Gebelik

Gebelikte Bebek Hareketleri ve Hissedilmesi

Özellikle ilk kez anne ve baba olacak çiftlerin bebekleri ile ilgili en çok heyecanlandıkları nokta gebelikte bebek hareketleri ve hissedebildikleri anlardır. Aynı kelebeklerin çırpınışları ya da mide hafifçe çarpan rüzgar gibi bir his sağlanan bu anda bebeğin hareketlerini kuvveti her bebekte farklı derecelerde olabilmektedir. İlk hareketlenme de hafif bir kıpırtı gibi gelebilirken bebeğin büyümesi ile beraber tekmeler daha kuvvetli olarak hissedilmektedir. Bebeğin hareket etmesi konusunda endişe yaşayan aileler gün içerisinde bir hareket sevmedikleri takdirde bebeklerini bir şey olabileceği korkusuyla telaşa kapılabilmektedir. Bebeğin uzun süre hareket etmemesinden dolayı şüphe duyuluyorsa yer bir miktar çikolata yiyerek ya da bir bardak portakal suyu içerek dinlenmek mümkündür. Tüm bunlar gerçekleştirildikten sonra 20 dakika içerisinde bebeğin tekmelerini hissedebilirsiniz. Hareketleri hala hissedeceğiniz kadar net gelmiyorsa uzman hekimlere mutlaka danışmak gerekmektedir.

Hamilelik döneminin yedinci haftası sonrasında anne karnına yerleşen ceninin hareketleri ultrason ile takip edilebilmektedir. Bebek bu evrede tıpkı bir fasulye tanesi hacminde olduğundan anne adayının tek başına bu hareketleri hissetmesi neredeyse imkânsızdır. Bu durumda Gebelikte bebek hareketleri konusunda endişe etmeden önce bu konular hakkında detaylı bilgiler toplamak sizin avantajınıza olacaktır.  Anne karnındaki bebeğin hareketleri 16 haftaya doğru biraz daha belirgin etse dahi yine de bazı anne adayları tarafından net olarak anlaşılamamaktadır.

Anne Karnındaki Bebeğin Doğum Aşaması

Anne olma tecrübesini daha önce yaşayan anneler ikinci kez hamile kaldığında 16 haftada hareketleri çok az anlayabilir fakat ilk hamilelikte biraz daha zor olmaktadır. İlk kez anne olacak kadınlar bebeklerin hareketlerini 24 haftadan itibaren hissedebilirler. Bunun sebebi ise bağırsak hareketlerini bebeğin hareketleri ile karışabilecek ile kaynaklanmaktadır.  Hızı çok artırmadan tempolu olarak koşmak bebeğin hareketlenmesi ne biraz daha olanak sağlayacaktır. 22 ve 26 haftalarda bebeğin görme duyusu gelişmesinden dolayı el fenerini midenin üzerinde tutarak tepki vermesine olanak sağlayabilirsiniz.

Bu durumda bazı anneler Anne karnındaki bebeğin doğum aşaması hakkında detaylı analizler gerçekleştirerek sorunsuz olarak hamilelik evresini getirebilmektedir. Bir bardak portakal suyu ya da süt tüketilmesi halinde bu iki içecek sindirim sistemini harekete geçirir ve bebekte canlandırıcı olarak etki gösterir. Çok hafif bir halde karnınıza vurmanız bebeği harekete geçirebilir. Enerji miktarı yüksek olan yiyecekler tüketilmeli ve bebeğin karnınızdaki çok  hareket ettiğini hissediyorsanız yeterli miktarda oksijen aldığını ve amniyon sıvısının yerinde olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda bu durum iyi beslendiğini de göstergesi olmaktadır. Bazı durumlarda hem anneler hem de dışarıdan bir göz tüm hareketleri tekme olarak yorumlanmaktadır. Bebeğin ailesi için tarifsiz bir mutluluğa sebebiyet veren bu tekmeler ve hareketler bebeklerin dış dünya ile tek iletişim alternatifi olmaktadır.

Tekmeler Kaçıncı Ay Hissedilir

Anne karnındaki bebek 7 haftadan  itibaren hareket etmeye başlamaktadır. Bu durumda Tekmeler kaçıncı ay hissedilir gibi çelişkiler de tamamen ortadan kalkmaktadır. Fakat daha henüz 2 santim civarında olmasından dolayı hareketler ultrasonografik olarak görülebilir ve anne adayının bunu hissetmesi mümkün olmamaktadır. Anne adayları bebek hareketlerini genel olarak 16 ve 20 hamilelik haftaları arasında hissetmektedir. İki ya da daha sonraki hamilelik olan anne adayları ilk hamileliği olanlara göre 2-3 hafta daha erken bebeğin hareketlerini hissedebilmektedir. Hamilelik evresinde yaşanan bu değişimler hem aileyi hem de bebeği etkileyeceği unutulmamalıdır.  Tüm bu aşamalarda hem aile hem de cenin annenin sağlığı konusunda tedbirli olmalıdır. Hamileliğin 7 ve 9 haftaları Arasında tüm vücut ile beraber zıplama şeklinde hareket etmektedir. Omurgadaki nöronların gelişimi ile beraber 9 haftadan sonra kol, bacak ve vücut ayrı ayrı hareket edebilmektedir. 11 hamilelik haftası itibariyle ağzını açabilir parmakların emebilir ve 12 hamilelik sonrasından itibaren amniyon sıvısını yutar ve yutma hareketi ultrason ile görülebilir. Fakat 12 haftada bebek tekme atar, ayak parmaklarını kıvırır ve tutabilir. Tekme gibi hareketler devam ederken genel olarak annenin ilk hissettiği hareket olmaktadır. Bebek büyüdükçe hareketleri daha belirginleşir ve bisiklet çevirme, tam yer değiştirme ve dönme gibi hareketler net olarak hissedilebilir.

Göz atabilirsiniz: Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Anne Bebeğin Hangi Hareketlerini Hisseder

Genel olarak ilk bebek hareketleri, kanat çırpma, guruldama, seğirme çarpma ve dirsek atma şekillerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda Anne bebeğin hangi hareketlerini hisseder gibi soru işaretleri de tamamen kafalardan silinmektedir. Genel olarak annenin karnında  bacak  ve kol ile vurma, geri çekme, tekmeleme, hıçkırık ve bebeğin gerinmesi olmaktadır. Zayıf anne adayları şişman anne adaylarına göre bebeğin hareketlerini daha erken fark eder ve daha fazla bebek hareketini hisseder. Hamileliğin 6 ayından itibaren bebek hareketleri dışarıdan da izlenebilmektedir. Bebeğin hıçkırması tekmeden kısmen daha farklıdır. Anneler adını bazen koya masalar dahi farklı bir hareket diye tarif etmektedir. Hıçkırmada hareketler daha ritmik ve uzun sürer. Tercihen akşam vakitlerinde bir bardak süt ya da başka bir içecek içtikten sonra bir saat uzanıp dinlenmek gerekmektedir. Bebeğin hareketlerini saymak ve kullanılacak bir metot bulunması da 12 saatlik zaman diliminde 10 ve daha fazla belirgin hareket hissedilmelidir. Fakat 34 hamilelik haftası sonrasında geriden alacağı açısından çok büyük dönme, yer değiştirme gibi hareketler hissedilmemektedir. Sıklıkla anne karnındaki bebeğin hareketliliği anne adayının hareketlerine bağlıdır. Rahmin dışında bebekler gibi rahim içindeki bebeklerde sallandıklarında uyurlar. O nedenle gün boyu annesi hareketli olduğunda bebek hareketsizleşir tekmeler fark edilmez. Fakat anne yavaşladığında bebek hareketlenmeye başlar.

Bebek Ne Kadar Hareketsiz Kalırsa Sorun Teşkil Eder

24 ve 28 haftalar arasında en hareketli dönemlerini yaşayan bebekler bu dönemdeki hareketlerde düzensiz ve genellikle kısa olmaktadır. Birçok hareket anneler tarafından fark edilmese dahi 28 ve 32 haftalar arasında bebek hareketleri dinlenme ve hareketlilik olarak tanımlanan dönemlerle daha düzenli ve sürekli hale gelmektedir. Otuz iki hamilelik evresine kadar tok olunması  ve istirahat edilmesiyle sabah ve akşam saatlerinde anne adayı günde en az 2-3 hareket hissetmesi gerekmektedir. Özellikle 32 hamilelik haftası sonrasına yukarıda sayılan koşullarda 12 saatte hiçbir hareket hissedilmez ise mutlaka uzman bir ekip ile görüşmek gerekmektedir. Anne karnında çok tekme atan bebeklerin doğduktan sonra daha hareketli olduğu ya da hareketsiz bebeklerin sakin olduğu düşünülmektedir. Bu tür bu bilimsel bir dayanağı bulunmasa da ortada dolaşan söylentilere göre anne karnında çok hareket eden bir bebeğin ileride hiperaktif olması bilgisinin doğruluğu da kanıtlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur ? Nasıl Geçer?

Aynı zamanda bazı söylentilere göre bebek hareketleri ile cinsiyetinin de herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bebeklerin biyolojik ritmi annenin yemesi, hareketleri ve uyku durumundan da etkilenmektedir. Gergin ve stresli olan anneler  normalden daha aktif olurken yüksek adrenalin başka bir görüşe göre ise iyi beslenen az stres ve toksin almayan anne hamilelik dönemlerinde güzel ve keyifli zaman geçirirse çocukları daha zeki ve konuşma kabiliyeti daha iyi olur. Bu durumda da bebeğin dengeli ve sosyal olarak uyumlu olması için stressiz ve keyifli zaman geçirilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı