Gebelik

Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur ? Nasıl Geçer?

Anne adayları, gebeliğin ilk 3 ayında, vücuda salgılanan hormonlar nedeni ile uyku sorunu, halsizlik sorunu ve aşırı hassasiyet gibi sorunlar yaşarken, pek fazla gebeliği hissedemezler. Sonraki aylarda kilo artışı oldukça ve anne karnı büyümeye başladıkça, annelik duygusu hissedilir. Bu süreçte alınan kilolar ve kalça kemiğinin genişleyerek yumuşamaya başlaması, anne adayında bel ağrısına neden olur. Doğumun yaklaştığı aylarda, bel ağrısının artması, kasıklarda hafif sancıların ortaya çıkması gibi şikâyetler, doktor desteği ile kontrol altına alınabilir. Ayrıca gebelikte bel ağrısı nedeni sadece kilo ve gebelik ile alakalı değildir. Anne adayının bel çukuru anatomisi nedeni ile de bel ağrısı ortaya çıkmaktadır.

Göz atmanızda fayda var: Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelikte Bel Çukuru Anatomisi

Anne adayının vücut anatomisi, gebeliği ve doğumu etkileyici bir faktördür. Özellikle karındaki bebeği taşıma görevinde olan bel, dikkat edilmesi gereken önemli bölgelerden biridir. Gebelikte, genişleyen rahim ve bebek, anne adayının kalça ve bel kemiğine basınç uygular. Bunun sonucunda kadınların %60’ı normal bir şekilde gebelikte bel ağrısı yaşarken, %10’luk bir kesimi de şiddetli bel ağrısı çeker. Bel çukurunun derin bir anatomik yapıda olması, bel ağrısını kaçınılmaz kılan bir faktördür. Bel çukurunun derinliği, leğen kemiğinin yumuşayarak doğuma hazırlanması ve bebeğin ağırlığına göre bel ağrısı şiddeti değişir. Kadınların çoğunda bel ağrısı şikâyeti görülür. Özellikle kilolu bebeği olacak kadınlar, bu ağırlığı taşıyamadığı için şikâyet ederler. Bu süreçte beli fazla zorlamadan, yavaş hareket edilmelidir.

Bel Fıtığı Sorunu Yaşayan Anne Adayları

Gebeliğin ilk aylarında da bel ağrısı görülür fakat son aylarda görülenden daha az şiddetlidir. İlk aylarda şiddetli bel ağrısı görülüyorsa, bunun nedeni gebelik öncesi vücutta bel fıtığı sorunudur. Gebelik öncesi bel fıtığı sorunu varsa, öncelikle tedavi edilmeli, sonra gebelik düşünülmelidir. Tedavi edilmezse, giderek genişleyen rahim, şişen karın ve büyüyen bebek, ağırlığı ile bele daha fazla zarar verecektir. Gebelikte çok fazla kilo alımı gerçekleşen anne adaylarının, gebelik öncesi bel fıtığı olup olmamasına göre yakından izlenerek, sağlıklı bir gebelik yaşaması sağlanır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

Gebelikte Bel Ağrısı ve Kanama

Anne adaylarının gebe kalmadan önce tüm sağlık kontrollerinden geçmesi gerekir. Özellikle taşıyıcı bel organında fıtık sorunu yaşayan kadınlar, hamilelik sürecini doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Gebeliğin ilk 3 aylarında oluşmaya başlayan bebek, hormonların artışı ve genişlemeye başlayan kalçe kemiği ile birlikte gebelikte bel ağrısı çekmeye başlar. Bel ağrısı bu aylarda hafif görülürken, şiddetli ağrılar yaşayan kadınlarda kanama da ortaya çıkabilir. Kanama; bel ağrısının şiddeti ile gerçekleşen bir durumdur. Bu yüzden gebelik süresince, düzenli olarak doktora gidilmelidir. Düşük riskinin yaşandığı en büyük sorun bel ağrısı ve eşlik eden kanamadır. Kanama gerçekleştiği anda, hemen bir uzmanla görüşülmelidir.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Nedenleri Neler?

Bel Ağrısını Azaltma Yöntemleri

Gebelik öncesi sağlıklı ve kaslı bir vücuda sahip olmak, bel ağrısını azaltmaktadır. Fakat pelvik ağrıların oluşumunu engelleyemez. Gebelik döneminde salgılanan hormonlar nedeni ile vücutta bölgesel ağrılar oluşur. Genellikle bacaklar, kasıklar ve bel ağrısı en sık görülen şikâyetler arasında yer almaktadır. Gebelik dönemini daha rahat ve sağlıklı geçirmek için dikkat edilmesi gereken yöntemler bulunmaktadır. Özellikle bel ağrısını hafifletmek için birtakım yöntemlere dikkat edilmelidir.

Gebelikte Fazla Kilo

Gebeliğin ilk aylarında az kilo ile başlayan anne adayları, gebeliğin 3. Ayından sonra hızlı kilo almaya başlar.  Bu noktada dikkatli ve doktor kontrolü altında kilo alımına dikkat edilmelidir. Fazla kilo bel ağrısı ile birlikte erken doğum riskini de arttıran bir faktördür. Gebeliğin son aylarında vücuttaki ödemle birlikte kilo alımı hızlanarak, şiddetli bel ağrısına neden olur. Fazla kilo alımına dikkat edilmelidir.

Gebelikte Vitaminler

Anne adayları, hamilelik sürecinde hem kendisine hem de bebeğe yetebilecek sağlıkta olmak için yeterli vitamin takviyelerini almalıdır. Eğer sağlıklı bir gebelik süreci geçiyorsa, vitamin takviyesine ihtiyaç yoksa doğal besinlerden vitamin takviyesi alınması doğrudur. Bebeğin sağlıklı bir gelişme gösterebilmesi için dengeli beslenmeye ve vitamin takviyelerine dikkat etmek gerekir. Folik asit gebeliğin ilk 3 ayı için önemli bir vitamin takviyesidir. Kan hapları ise hamilelikte mutlaka alınması gereken ilaçlar arasında yer alır. Kalsiyum içeren gıdalar tüketerek veya kalsiyum hapları kullanarak, kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz. Omega-3, D vitamini, magnezyum, B12 ve C vitamini takviyeleri alarak veya doğal besinlerden alarak, hem anne adayı hem da bebek sağlıklı bir şekilde süreci atlatabilir.

Düzenli Egzersizin Önemi

Hamilelik sürecinde, hafif egzersizler ve yürüyüşler, kasların gerilmesini engelleyerek, doğumu kolaylaştırır. Gebelik öncesinde de fit bir vücuda sahipseniz, rahat bir gebelik geçirebilirsiniz. Hamilelikte salgılanan hormonlar; vücudun her bölgesinde değişikliğe neden olur. Kemiklerde esneme, kaslarda gerilme gibi değişiklikler, vücudun duruş şeklini etkiler. Özellikle büyük bir karını taşımak için vücut öne doğru eğik bir görünüm sergiler. Dengeli bir görünüme sahip olmak için oturuş şekline dikkat ederek, bol egzersiz yapılmalıdır.

Gebelikte Bel Ağrısı Tehlikesi

Hamilelik sürecine uyum sağlamaya çalışan vücut, bu süreçte hızla değişme uğrar. Tüm hormonlar ve hücreler değişime uğrar. Salgılanan hormonlar; kişide uyku sorunlarına, ağrılara ve halsizliğe neden olur. Sağlıklı bir hamilelikte olması gereken belli ağrılar dışında, şiddetli bel ağrısı şikayeti varsa, bir sorun olduğu gerçeği kaçınılmazdır. Eğer şiddetli bel ağrısı varsa, mutlaka doktor kontrolünde tedbir alınmalıdır. Bel ağrısı ardından kanama riski, bebeğin düşmesine yol açabilir. Bu yüzden dikkatli ve tedbirli olmak gerekir. Karın büyüdükçe, rahim ağırlığının artması, fazla kilo alımı ve bel kemiğinin esnemesi bel ağrısının nedenleri arasındadır.

Gebelikte Tehlike Oluşturacak Durumlar

Gebelik hormonlarının artması ile ilk 3 ayda hafif bel ağrısı ortaya çıkması normal sayılabilen şikâyetler arasında yer alır. İlk 3 ayın önemli olduğu konusunda sürekli uyarıda bulunan uzmanlar, bel ağrısına, kasık ağrısının da eklenerek şiddetlenmesi, düşük tehlikesinin belirtisi olduğu konusunda uyarılarda bulunmuşlardır. Hamileliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayı bu yüzden önemlidir. İlk 3 ayda bel ve kasık ağrıları eşliğinde kanama varsa düşük tehlikesi olduğunun göstergesidir. Aynı şekilde son 3 ayda da bel ağrısı ve doğum sancısı birbirine karışarak, erken doğum riskini arttırmaktadır. Sağlıklı bir hamilelik sürecinin bu doğal döngüsü ve şikâyetleri normaldir. Gerekli önlemler alındığı takdirde, sorunsuz bir hamilelik yaşayabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Alınacak Önlemler

Hamile kalmadan önce vücudun fit bir yapıda olması; karın, sırt ve bel kaslarının kuvvetli olması, hamilelik sürecinin ağrısız geçmesinde etkili olsa da, kasıklardaki ağrılara karşı etkili olmaz. Pelvik kaslar, salgılanan hormonların etkisi ve genişleyen kemikler nedeni ile ağrıya sebep olur. Ağrılara önlem amacı ile; bol bol yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır. Oturuş pozisyonunda bele yastık koyarak oturmayı deneyin, sırt üstü yattığınızda mutlaka bele yastık koymayı ihmal etmeyin. Genellikle ağrılar gece ortaya çıkar. Geceleri sırt üstü yerine yastıkla destekleyerek, yan yatmayı deneyin. Özellikle kemikler ve bebek gelişimi için kalsiyum ve vitamin desteğini mutlaka almayı unutmayın. Son olarak gebelikte bel ağrısı çok fazla ise doktor kontrolünde ilaç kullanmanız çok daha önemlidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı