Gebelik

Gebelikte Bebeğin Beyninde Su Toplanması (Ventrikulomegali)

Beynimiz oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Karmaşık yapının içinde bulunan ventriküler sitem yer alır. Bu sistemde bir genişleme durumu olursa ventrikulomegali adını almaktadır.

Gebelikte bebeğin beyninde su toplanması, diğer bir değişle anne karnındaki bebeğin beyninde su toplanması daha çok erkek bebeklerde görülse de bütün bebeklerde karşılaşılmaktadır. Anne karnındaki bebeğin beynin su toplaması beyin içinde var olan ventriküler yapının genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Ventrikulomegali görülme sıklığına bakıldığında 1000’de 2’dir.

Gebelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı en üst seviyede tutulmaya çalışılmakta ve bu doğrultuda birçok kontroller yapılmaktadır. Ancak bazen ne yapılırsa yapılsın birtakım sağlık sorunlarının önüne geçilemeyebilir. Bunlardan bir tanesi de ventrikulomegali yani bebeğin beyninde su toplanması olmaktadır. Gebelikte anne yada bebeğin geçirdiği bir rahatsızlık bebekte bazen gelişim bozuklarında neden olabilmekte, bazen genetik etkenler bebek anne karnındayken etki ederek anomalilere neden olabilmektedir.

Ventrikulomegali diğer adı ile anne karnındaki bebeğin beyninde su toplanması durumu bazen bebekten kaynaklanmakta bazen de anne adayının geçirdiği bazı rahatsızlıklardan ortaya çıkmakta kimi zamanda herhangi bir neden olmaksınız karşımıza gelebilmektedir. Anne karnında bu rahatsızlık kolaylıkla tespit edilebiliyor ancak bebek doğmadan müdahale şansı olmuyor. Ancak bebek daha doğmadan anne karnındaki bebeğin beyninde su toplanması teşhisi konulursa doğum gerçekleştikten sonra gerekli müdahaleler yapılabiliyor. Ventrikulomegali durumunu önceden bilmek gerekli tedavi planlamalarını önceden yapma imkanı veriyor.

Rahatsızlık adında da olduğu gibi ventriküler sistemde genişleme olması ile kendisini göstermekte. Erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha fazla görülme sıklığı bulunmakta. Bu durum hastalığın aslında genetik faktörlerde etkin rol oynadığını göstermektedir.

Göz atabilirsiniz: Hiperekojenik Barsak Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Ventrikulomegali (Bebeğin Beyninde Su Toplanması) Neden Olur?

Rahatsızlığın birden çok nedeni olabilmekte, birkaç nedene bağlı gelişmemektedir. Bu yüzden değerlendirmede çok fazla etkeni işin içine sokmak gerekmektedir. Ventrikulomegali nedenleri arasında damar tıkanmalarından ve daralmalarından, gelişim evresinde yaşanan sorunlara kadar çok fazla etken devreye girmektedir.

Bebek anne karnında gelişimini sürdürürken enfeksiyona maruz kalması, beyin kanaması geçirmesi, tümör gibi etkenlerden etkilenmesi, yada bazı kromozom veya genetik sorunlar rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bazı vakalarda ventrikulomegalinin yanında bir sıvı birikmesi ortaya çıkıyor buda daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Bir çok nedeni olabilen anne karnındaki bebeğin beyninde su toplaması durumu ilk olarak anne karnında tespit ediliyor. Ancak gerçek neden kesin olarak anne karnındayken konulamıyor. Hastalık tek taraftan kaynaklanabildiği gibi bazen çift taraftan da kaynaklanabilmekte. Tek taraflı olanlar daha hafif olurken tedavisi kolaylıkla yapılabilmekte, ancak çift taraflı olanlarda sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Hastalığın yoğunluğu ve şiddeti üç farklı boyutta meydana gelir.

  • Birincisi hafif formda gelişir bu durumda ortalama olarak 10mm ile 12mm arasına değerler görülür. Kliniklerin bu değerleri bazen değişebilir 10mm-15mm kadar hafif form çıkabilir.
  • İkincisi orta şiddette gelişendir 15mm ile 20mm arasında değere sahiptir.
  • Son olarak şiddetli form 20mm ve üzerinde olan değerler şiddetli olarak nitelendirilir.

Ventrikulomegali Tanısı Nasıl Konulmakta

Anne karnında bebeğin beyninde su toplanması durumunu anne adayı kesinlikle kendisi anlayamaz, çünkü herhangi bir belirtisi yoktur. Gidilen doktor kontrolleri esnasında yapılan ultrason incelemelerinde sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle gebelikte düzenli doktor kontrolleri çok önemlidir. Ventrikulomegaliden kaynaklı ventriküllerin genişlemesi belli bir değeri geçerse başka doğum anomalilerine neden olabilir. Bazen kesin tanı için MR tercih edilebilmektedir.

Tanıdan Sonra Yapılacaklar

  • Ventrikulomegali izolemi değilmi,
  • Hastalık tek taraflı mı oluşmuş yoksa çift taraflımı,
  • Hastalık hangi boyutta (hafif, orta, şiddetli)
  • Ventrikulomegaliye eşlik eden anomali durumları,
  • Enfeksiyon var mı? Yok mu?
  • Bazı Genetik Testler Ve Gerekli Görülürse Fetal MR İstenir.

Anne Karnındaki Bebeğin Beyninde Su Toplanması (Ventrikulomegali) Tedavisi

Hastalığın tedavisi için gerekli olan öncelikle kesin tanı konulmasıdır. Bunun için amniyosentez adında ki genetik test veya diğer tıbbi teknikler kullanılmaktadır. Çünkü bazı vakalarda rahatsızlık tekrardan ortaya çıkabildiği için nedenini tam olarak bilinmesi ve tedavinin buna göre planlanması gerekmektedir. Özellikle ventrikulomegali başka hastalıklar ve gelişim bozuklukları ile devam ediyorsa nedeninin tam olarak bilinmesi önceden tedbir alınmasına olanak sağlamakta olup önemli bir yere sahiptir.

Anne karnında bebeğin beyninde su toplanması durumundan sıklıkla bebekler doğuma doğru kurtulmakta ve ventrükler genişlikleri normal değerlere gelmekte ve sağlıklı biçimde doğmaktadırlar. Bazı bebeklerin kafa ölçülerinin normalden fazla olması, normal doğum yerine sezaryen doğumu beraberinde getirir. İlerlemiş ve ciddi vakalarda bazen gebeliğin sonlandırılması gündeme gelir, bu kararı aile ile birlikte doktor ayrıntılı görüşerek karar verirler.

Ventrikulomegali sorunu ile karşılan bebeklerin büyük bir bölümü dünyaya geldikten sonra hızlı olarak iyileşme göstermektedirler ve bu durumdan kurtulmaktalar. Ancak şiddetli formlarda hastalığın sonlanmadığı ve ilerlemeye devam ettiği bilinmekte olup, bu durumun başka gelişim bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Plasenta (Bebeğin Eşi) Nedir? Ne İşe Yarar? Görevi Nedir?

Ventrikulomegali Tekrar Edebilir mi?

Hastalık tek başına ise başka bir rahatsızlık yoksa ve başka bir rahatsızlığa neden olmamışsa tekrarlama şansı oldukça düşüktür. Ancak kromozomal olarak incelemelerde anormallikler bulunuyorsa risk bu oranda artmaktadır. Bebeklerde ventrikulomegali bulgusuna rastlanırsa ilk yapılacak olan uzman bir perinatolog ile görüşmek ve gerekli testleri yaptırarak uzman eşliğinde hastalığın tedavi planını yapmaktır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı