Gebelik

Gebelikte Cips Yemek Zararlı mı?

Gebelik dönemi bir annenin duygusal anlamda en hassas olduğu dönem olduğu kadar hormonsal olarak da üst seviyede olduğu zamandır. Bu nedenle de her gebenin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Unutmayın ki artık yaptığınız ne olursa olsun tek başınıza değilsiniz karnınızda sizinle beslenen ve sizin her zaman yanınızda olan birisi var. Bu nedenle de siz ne kadar sağlıklı ve dengeli beslenirseniz bebeğinizde aynen o şekilde beslenecektir. Evet bazen hamilelerde kendilerine sınır koyamıyorlar ya da bu sınırlara çok fazla dikkat etmiyorlar.  Bu beslenmelerinden tutunda sosyal yaşantılarına varıncaya kadar hepsini kapsayabiliyor. İşte burada gebelik dönemi içerisinde ciddi hareket etmek sizi bir takım tehlikelerden de koruyacaktır.

Hamilelikte cips yemek konusu anne adayını yakından ilgilendiriyor, Çünkü günlük hayatınız içerisinde kafanızı nereye çevirirseniz cipslere rastlıyorsunuz.

Cipslerdeki Tehlike

Cipsleri yüksek sıcaklıklarda işlem gördüğünü biliyoruz, dolasıyla burada içeriğinde bazı kimyasal maddeler reaksiyona uğrayarak başka maddelere dönüşebiliyor. Cips ne kadar uzun süre işlem görürse bu değişimde o kadar farklılaşıyor. Yani aslında bir gebe değil bir insanın cipsi ağzına sokmaması bile gerekiyor. Hamileler haricinde kalp damar hastalıklarında da tehlikeli olarak bilinir ve uzak durulması gerekir.

Gebelikte Cips Tüketimi

Cipsin içeriğinde akrilamid maddesi vardır. Bu maddenin bebeğin ve annenin hayati riskini artırdığını daha öncesinde gördük. Bu nedenle de bu maddenin aslında çok farklı hastalıklara neden olabileceğini de biliyoruz.

Göz atmanızda fayda var: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Sonuç olarak cipslerin üretimleri sırasında da hijyen kurallarına da ne kadar bağlı kalındığını tahmin etmek güç bu nedenle de süreç her zaman risklerle dolu. Cipsler hakkında bebeğiniz için tüketmemeniz gereken bir yiyecek demek yerinde olacaktır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı