Şifalı Bitkiler

Fesleğenin Faydaları

Fesleğen faydalarından yararlanmak için birçok farklı yöntem vardır. Yaprakları, kökleri ve bütünü ile tüketilebilen fesleğen faydaları içinde en çok bilinen özelliği antiseptik etkisi ile vücudu yeniden yapılandırmasıdır. Fesleğenin faydaları arasında; bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sağlıklı kalp, diyabet rahatsızlığına etkisi, sindirim sistemini güçlendirmesi, kanserden koruması ve stresten arındırması bulunur. A, B2, C, E ve K vitaminleri, çinko, kalsiyum, magnezyum, bakır, demir ve yüksek oranda manganez mineralleri fesleğenin faydaları arasındadır.

Fesleğenin Faydaları

Kalp Sağlığını İyileştirir: Fesleğende yer alan flavanoidler koroner kalp hastalıklarını korur ve atardamarlarda oluşabilecek olan pıhtılaşmanın oluşumunu engeller. Yapılan araştırmalar sonucunda fesleğen kalp rahatsızlığının önlenmesinde etkili iken kötü kolesterolün düşmesinde iyi kolesterolün yükselmesinde etkendir.

Boğaz Ağrılarını Geçirir: Fesleğen özellikle boğaz ağrıları için mükemmel bir tedavidir. Fesleğen yaprakları sıcak suda demlenip içildiğinde iyi gelirken, bu su ile ağız gargara yapıldığında da boğaz ağrılarını dindirir.

Stresle Mücadele Eder: Fesleğenin anti stres etkisi tüm dünyaca bilinir ve birçok insan sakinleşmek istediğinde fesleğen bitkisini tercih eder. Bağışıklık güçlendirici etkilere sahip olan fesleğen stres hormonunu düzenler ve duygusal stresin ve kaygının azalmasına yardımcı olur. Vücut organlarını hem kimyasal hem de duygusal stresten koruyan fesleğen direk tüketilebilirken çayı da yapılarak stresten uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Kanser Riskine Karşı: Fesleğen tüketimi ilginç bir şekilde kanser hücrelerinin çoğalmasını ve olanların yok olmasını sağlar. Radyo koruyucu etkiye sahip olan fesleğen gün içinde düzenli olarak yendiğinde antikanser etkilerinden faydalanılır. Meme ve pankreas kanserlerine karşı önlem almaya yardımcı olan fesleğen bitkisinin enzimlerin oluşumunu önemli ölçüde azaltır.

Kan Şekerini Düzenler: Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan fesleğen bitkisi tip 2 diyabetli insanlar için insülin direncini dengelemede yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda gözlemlenen kan şekeri düşüklüğü veya yüksekliği fesleğen sayesinde dengelenerek rahatsızlıkta yardımcıdır.

İlginizi Çekebilir:  Balkabağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerin Korunmasına Yardımcıdır: Yapılan bir çalışmada fesleğen bitkisinin hasar görmüş karaciğerin iyileşmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Karaciğer tıkanıklıklarının azaldığını belirten uzmanlar olsa da karaciğer rahatsızlığınız varsa önce doktora görünmenizde fayda var.

Kilo Vermeye Yardımcıdır:

Fesleğenin kan şekerini düzenlediğini üst açıklamalarda vermiştik. Kan şekeri ve kolesterolün dengesiz olması kilo alma sebebidir. Fesleğen yiyerek bu iki faktörü dengelersiniz aynı zamanda stres hormonunun azalmasına yardımcı olan fesleğen kilo vermeye yardımcı içeriklere sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Arttırır: Fesleğende yer alan antioksidan, vitamin ve mineraller bağışıklığı güçlendirici mikro besinlere sahiptir. Üst solunum yollarını onaran fesleğen bronşit, astım rahatsızlıklarında kış hastalıklarında ve birçok ateşli rahatsızlıklarda bünyeyi koruyarak iyileşmeye yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Ağız Sağlığını Arttırır: Fesleğenle yapılan çay veya fesleğen suyu ağızda gargara yapıldığında ağız plağını önleyen antibakteriyel görevi görür. Ağızda bulunan mikrobikleri gidermede etkili olan fesleğen sabahtan yada akşam yatmadan gargara olarak kullanılabilir.

Göz Bozukluğunu Önler: Göz sağlığı tamamen yediklerimiz ve içtiklerimizle sağlanır. Dışarıdan bakım yaparak göz sağlığı çokta fazla korunma sağlanmaz. Fesleğende yer alan anti inflamatuar etkisi serbest radikallerden gözleri korurken çevreden gelen problemlere karşı da göz sağlığını korur.

Solunum Yollarını Onarır: Solunum sisteminde oluşmuş bakteriyellerin temizlenmesine yardımcı olan fesleğen enfeksiyonların giderilmesini sağlayarak solunumun rahatlamasına destek verir. Kronik solunum rahatsızlıklarında sizi koruyan fesleğen bronşit ve astım gibi rahatsızlıkların semptomların azalmasına yardımcıdır.

Ateşin Düşmesinde Yardımcıdır: Fesleğende yer alan esansiyel yağlar vücutta ciddi iyileştirme etkisine sahiptir. Mikroplardan ve virüslerden kaynaklı ateş yükselmesinde mikrop kırıcı özelliği ile ateşin düşmesinde güçlü etkendir.

Böbrek Taşlarını Önler: Dirüetik etkiye sahip olan fesleğen böbrek taşlarının oluşmasını engeller. İdrar söktürücü etkiye sahip olan fesleğen böbrek taşından dolayı oluşan sancı ve ağrıları azaltarak bünyeyi rahatlatır.

İlginizi Çekebilir:  Kedi Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Fesleğenin Zararları

Çok fazla fesleğen tüketimi karaciğer kanserine neden olabileceği için sürekli ve uzun vadeli tüketim tavsiye edilmez.

Aşırı miktarda tüketim herkese zarar verebileceği gibi anne adaylarına ve yeni anne olmuş kişilere de tavsiye edilmez.

Kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için fesleğen tüketimi kanamalı rahatsızlıklarda çokta tavsiye edilmez.

Ameliyat öncesinde ve sonrasında tüketime 20 gün kadar ara verilmelidir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı