Gebelik

Gebelik Haftalık Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı salgılanan hormonlar ile birlikte, gebelik haftalık belirtileri yaşayan anne adayı vücudunda bir takım gözle görülebilir değişiklikler yaşanmaktadır. Bayanlar bu belirtilere bakarak hamile olup olmadıklarını takip edebilmektedir. Fakat bazı durumlarda ilk 3 hafta hamileliği saptamak zor olmaktadır. Gebelik haftalık belirtileri iyi olarak bilinmesi ile birlikte hamilelik kontrolü daha rahat yapılabilir.

İlk Haftadan İtibaren

Hamileliğin ilk haftasında bebek daha oluşmamıştır. Fakat bünye yumurtlama zamanı için hazırlık yapmaktadır. Rahim içerisindeki çeperi kalınlaşmaya başlamıştır. Döllenmiş yumurta için hazırlanan bu rahim yumuşak bir hal alır ve yumurtayı beklemeye koyulur. Spermlerin yumurta ile buluştuğu anlar tam olarak bilimsel olarak da belirlenememiştir. En yakın tarih olarak yaşanan son âdetin ilk günü olarak düşünülmektedir. Gebelik haftasını hesaplamak da oldukça karışık bir işlemdir. Çünkü kulağa karıştırıcı gelecek şekilde ilk 2 hafta gebeliğin hazırlanması sonrası haftalar ise bebeğin oluşumu ile ölçülenmektedir. Bu da gebeliğin kaçıncı haftada olduğunun kafaları karıştırmasına sebebiyet vermektedir. Baktığınızda gebelik sağlık örgütü tarafından adet bittikten 2 hafta sonrası göz önüne alınarak hesaplama yapılmasını tavsiye etmiştir. Aslına bakıldığında bebek 3 haftalıkken aslında 1 haftalıktır.

Tanımı

Hamilelik haftası: Son adet döneminin ilk günü başlamaktadır. 40 ile 41 hafta sürer.

Yumurtlama haftası: Hamile kalınan gündür. Döllenme zamanıdır. Ortalama 38 hafta kadar sürer.

Trimester: Hamilelik yaşayan kişilerde 3 farklı trimester bulunur. Hamileliğin her 3 aylık periyotlarına denilmektedir.

Takvim: Her ay 28 gün olarak hesaplanır ve hamilelik ortalama hamilelik takvimine göre 10 ay kadar sürmektedir.

Belirtileri

Gebelik haftalık belirtileri vücudun birçok değişim içine girmesi ve bununla birlikte her kişiye bağlı değişik tepkiler verir. En sık rastlananlar, adet gecikmesi, yiyeceklerden tiksinme, duruma göre çeşitli şeyleri aşerme, mide bulantıları veya kusma, uyku hali, halsizlik veya yorgunluk yaşanması, ağızda oluşan metalimsi tat, göğüslerde ağrı, kokulara karşı duyarlı olunması, çok sık idrara çıkmak gibi belirtiler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtilerden bazıları arka arkaya oluyor ise bir doktora danışılmalı ve hamilelik durumu için test istenmelidir. Hepsini yaşayabilir yahut hiç birini yaşamadan da hamile olabilirsiniz. Az insanda rastlanan bu durum hamileliğin geç haftalarda öğrenilmesine sebebiyet verir. Gebelik haftalık belirtileri arasında en belirgin olanı kesinlikle adet gecikmesi durumudur.

Gebelik testi nedir ? Ne zaman ve Nasıl uygulanır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hamilelik Süresi Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin bebeğinin sağlıklı bir doğum ile dünyaya gelebilmesi için anne adayının birkaç bakımdan geçmesi ve ilerleyen süreçlerde dikkatli olarak takip edilmesi gerekmektedir. İlk olarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Normal bir kilo ile hamile kalındıysa kalori alımı arttırılmalıdır. Ortalama 2200 olan kalori miktarı ilerleyen haftalarda 2500’e çıkarılmalıdır. İlk 13 hafta içerisinde kilo alımı gözlenirse doktor kontrolünde kalori alımı düşürülebilir. Bebeğin yağ, karbonhidrat ve protein üretebilmek için düzenli beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Rahim büyüdüğünden ekstra alınacak kaloriler ayrıca anne adayına da enerji verecektir. Ayrıca alkollü içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun dışında aşırı hareket ve asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Gebeliği haftalık olarak takip etmek için hafta hafta gebelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ortalama 40 Hafta Süren Bir Yolculuk

Heyecanlı karşılanan bu haber ile birlikte her hafta kaydedilen aşamalar git gide heyecanı arttırmaktadır. Yaşanan gebelik haftalık belirtileri düşünüldüğünde yeni bir hayata adım atılmıştır. Vücut bazı semptomlar ile başa çıkmayı öğrenir. Hamileliğe kendini alıştırmaya çalışır. Ortada olmayan bebek bile yavaş yavaş vücut içerisinde kendi yerini yapmaktadır. Kandaki hamilelik hormonları yükselir. Ve karın şişmesi ile birlikte bebek kendini iyice doğuma doğru hazırlar. Bu süre 38 ile 40 haftasında değişmektedir. Bu süreyi en iyi geçirmek için bazı şeylere dikkat edilmelidir. Ayrıca yaşanacak herhangi bir durumda hemen doktora başvurulmalıdır. Hamilelik ciddi bir iştir. Hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından bu durumu hafife almamak gerekir.

İkinci hafta

Hamileliğin ikinci haftasında fallop tüpüne kadar ulaşan 250 milyon sperm içerisinden 400 e yakın olanı, LH seviyesinin değişik şekillerde dalgalanması ile birlikte 36 saat içerisinde tek bir spermin rahimdeki yumurtaya kavuşması ile son bulur. Artık sperm zigot olarak adlandırılır. Ve yumurtalık 16 birbiri ile aynı hücreye bölünmektedir. Zigot uterusa yani yumurtalığın içine girdiğin de artık morula olarak isimlendirilir. En geç 2 gün içerisinde kendine tünel kazarak rahim duvarına yerleşir. Ve bebek blastosist olarak adlandırılır. Küçük bir hücre kadar boyuttadır. Ufaktan plasenta oluşmaya başlar. Plasenta bebeğin yeterli besini ve oksijeni taşıdığı organdır.

Üçüncü Hafta

Gebeliğinin üçüncü haftasında görünüş olarak henüz bir değişikliğe uğramazsınız. Fakat vücut içeriden büyük bir değişikliğe uğrar. Bu dönem en fazla değişimin yaşandığı haftalardır. Bu haftada sırt ağrısı, yorgunluk belli durumlarda hafif geçen kramplar şeklinde kendini belli etmektedir. Gebelik haftalık belirtileri bu dönemde daha sık görülür. Bebek hala çok küçüktür. Rahim duvarlarındaki damarcıklara yerleşen minik amniyon o damarlar sayesinde kendisi doğuma kadar olan kısımda basit bir dolaşım sistemi oluşturur ve dışkıların atılması için bir yol çizer. Bu dönemde bebeğin cinsiyeti belli olur fakat anne adayları bunu haftalar sonra öğrenecektir.  Döllenen yumurta 23 tanesi anneden alınan X, 23 tanesi de babadan alınan X ya da Y kromozomlarından oluşur.  Eğer babanın kromozomu X olarak gelmişse kız bebek, babadan Y kromozomu geldiyse erkek bebek olacak demektir.

Bir Sorun Oluşursa

Gebelik süresinde yaşanabilecek birçok kötü semptomlar olabilir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna eğer acil değilse doktorunuza danışmanız hem bebek hem de anne adayı için sağlıklı olacaktır. Tabi kendi kendinize evham yapmamakta burada önemlidir. Her sorunda doktoru da meşgul etmemek gerekir. Gebelik konusunda alınacak iyi bilgi bunların hepsinin önüne geçecektir. Yaşanan gebelik hafta belirtileri şeklinde yayınlanan kitaplar ve ya yazılar okunabilir. Anne adayı kendini geliştirmek ve sağlıklı bir gebelik için mutlaka bu konu ile alakalı bilgi edinmelidir.

Gebelikte Psikolojik Durum

Yaşanan gebelik eğer ilkse o zamanda anne adayının sürecin ve sonucun nasıl olduğunu bilmediğinden dolayı psikolojik olarak çökmesine sebep olabilir. Bu durumda hem eşlerin hem de alınacak psikolojik desteğin önemi çok fazladır. İçerisinde bir canlı büyüyen kişi aynı zamanda bazı durumlarda bebeği istemeyecek hale gelebilir.

İlginizi çekebilecek konu: Tüp bebek annelerinin psikolojik durumu

Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gebelik bir hastalık değildir. Yaşanacak semptomlar tamamen anne adayının içinde gelişmekte olan yabancı bir maddenin kendisine uygun bir ortam oluşturması için gerekli olan olaylardan biridir. Psikolojik olarak yaşanacak sorunlar, diğer sağlık sorunları aynı şekilde içeride olan bebeği de doğrudan etkilememektedir. Bu durumda çok stresli ortamlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca gebelik hafta belirtileri içerisinde en sık görünen sinirlilik veya duygusallık hali tamamen anne adayının kendisi ile alakalı bir durumdur. Yani direk bebeğe bağlanmamalıdır. Yaşanan hormonsal değişimler ile birlikte vücut olarak değişim yaşanır fakat psikolojik olarak yaşanan değişimler anne adayının belki ilgi çekmek amacı ile yaşadığı bir durumdur. Bu durumu abartmak bebeği de strese sokacak ve erken doğumlara ya da düşüklere sebebiyet verecektir.

Sitemizde gebelikle ilgili çok sayıda paylaşım yapılmaktadır. Daha sağlıklı bir gebelik süreci için takip edebilir ve bilgilerden faydalanabilirsiniz. Elbette bu süreçte doktor muayenesinin önemi de unutulmamalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı