olarak etkilemektedir. Bu risk faktörünü ortadan kaldırmak ve dengede tutmak için, ilaç desteği alınabilir. Günümüzde gerçekleşen akraba evlilikleri ve kan uyuşmazlığı gibi genetik kaynaklı risk faktörleri, direkt olarak bebeğin sağlığını etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda genetik olarak 70 adet hastalık tespit edilmiştir. Gebelik öncesi genetik tarama yaptırarak, riskli durumlar konusunda önceden tedbir alabilirsiniz. Böylece sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz. Anne sağlığı, bebek sağlığını da etkileyeceği için düzenli tedavi ve ilaç desteği alınması gerekir. Bu durumlar gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlileridir.

Anne Adayının Yaşı

Kadınların doğurganlık yaşı, gebelik riski faktörü taşıyan diğer bir durumdur. 17 yaş altı yapılan doğumlarda düşük riski gerçekleştiği gibi 35 yaş üzeri kadınlarda da doğurganlık zayıflamaktadır. En ideal doğurganlık yaşı 20-35 yaş olarak tespit edilmiştir. 35 yaş üzeri kadınların doğurganlıklarının zayıflaması, hamile kalmayı etkilediği gibi sorunlu bir gebelik yaşanmasına da neden olmaktadır. İleri yaşlarda gebelik isteyen kadınlar, yumurtlamanın ve rahim içini fonksiyonlarının zayıflaması sonucu, düşükle sonuçlanan sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu yüzden doğurganlığın yüksek olduğu, 20-35 yaş arası gebelik düşünmek gerekir. İleri yaşta gebelik sorunlarından biri de tansiyondur. Bu süreçte doktor kontrolünde tansiyona dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca gebelikte dikkat edilmesi gerekenler konusunda yaş faktörünün yakından takip edilmesi şarttır.

Gebelik Tansiyonu

Hamilelik, fiziksel değişimle sınırlı olmayan bir durumdur. Hamilelikte, kadının tüm hormonları ve organları değişime uğrar. Gebelik tansiyonu da bu duruma bağlı olarak ortaya çıkar. Biyolojik olarak hücrelerin ve damarların harekete geçmesi, kan basıncını yükselterek, anne adayının tansiyonunun çıkmasına neden olur. Yüksek tansiyon; beyin kanaması ve iç organlarda hasar gibi sorunlara neden olduğundan, tek çözüm bebeğin doğurtulması oluyor. Yüksek tansiyon sorunu hem anne hem de bebeğe zarar verecek bir hastalık faktörüdür. Bu yüzden gebelik tansiyonunun diğer bir adıyla gebelik zehirlenmesinin, doktor kontrolünde dengelenmesi gerekirken gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yerini almaktadır.

İlgili konumuz: Gebelik Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Şeker

Gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkarak, gebelik bitimine kadar süren gebelik şekeri; Anne adayında yüksek tansiyona ve bebekte de kalp, sinir ve sindirim sistemi sorunlarına neden olmaktadır. Bol su içme, ayaklarda uyuşma, sık idrara çıkma ve kilo kaybı, gebelikte şeker faktörünün belirtileridir. Normal şartlarda, gebelikte sıklıkla yaşanan şikayetler arasında bulunan bu faktörler, gebelikte şeker faktörünün anlaşılmamasına neden olur. Gebeliğin 28. Haftasında gebelik şeker taraması yaptırarak, bu belirtilerin gebelikten kaynaklı mı yoksa şekerden mi kaynaklandığı anlaşılmaktadır.  Gebelikte şeker; anne ve bebek için çok riskli bir hastalıktır. Anne için ileride obezite ve düşük tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Bebekte bazı gelişim bozuklukları ve iç organlarda hasar görülebildiği gibi ölümle sonuçlanan vakalarda gerçekleşebilir. Gebelik süresince; beslenme şekli ve düzenine dikkat ederek, şekerin dengelenmesi sağlanır. Haliyle gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında şekerin önemi büyüktür.

Gebelikte Kilo

Gebelik süresince doktorun önerdiği şekilde beslenme ve egzersiz düzenine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle egzersiz yapmak, doğumun kolaylaşmasını sağlayıcı unsurlardan biridir. Kilo problemi yaşayan ve gebelikte şeker sorunu yaşayan anne adayları, bebek sağlığını da riske atmaktadır. Gebelikte kilo verilmesi, kesinlikle önerilmeyen bir durumdur. Kilo verdikten sonra gebelik düşünmek gerekir. Kilo ciddi anlamda gebeliği etkileyen bir faktördür. Anne karnındaki Bebekte; uyku apnesi, erken doğum ve ölü bebek doğumu gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bebeğin iri doğması ve ileride obezite riskinin artması, gebelikte fazla kilo alımı sonrası kaçınılmaz bir durumdur. Gebelikte yenilecek gıdalar dikkatle seçilmelidir. Çok fazla yemek, vücuda yağ ve karbonhidrat girmesine neden olur. Bu yüzden öğünlerin, sağlıklı ve besleyici gıdalardan oluşmasına dikkat edilmelidir.  Öğün aralarını atlamadan beslenmeli ve canınızın çektiği yiyecekleri de dozunda yemelisiniz. Kilo da bu nedenlerden ötürü gebelikte dikkat edilmesi gerekenler arasındaki yerini almıştır.

Gebelikte Cinsellik

Gebelikte cinsel ilişki yaşayıp yaşamama konusunda çok fazla soru ve yorum vardır. Bebek anne karnında korunaklı bir şekilde uterus bölgesinde bulunurken, vajina ise farklı bir bölgede cinsel ilişkinin gerçekleştiği bir bölümdür. Cinsel ilişki yaşanan vajina ile bebeğin bulunduğu konumun birbirinden farklı yerlerde olması, cinselliği etkileyici bir durum değildir. Bu durum, normal bir gebelik yaşayan kadın için sorun teşkil etmez. Aksine çiftler arasındaki bağı sağlıklı bir şekilde güçlendirir. Bazı gebeliklerde, erkekler bebeğe zarar verir korkusu ile cinsellikten kaçınmaktadır. Bu durum, ruhsal olarak gerçekleşen ve hoş karşılanması gereken bir durumdur. Anne adayının gebelikte bazı sorunlar yaşaması nedeniyle, doktorun cinsel kısıtlama gerektirdiği durumlar da olabilir. Genel olarak cinsellik yaşanması gereken bir olgudur. Biyolojik olarak sorunu olmayan, sağlıklı bir gebelik yaşayan anneler, gebelikte cinsel ilişki yaşayabilir.

Gebelikte İlk 3 Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin ilk 3 ayında, anne adayı kendisini yorgun ve halsiz hisseder. Bazı gebelerde mide bulantısı ortaya çıkabilir. Yorgunluk hissi ile sürekli uyama eğilimi gösterirler. Göğüs hassasiyeti gerçekleşir. İlk 3 ay beslenme de çok önemlidir. Süt ve süt ürünlerinin pastörize olmamasına dikkat edilmelidir. Sosis, salam ve sucuk gibi çiğ etlerin tüketilmemesi gerekir. Gebeliğe bağlı olarak kan basıncının düşmesi, bayılmaya neden olabilir. Gebelik süresince, mutlaka bol su içilmelidir. Bu aylarda anomali taraması yapılarak, bebeğin durumu yakından takip edilmelidir.

Gebelikte 3’üncü Ay Sonrası

İlk 3 ayda yaşanan hafif karında şişkinlik ve şikayetler, ikinci 3 ayda görülmez. Nadir gebeliklerde devamlı süren şikayetlerde olabilir. Fakat sağlıklı bir gebelik süreci yaşayan anne adayı, bu aylarda karın şişliği ve karındaki hareketlenmeleri hissetmesi sonucu, gebe olduğunu daha fazla hisseder. Annenin iştahının ve kilosunun arttığı aylardır. Bu yüzden doktor kontrolünde, sağlıklı bir şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir. Karnı büyüyen anne adayının, yük kan basıncı sonucunda, vajinal akıntısında artış görülür. Bu artış, vajinal hastalıklara neden olacağından, bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Tedavi süreci ertelenirse, erken doğum riski ortaya çıkar.

Gebelikte Son 3 Ay

Anne adayının hamilelik süreci boyunca aldığı kilolar, belde ağrıya neden olur. Bebek bu aylarda anne karnında belli bir pozisyonda durmaktadır. Bebeğin belli bir ağırlığı ve duruşu bulunmaktadır. Son 3 ay doğumun gerçekleştiği aylar olduğundan, kalça kemiğinde gevşeklik gerçekleşir. Gebelikte bel ağrısı ve kalça bölgesindeki ağrı bu yüzdendir. Anne adayı çok ağır şeyler kaldırmamalı ve zorlayıcı işler yapmamalıdır. Doğum yaklaştığı için el, yüz, bacak ve kollarda şişme görülerek, hafif adet sancısı şikayetleri görülür. Son aylarda bu şikayetlerin normal olduğu bilinmelidir. Tüm bu süreçler gebelikte dikkat edilmesi gerekenler olarak bilinir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı