Gebelik

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelik dönemi, bir kadının yaşayacağı en güzel dönemlerden biridir. Hamilelik döneminde hem anne hem de bebeğin sağlığı için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Normal bir hamile kadının minimum 7 kg maksimum da 15 kg alması normal kabul edilmektedir. Sadece kilo almak bebeğin sağlıklı olması için tek başına yeterli bir etken değildir. Anne adayının yediği besinlerin kalitesi, bebeğin gelişimini büyük oranda etkilemektedir. Yani; Anne 15 kilo aldığında aldığı kilonun besin değerlerinin yüksek olması gerekir. Bebek ilk aylarda annenin kanından 3 aydan sonra da annenin tükettiği besinlerden beslenmeye başlar. Hamilelikte En çok merak edilen sorulardan biri olan gebelikte beslenme nasıl olmalı sorusunu sizler için 10 madde de birleştirdik.

İlginizi çekebilir: Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Hangi Haftada?

Hamilelikte En Önemli Besin Kaynağı Proteinler

Bebek kesesi oluştuktan sonra rahim içinde yerini almaktadır. Hamilelik boyunca gebelikte beslenme nasıl olmalı sorusu akla geldiğinde düşünmeden söyleyebiliriz ki bebeğin en çok ihtiyaç duyacağı besin proteindir. Protein vücudun yapı taşını oluşturan temel besinlerden biri olduğu için, gebelik döneminde normal bir kadına göre 2 kat daha fazla protein tüketilmesi gerekmektedir. Protein en çok aşağıdaki besinlerde bulunmaktadır.

 • Kırmızı ve beyaz et
 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Kuru baklagiller (fasulye, nohut, mercimek vb.)
 • Tahıl ürünleri
 • Badem
 • Fındık
 • Fıstık

Yeterli protein alamayan anne adayının gebelik süresince bebek de gelişim geriliği gibi sorunlara yol açabilir. Anne adayında ise kilo kaybı, kas ağrıları ve kas yorgunluğu, sık idrar yolları enfeksiyonu geçirme ve vücutta fazla su depolanarak vücutta ödem oluşturma gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

Göz atmanızda fayda var: Hamileler için sağlıklı atıştırmalıklar

Folik Asit Kullanımı Çok Önemli

Gebelik döneminde engelli bebekler ve bebeğin rahme tutunamaması gibi sorunlara bakıldığında genel olarak folik asit eksikliği yatıyor. Folik asit, anne karnındaki bebeğin en önemli gelişimi olan merkezi sinir sistemini %90 oranında etkilemektedir. Bu yüzden hamilelik dönemi öncesinde folik asit alımı yapılması gerekir. Eğer beklenmeyen bir hamilelik varsa da Kadın doğum uzmanı zaten size günlük olarak folik asidi kullanmanızı önerecektir. Peki; gebelikte beslenme nasıl olmalı sorusuna folik asit ilk sırada yer alır diyebileceğimiz bu vitamin hani besinlerde yer alıyor. Taze yeşil yapraklı sebzeler folik asit kaynağı olmakla beraber buharda ya da az haşlanarak pişirildiğinde daha fazla vitamini alabilirsiniz.  Karaciğer, dalak, böbrek gibi etlerde, kuru baklagillerde,  fındık ve ceviz gibi kabuklu kuru yemişlerde, ıspanak ve Brüksel lahanasında da bol miktarda folik asit bulunmaktadır.

Hamilelikte B12 Kullanımı Şart

Hamile olmayan bir bayanın B12 vitamin değeri düşük olduğunda halsizlik, dikkat bozukluğu, uykusuzluk ve depresyona yönelme gibi birçok olumsuz etkiyi bir arada yaşatmaktadır. Hamile bir bayanın da bu sorunları 2 kat daha fazla yaşayacağını düşünürsek; B12 vitaminin gebelikte beslenme nasıl olmalı sorusu sorulduğunda en başta B12 vitamini alınmalıdır diye büyük önem taşımaktadır. B12 vitamini en çok peynir balık ve süt ürünlerinde fazlaca bulunmaktadır. B12 vitamini bebeğin bilişsel fonksiyonlarını geliştirdiği için hamilelik döneminde takip edilir. Gerekirse doktor tarafından takviye vitamin ilacı verilir. Ara öğünlerde süt ya da yoğurt tüketerek ve kahvaltı tabağınıza da peynir türlerinden ekleyerek, B12 vitamin değerinizi gebeliğiniz boyunca düzenli tutabilirsiniz

Gebelikte Kan Değerleri Normal Olmalıdır

Gebelik dönemindeki kan değeri, bebek ile paylaşıldığı için kansızlık, demir eksikliği gibi sorunlar kaçınılmaz bir durum haline geliyor. Eğer kontrol altına alınmazsa, bebeğin ölümüne kadar gidebilecek olsun bu durum neredeyse her gebelikte görülüyor. Bu durumun önüne geçmek için beslenme listenizde kırmızı et, ceviz, tahin, pekmez, kuru üzüm gibi besinlere sık sık yer vermeniz gerekmektedir. Ayrıca her ay düzenli olarak kan değerlerinize baktırarak hastası olduğunuz doktor ile sonuçlarınız paylaşmalısınız. Çay tüketimi kan oranın büyük ölçüde düşürmektedir. Bu yüzen gebelik döneminde günde en fazla 2 fincan çay içilmelidir. Eğer doktorunuz uygun görürse vereceği kan hapı ile demir değerlerinizi düzeltebilirsiniz.

Sağlıklı Kemik Gelişimi İçin Süt Ürünleri Tüketilmelidir

Bebeğin anne karnında gelişim sürecinde gebelikte beslenme nasıl olmalı sorusu sıklıkla sorulan bir soru. Bebeğin kemik gelişimi için süt ürünleri büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden anne adayının bol bol süt ve süt ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. Süt sevmeyen bir annenin yoğurt peynir ya da kefir tüketmesi gerekir. Hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı yaşandığı için, anne adayı süt içemeyecektir. Bu yüzden günlük 1 kâse yoğurt ya da sütlü dondurma tercih etmesi daha doğru olacaktır. Eğer anne yeterli miktarda süt ürünlerinden tüketmezse bebek de annenin depoladığı süt ürünlerini kullanacak ve ilerde annede kemik erimesi ya da kemik ağrılıları gibi sorunlarla karşılaşılacaktır. Gebe bir kadının günde en az 3 bardak mümkünse light süt tüketmesi gereklidir. Bebeğin 20. Haftadan sonra sertleşen kemik yapısı için bu besin oldukça önemlidir.

Hamilelikte Sağlıklı Yağlar Büyük Önem Taşıyor

Hamilelik döneminde diğer besinlere dikkat edildiği gibi, vücudun yağ alımına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle OMEGA 3 VE OMEGA 6 yağ asitleri gebelik döneminde bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Uskumru, somon gibi yağlı balıklar OMEGA yağ asitleri açışımdan oldukça zengin besinlerdir. Ceviz, Yeşil yapraklı tüm sebzeler, zeytinyağı gibi besinleri beslenme düzeninize ekleyerek sağlıklı bir gebelik geçirebilirseniz.

Hamilelikte Spor Önemli

Tüm bu saydığımız maddelerin yanı sıra günlük en az 30 dakika yürüyüş yapmalı ve kaslarınızı zorlamadan hem bebeğiniz hem de sizin için hafif spor yapmalısınız. Hamilelik dönemin ilk 3 ayı ve son 3 ayı oldukça büyük özen isteyen ve riskli dönemleridir. İlk 3 ay içerisinde bebeğin kemik yapısı ve sinir yapısı oluşur. Son 3 ay da bebeğin dış dünya da alışması için alıştırmalar yapılır. Bu alıştırmalar anne karnını tekmeleme hıçkırık olarak anne adayına yansıtılır. Ayrıca gebelikte beslenme nasıl olmalı diye düşünen ve bebeği için en iyisini yapmak isteyen anneler unutmamalıdır ki hamilelikte spor bebeğin hem fiziki hem de zihinsek gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

Hamilelikte Bunları Sakın Yapmayın

 • Sigara içmeyin.
 • Alkol kullanmayın
 • Uyuşturucu Kullanmayın
 • Kahve, çay, asitli içecekler tüketmeyin. Bunlar yerine süt bol su ve taze sıkılmış meyve sularını tüketin.
 • Vücudu susuz bırakmayın. Vücudunuzda biriken ödemi atmak için ve bebeğin kesesindeki su miktarını azaltmamak için günde en az 2,5 litre su için.
 • Kesinlikle ek vitamin ya da herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın
 • 15 kilodan fazla kilo almamaya özen gösterin. Eğer hamilelik boyunca gerekenden fazla kilo alırsanız, doğum esnasında ve iyileşme sürecinde zorlanabilirsiniz.
 • Kabız olmamaya özen gösterin. Gebelikte tüketeceğiniz bol posalı içecekler sizi kabızdan koruyacağı gibi, daha fazla tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Hamilelikte Kilo Alımı

Sizlere gebelikte beslenme nasıl olmalı sorusunun cevabını bu yazımızda paylaştık. Yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlı olup, her gebe kadının gelişimine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden eğer bir rahatsızlığınız var ise ya da bebeğiniz ile ilgili bir problem olduğunu hissediyorsanız vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı