Şifalı Bitkiler

Fıstık Ezmesinin Faydaları

Fıstık ezmesinin faydaları arasında diyabet hastalıkları, kanser riskleri, kalp hastalıkları, Alzheimer ve sinir rahatsızlıklarından sizi koruyacaktır. Fıstık ezmesinde yer alan mikrobesinler son derece faydalı içeriğe sahiptir. A, C ve E vitaminleri, manganez, çinko, folat, sodyum, demir, magnezyum, bakır, kalsiyum, selenyum ve fosfor mineralleri barındırır. Fıstıktan yapılarak elde edilen fıstık ezmesi diğer fıstık çeşitlerine göre daha az maliyetli ve kolay elde edilebilir besindir.

Fıstık Ezmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İki çeşit olarak karşımıza çıkan fıstık ezmesi kremsi ve gevreksi yapıdadır. İki farklı türde olmasına rağmen en çok tercih edilen kremsi kıvamında olandır.

İlk olarak Amerika’da üretilen fıstık ezmesi 1884 yılında piyasaya sunulmuş.

Özellikle kilo vermek için diyetisyenler tarafından fıstık ezmesi mutlaka diyet listelerinde yer alır.

İlginizi çekebilir: Antep Fıstığı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fıstık Ezmesinin Sağlığa Faydaları

Protein Zenginidir: Protein değeri yüksek olan fıstık ezmesi vücudun hızlıca iyileşmesini sağlayarak hücrelerin sağlıklı işlevini arttırır.

Kolesterol Seviyesini Düşürür: Fıstık ezmesi de zeytinyağı ile eşdeğer yağları barındırır. Tekli ve çoklu doymamış yağlar barındıran fıstık ezmesi kalp sağlığını destekler ve olası kalp risklerine karşı bünyeyi korur. Yüksek kolesterolün düşmesinde etkili olan besin iyi kolesterolünde artması için gereklidir.

Diyet Lifi Barındırır: Fıstık ezmesinde yer alan diyet lifleri hem sindirim hem kabızlık hem kalp hastalıklarından sizi koruyacaktır. Çok yönlü faydası olan diyet lifleri sağlık sorunlarına karşı vücutta önlem almayı sağlayarak diyet yaparken eksik kalan besin desteğini karşılar.

Safra Taşı Riskini Azaltır: Yapılan araştırmalar sonucunda fıstık veya fıstıktan yapılan fıstık ezmesi tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla %30 daha az safra taşı oluşumu gözlemlenmiştir. Baklagil sınıfına giren fıstık ezmesi kadınlar tarafından çok fazla tüketim gerçekleştiğinden kadınlarda görülme olasılığı daha azdır.

Kemikleri Güçlendirir: Fıstık ezmesinde yer alan çoklu doymamış yağlar içerdiği için E ve K vitaminlerinin vücutta hızlıca emilmesine destek verir. Bu sayede hava kirliliğinden sebep oluşan vücuttaki toksinler atılarak daha sağlıklı dokular oluşturur. K vitaminin taşınmasında destek sağlayan fıstık ezmesi güçlü kemiklere destek verir.

Enerji Deposudur: Ölçülü miktarda tüketildiği sürece son derece faydalı olan fıstık ezmesi spordan önce veya sonra yendiğinde kişiye enerji vererek zinde hissetmesini sağlar. özellikle güne iyi başlamak için sabahları fıstık ezmesinden 2 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.

Kanser Riskini Azaltır: E vitamini değeri oldukça yüksek olan fıstık ezmesi kanser hücrelerinin artmasını engelleyen güçlü bir vitamindir. Özellikle kolon, meme, karaciğer ve mide kanserlerine karşı koruyuculuk üstlenir.

Beyin Sağlığını Destekler: Fıstık ezmesinde yer alan niasin yani B3 vitamini yaşlılıkta görülen Alzheimer hastalıklarına karşı hafızanın güçlenmesine destek verir. Beynin hücre hasarlarına karşı korunmasını sağlayan fıstık ezmesi nörolojik problemlerde sağlıklı sonuçlar almanızı destekler.

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Kabuklu fıstık ( 2 bardak dolusu )

Tuz ( yarım çay kaşığı )

Bal ( 1 veya 2 yemek kaşığı isteğe bağlı )

Fıstık yağı ( 1,5 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Isıtılmış fırında 10 dakika kadar hafif altın rengi olana kadar bekletin. Sıcak fıstıkları fırından aldıktan sonra hemen robotta ezdirin. Hazırlanan fıstıklara malzemeleri ekleyip tekrar blenderda pürüzsüz olana kadar karıştırın. Fıstık ezmesi yapımı bu kadar basit. Katkısız doğal ve ev yapımı tüketmek en sağlıklısıdır. Buzdolabında saklayıp ihtiyaç duyduğunuzda karıştırıp tüketin.

Göz atabilirsiniz: Kabuklu Fıstığın Faydaları

Fıstık Ezmesinin Zararları

Fıstık ezmesi tüketimi 2 yemek kaşığından fazla tüketirseniz kilo alımına sebep olabilir.

Aşırı fıstık ezmesi tüketimi alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşuyorsa fıstık ezmesi yemeyi bırakmalısınız.

Fıstık ezmesi yedikten sonra kusma veya karın ağrıları görünürse doktora gitmekte fayda vardır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı