Kürtaj

Gebelik Sonlandırma Nasıl Yapılmalıdır?

Gebelik sonlandırmak için ülkemizde bitkisel yöntemler ve ilaçlar ilk akla gelenler arasındadır. İki yöntem de hayati riskleri yüksek olan yollar içermektedir. Bundan ötürü uzmanlar iki yöntemden de uzak kalınmasını istemektedir. Yazımızın devamında gebelik sonlandırma nasıl yapılmalıdır sorusunun yanıtları yer almaktadır.

Gebelik Sonlandırmada Önerilen Yöntem Nedir?

Gebelik sonlandırmada en sağlıklı yöntem kürtajdır. On haftaya kadar yasal serbestliği de bulunan kürtaj, uzmanlar tarafından steril ortamlarda gerçekleştirilmelidir.

İlgili konumuz: Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

Kürtajın Tehlikeleri Var Mıdır?

Kürtaj cerrahi bir operasyondur. Kolay olmasına karşın gerekli teçhizatın olmadığı yerlerde yapılması hayati riskler oluşturabilmektedir. Bu neden yüzünden kürtajın nerede yapılacağı çok önemlidir.

Kürtaj Nerelerde Olunabilir?

Kürtaj hizmeti pek çok özel hastanede ve poliklinikte verilmektedir. Merdiven altı olan yerlerden uzak kalmak kaydı ile herhangi bir sağlık kuruluşunda kürtaj olunması mümkündür. Kürtaj için gidilmeden önce telefonla iletişim kurulup kesin bilgiler edinilmesi, olası bekleme süresini de kısaltacaktır.

Kürtajdan Sonra Ne Kadar Sürede İyi Olunur?

Kürtaj sonrasında iyi olma süreci hastaların bünyelerine ve gebeliklerinin hangi döneminde olduklarına göre değişebilmektedir. Ancak ortalama olarak bir hafta on gün içerisinde iyileşme sürecinin sona ermesi beklenmektedir. Bu yanıtların tamamı gebelik sonlandırma nasıl yapılmalıdır sorusuna verilecek cevaplardır.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı