Genel Sağlık

Gaz Sanıcısından Nasıl Kurtulabilirim

Midedeki gaz aslında doğal bir şey çünkü sindirim sürecinin bir sonucu olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, aşırı, özellikle de tekrar tekrar gaz çıkmasına neden olursa, kesinlikle çok rahatsız edici olacaktır. Sosyal rahatsızlık yaratmaya ek olarak, kokuşmuş gaz midede ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Diyet ve yaşam tarzındaki değişiklikler gaz ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Gaz ağrısından nasıl kurtulacağınızla ilgili ipuçları:

1. Midede gazı tetikleyen yiyecekleri sınırlayın

Somun ve yumru kökleri gibi çok fazla lifli besinler yemek midede gazı tetikleyebilir. Mide şişkinliği yaşıyorsanız brokoli, lahana ve karnabahar gibi sebzeleri sınırlandırın. Alkol ve alkolsüz içecekler ayrıca daha sık gaz çıkarmanıza neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

2. Yeme alışkanlıklarını değiştirin (Yiyecekleri yavaşça çiğneyin)

Beslenme alışkanlıklarını, vücudun yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesini sağlamak ve yemek yerken mideye giren havayı azaltmak için değiştirin. Yiyecekleri yavaşça çiğneyin, yerken konuşmayın. İçecek içerken pipet kullanmayın ve mideye daha fazla hava girmesini önlemek için sakız çiğnemekten kaçının.

3. Bitkisel çay için

Yemeklerden sonra bitkisel çay içmek, bağırsaklarda gaz oluşumunu önleyebilir. Papatya ve nane çayı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yeşil çay da yardımcı olabilir.

4. Probiyotik Tüketimi

Probiyotikler bağırsak sağlığı için gerekli olan bakteridir. Bağırsaktaki bakterileri öldüren antibiyotikler gibi birçok ilaç vardır. Bu nedenle, iyi bakterileri şarj etmek önemlidir. Probiyotikler yoğurttan elde edilebilir.

5. Sindirim Enzimleri İçmek

Sindirim enzimleri gıdanın parçalanıp sindirilmesine yardımcı olur. Bu takviye, gıdaları etkin bir şekilde parçalamak için vücut tarafından üretilen bir madde içerir. Çoğu zaman stres ve ilaçlar nedeniyle vücut yetersiz enzim üretir. İlaç olarak bulunmasının yanı sıra besin tüketerek de sindirim enzimlerinize yardımcı olabilirsiniz. Evlerimizde sıklıkla bulundurduğumuz kefir ve turşu bu iş için birebir. Elma ve üzümde tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Elmanın Faydaları

Gördüğünüz gibi bu tarz gıdaların sizler için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım. Herhangi bir problemde mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı