Şifalı Bitkiler

Fındık Yağının Faydaları

Fındık yağının faydaları arasında kanser riskine karşı, bellek gelişimini arttırır, anemi rahatsızlığına iyi gelir, horlamanın oluşumunu engeller ve kalp rahatsızlıklarının oluşumunu engeller. A, C, E ve K vitaminleri içeren fındık yağının faydalarında magnezyum, manganez, kalsiyum, demir, folat ve çinko mineralleri barındırır.

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Horlama Sorununa Karşı Faydalıdır: Horlamanın nedenlerinden biride kuru boğaz ve kaslarından ileri gelebilir. Geceleri yatmadan az evvel alacağınız 1 çay kaşığı fındık yağı tüketerek horlama rahatsızlığının oluşumu bir nebze engellenebilir. Fındık yağı aynı zamanda solunum yollarında oluşan kaşınmaları da önleyebilir.

Göz atabilirsiniz: Fıstık Ezmesinin Faydaları

Anemi Rahatsızlığına Karşı: Fındık yağında yer alan E vitamini değeri anemi rahatsızlığının oluşumunu engelleyerek kansızlık sorununu azaltır. Kansızlığın oluşturduğu yorgunluk ve halsizlik sorunlarına iyi gelen fındık yağı kansızlığın getirdiği birçok rahatsızlığı önleyecektir.

Kanser Riskine Karşı Korur: Kanser riskine karşı vücutta kalkan oluşturan fındık yağı kanser hücrelerini ekarte ederken var olan hücrelerinde azalmasında yardımcıdır. Fındık yağı aynı zamanda şeker hastaları içinde çözüm olabilir ve kilo vermeye yardımcıdır.

Bellek Gelişimini Arttırır: Nörolojik rahatsızlıklarda yada vitamin kaybından dolayı oluşan unutkanlık rahatsızlığının önlenmesi için fındık yağı kullanımı önerilir. Fındık yağının düzenli kullanımı ileride oluşabilecek Alzheimer rahatsızlığını önler ve unutkanlık sorununu hafifletir.

Kalp Hastalıklarının Tedavisinde: Kolesterol sağılığını dengeleyen fındık yağı kalp rahatsızlıklarının semptomlarını azaltarak daha sağlıklı yaşam sürmenizi destekliyor. Damar tıkanıklıkları önlenirken olası tansiyon sorunlarını da fındık yağı ile giderebilirsiniz.

Fındık Yağının Faydaları Kısaca

Fındık yağı kanser türevlerinden ve tümörlerden vücudu korur.

Fındık yağında yer alan E vitamini değeri yüksektir ve kansızlığa karşı siz korur.

Fındık yağını çocuk problemi çekenler için tavsiye edilir.

Saçların belli bir bölümün dökülmesine saçkıran denir. Bunun tedavisi için fındık yağı kullanılabilir.

Üreme organlarını uyararak çalışmasını sağlar.

Bacaklarda oluşan varis probleminin oluştuğu alanlara fındık yağı masaj yağı sürülebilir.

Daha hareketli ve daha dinamik olmanızı sağlayacaktır.

İleride oluşabilecek kemik erimelerinin yaşanmasını engeller.

Fındık yağında bulunan kalsiyum minerali iskelet ve diş sağlığını korumaktadır.

Damar sağlığını destekleyen fındık yağı damarları gevşetir.

İlginizi çekebilir: Kabuklu Fıstığın Faydaları

Fındık Yağının Cilde Faydaları

Fındık yağını sürekli kullanan kişilerde cildin daha güzel ve ışıltılı görünmesi sağlanır.

Cildin erken yaşlanmasını önleyerek daha genç görünmesini sağlar.

Özellikle kuru ciltler için tavsiye edilen fındık yağı cildi derinlemesine nemlendirerek çatlamasını ve pul pul dökülmesini engeller.

E vitamini değeri bulunan fındık yağı hamilelik döneminde çatlak oluşumunu engellemek için çatlama oluşabilecek alanlara sürülebilir.

Bayanlarda daha çok görülen portakal görünümlü selülit oluşan karın, kalça, göğüs ve bacak bölgelerine yavaş hareketlerle yedirilebilir.

Güneşin cilde verdiği zararları önleyen fındık yağı güneşten kurumuş ve yanmış cilde uygulanabilir.

Cilt hastalıklarından egzama, sedef ve dermatit gibi rahatsızlıkların oluşumunu engeller.

Fındık Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Kuru cilt için fındık yağı kullanmak istiyorsanız bir iki damla elinize alarak geceden yüzünüze yedirin. Cildin kuruluktan kaynaklı kaşıntılarında azalmasına yardımcıdır.

Ciltte oluşan birçok hastalık için fındık yağı ile cildinize masaj yapılmalıdır.

Ciltte kan dolaşımı bozukluğundan kaynaklı selülitlerin oluştuğu bölgelere fındık yağı ile yoğun bir masaj yapmalısınız.

Hamilelik döneminde veya aşırı kilo alma sonucunda oluşan cilt çatlaklarının azalması ve giderilmesi için fındık yağını çatlayan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Fındık Yağının Saça Faydaları

Saçların güçlenmesi için kullanılabilen fındık yağından 2 günde bir saçlarınıza uygulayarak 1 – 2 saat bekletin.

E vitamini değeri yüksek olan fındık yağı saç uçlarının kırılmasını engellerken saçların daha gür görünmesini ve daha hızlı uzamasını destekler.

Fındık yağı koyu renk saçlara sahip olanlar için kahverenginin tonlarını barındırır. Doğal bir renge kavuşmak için saçınıza sık sık fındık yağı ile bakım yapabilirsiniz.

Saç derisindeki sebumun dengelenmesini sağlayan fındık yağı çok yağlanan yada yağlanma hiç olmayan saç derisini dengede olmasını sağlar.

Göz atabilirsiniz: Antep Fıstığı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bayanların hamilelik dönemlerinde saçlar genellikle daha çoğalır. Fakat bazı kadınların da saçlarında azalma görülür. Bu durumlarda saçlarınızı fındık yağı ile bakım yapabilirsiniz.

Saç tellerinin daha kalınlaşmasını istiyorsanız fındık yağı ile beslenme sağlayabilirsiniz. Fındık yağının içerden ve dışarıdan bakımı saç tellerini kalınlaştırır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı