Kürtaj

Gebelik Sonlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’de istatistiklere göre gebeliklerin %50’sine yakını ilerlemeden sona erdirilmektedir. Ülkemizdeki yasalar gebeliklerin on haftaya kadar sonlandırılabilmesini mümkün kılmıştır. Bu bağlamda tıbbi destek alınması ve kürtaj yaptırılması gerekmektedir. Gebeliklerin sağlıklı bir şekilde sona erdirilmesinde kürtaj en iyi yöntemlerin başında bulunmaktadır. Fakat kadınlar psikolojik durumları ve toplum baskıları gibi nedenler yüzünden kürtajdan farklı yöntemlerin aranması gündeme gelmektedir. Hastanelerde kürtaj yapımına bağlı olarak bir kayıt istemeyen bireyler, değişik ilaçlar, bitkisel yöntemler ya da merdiven altı kuruluşlar gibi tehlikeli alternatiflere başvurmaktadır. Fakat iyi bir sağlık kuruluşunda yapılan kürtaj haricinde gebelik sonlandırma yöntemleri altında verilen başlıkların tümü ciddi sağlık sıkıntıları riski taşımaktadır.

Gebelik Sonlandırma Bitkisel Yapılır Mı?

Gebelik sonlandırmada bitkisel yöntemler, kürtaj olmaktan korkan kadınları kendine çekmektedir. Fakat artı kürtaj, kısa süre içerisinde acısız bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Buna karşın kadınların bitkisel alternatifleri daha önce denedikleri bilinmektedir. Ülkemizde adet söktürmede etkili olan bir takım bitkiler ve bitki karışımları bulunmaktadır. Bu tip özellikleri olan bitkiler, özellikle gebeliğin ilk haftalarında, embriyonun rahme tutunmasını zorlaştırmaktadır. Bu da gebeliğin düşük neticesinde sonlandırılmasına neden olmaktadır. Fakat bitkisel yöntemler neticesinde gerçekleşen düşüklerde rahim içi tam manası ile temizlenmemektedir. Bu da enfeksiyonlara, ağrılara ve kanamalara yol açmaktadır. Üstelik uzmanlara danışılmaması halinde yaşanan enfeksiyonlar kısırlık gibi ciddi problemleri beraberinde getirmektedir.

DİKKAT: Sakın Kürtaj Hapı Kullanmayın!

Tarlusal Gebelik Sonlandırma Nedir?

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için ilaç kullanmak da sıklıkla kadınlar tarafından talep edilmektedir. Tarlusal, asıl etkisi geciken adet kanamasının kısa süre içerisinde görülmesinden yanadır. Bu ilaç ortalama olarak altı adet kullanım neticesinde reglin başlamasını sağlamaktadır. Pek çok kadın daha ikinci günlerinde de regl olabilmektedir. Ancak kürtaj olmaktan korkan ya da çekinen kadınlar bu ilaç ile gebeliklerini sonlandırmak istemektedir. Gebelik ihtimalinde bu ilaç ile birlikte kanamanın derecesi daha yüksektir. Sağlık Bakanlığı, bundan ötürü ilacın satışını ancak doktor onayı ile gerçekleştirilme kararı almıştır. Ayrıca istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kürtajın en kesin ve en sağlıklı yöntem olduğu bir kez daha belirtilmelidir.

İstenmeyen Gebelik Sonlandırma Nasıl Yapılır?

İstenmeyen gebelik sonlandırma işlemleri için kadınların doktor gözetimine girmeleri gerekmektedir. Ülkemizde 10 haftaya kadar yasal sınırlar kapsamında gebelikler sonlandırılabilmektedir. Bitkisel yöntemler ya da ilaçlar, kadınların sağlıklarını tehlikeye attığı için gebelik sonlandırılması için kürtaj önerilmektedir. Kürtaj hakkında doğru bilinen yanlışlar vardır. Öncelikle artık eski usul kürtaj yöntemlerine başvurulmamaktadır. Vakumlu kürtaj sayesinde on dakika içerisinde kürtaj olunması mümkündür. Genel anestezi ya da lokal anestezi altına alınan hastaların rahimlerine esnek ve özel kanüllerle giriş yapılmaktadır. Rahme ulaşıldıktan sonra ise vakum sistemi, rahim içini tamamen temizlemektedir. İşlem neticesinde oluşabilecek enfeksiyonlar ise hem jeller hem de ilaçlar ile engellenerek gün içinde taburcu olunabilmektedir.

Göz atmanızda fayda var: 1 Haftalık Gebelik Kan Testinde Belli Olur mu? 1.Hafta Gebelik Belirtileri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı