Kürtaj

Evde Bebek Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Zaman zaman istenmeyen gebelik durumları kadınlar için tam bir kabusa dönüşebilmektedir. Bu durumdaki bir kadın için en ideal seçenek evde bebek düşürme yöntemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İstenmeyen gebeliğe son vermek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak evde bebek düşürme yöntemlerini denemeden önce hayati risk taşımıyor olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü gerçekleşen düşük anında aşırı kanama riskleri söz konusu olabilmektedir.

Bilindiği üzere aşırı kanamalar neticesinde ciddi kan kayıpları gerçekleşebilmektedir. Böyle bir tablo ise insan hayatı için ciddi bir risk oluşturabilmektedir. İstenmeyen gebelikten kurtulmak istediğinizde başvuracağınız yöntem ne olursa olsun yanınızda birisinin olması önemlidir. Bu sayede olası risklerden korunmuş olursunuz.

Düşük Hapı Kullanılarak Evde Düşük Yapılabilir Mi?

Bazı istenmeyen gebelik durumlarından kadınların ilk tercihi evde bebek düşürme yöntemleri olmaktadır. Bunun için ise güvenilir yöntemlerin tercihi önemli bir konudur. Cytotec 200 mcg isimli ilaç bilindiği üzere mide ülserleri tedavisinde kullanılması amacıyla üretilmektedir. Fakat bu ilaç kadınlar tarafından düşük yapmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Cytotec halk arasında düşük hapı düşük yaptıran bir mide ilacı olarak da bilinmektedir.

İlginizi çekebilir: Düşük Yaptıran İlaç Nedir?

Cytotec kullanımı sonrası 7-9 saat arasında istenmeyen gebelikleri %90 sona ermektedir. Gerçekleşen olay ise tamamen doğal bir düşük olarak gerçekleştirmektedir. Dünya’da 50’den fazla ülkede kullanılmaktadır. İlacın üretimi Pfizer ilaç firması tarafından gerçekleştirilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kürtaj Nasıl Yapılır? Videolar Görüntüler İzleyin

Bebek Düşürme Nasıl Gerçekleşir?

Bebek düşürme bilimsel olarak üç temel şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki vajinal yoldan yapılan düşük olarak gerçekleştirilmektedir. İkinci bebek düşürme tekniği uyarı yöntemiyle ve cerrahi müdahalelere başvurularak gerçekleştirilen düşüklerdir. Eğer gebeliğin sonlandırılması için gereken koşullar oluşmuşsa işlemin uzman hekimlerin kontrolünde yapılması gerekir.

Sırf gebeliği sonlandırmak maksadıyla hiç uygun olmayan yerleri tercih etmek doğru değildir. Çünkü işinin uzmanı olmayan kişilere yaptırılan düşükler hayati bir risk oluşturabilmektedir. Eğer istenmeyen bir gebelik durumunuz söz konusu ise her zaman tıbbi yardım almanızda önemlidir. Aksi takdirde bebeğinizden kurtulmak isterken sağlığınızdan olabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kesin Bebek Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık Açısından Uygun Olmayan Bebek Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

İstenmeyen gebelikten kurtulmak isteyenler için ciddi bir tehdit oluşturan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Hamileliğin sonlandırılması için uygulanan sağlıksız bebek düşürme yöntemleri olarak kullanılan yollar;

– Ağır eşyaları kaldırmak,

– Karın bölgesinin üzerine son derece ağır cisimler koymak,

– Bel çektirme uygulaması,

– Gebeliğin sonlanması amacıyla ip atlamak,

– Aspirin kullanma gibi çeşitli yöntemler mevcuttur. Ancak bunların tümü kadının sağlığını yüksek oranda tehdit etmektedir.

Kadınlar, gerçekleşen düşüğün ardından gelişebilecek risklere karşı bu dönemlerde korumasız olacaktır. Özellikle de ilerlemiş olan istenmeyen gebelik döneminde risk çok daha fazladır.

İstenmeyen Gebelikten Evde Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

İstenmeyen gebelikten evde kurtulmak için ne yapılır sorusuna kesinlikle şu hapı kullanın denilmesi doğru değildir. Bundan dolayı düşük yapmak istiyorum bunun için ne yapmalıyım diyenlerin kesinlikle bir hekime gitmeleri gerekir.

Çünkü hekim kontrolünde yapılacak tıbbi yöntemlerin kullanılması hayati bir öneme sahiptir. Kendiliğinden meydana gelen düşükler için de tıbbı yardım alınması gerekmektedir. Bebek düşürmek için neler yapılabilir yönündeki arayışınıza cevap vermek uzmanların işidir. Tıbbi olmayan önerilerin sağlığınız ve hayatınız için risk teşkil edebileceğini bilmenizde her zaman yarar olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Düşük Nasıl Olur? Bunlara Dikkat Edin

Evde Düşük Yaptıran Bitkiler Nelerdir?

Evde düşük yaptıran bitkilerden yardım almak isteyenler için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Evde düşük yapmanıza yardımcı olabilecek bu bitkiler;

– Maydanoz,

– Pennyroyal (yarpuz bitkisi),

– Pelin bitkisi,

– Papatya,

– Angelica bitkisi,

– Blue Chosh bitkisidir. Bu bitkiler kullanıldığında istenmeyen gebeliğin sonlandırılması mümkün olabilmektedir. Ancak hekim kontrolü dışında başvurulabilecek her yöntem gibi bitkilerle gerçekleştirilen düşüklerde sağlık açısından risk taşımaktadır

Eğer bu bitkilerden herhangi birini kullanacaksanız olası riskleri de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu aşamada yanınızda mutlaka ihtiyaç durumunda size yardım edebilecek birinin varlığına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde sonucu sizin için çok ağır olabilir.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Evde Maydanozla Nasıl Bebek Düşürülür?

Evde düşük yapmak için maydanoz çayı tüketebilirsiniz. Maydanoz her yerde kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Gün boyunca hazırladığınız maydanoz çayından 4-5 bardak içmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte eczaneden satın alacağınız suda eriyen 500 mg C vitamini içebilirsiniz. Yalnızca 2-3 günlük zaman dilimi içerisinde düşük başlayacaktır.

Taze maydanoz çayının hazırlanışı;

– Bir avuç kadar taze maydanoz yıkanır,

– Blenderden geçirilir,

– İçine bir bardak su ilave edilir.

Kuru maydanoz çayının hazırlanışı;

– Bir aktardan kuru maydanoz alınır,

– 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı maydanoz atılıp demlenir.

Papatya Çayı İçilerek Nasıl Düşük Yapılır?

Papatya bitkisinin rahim kaslarını uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği sebebiyle düşüğe sebebiyet verebilmektedir. İstenmeyen gebeliğe son verecek nitelikte bir papatya çayının hazırlanışı için;

– 1 su bardağı sıcak suyun içine 2-3 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatya atılır,

– Hazırlanan yayın demini alması için ise 3-4 dakika kadar beklenir.

– Papatya çayından günde 2-3 bardak kadar düşük gerçekleşinceye kadar içilmeye devam edilir. Ancak düşüğün olası risklerine karşı yanınızda mutlaka birisinin olmasına özen gösterin. Çünkü kendiliğinden gelişen düşüklerin dahi kadın sağlığı için risk oluşturduğunu unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  Kürtaj Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Bebek Düşürmeye Neden Olan En Etkili Bitki Hangisidir?

Pennyroyal bir diğer adıyla yarpuz bitkisi, bebek düşürmeye neden olan en etkili bitkidir. Ancak bu bitki aynı zamanda son derece güçlü bir zehir olabilmektedir. Bundan dolayı da yarpuz uçucu yağının kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

Yarpuz bitkisi çayı için kurutulmuş yarpuz bitkisi temin edebilir ya da kendiniz kurutabilirsiniz. Bu bitki çayını ise en fazla 6 gün ve 3 bardak olarak içmeniz önerilir. Hazırladığınız yarpuz bitkisi çayına 1 yemek kaşığı kadar bira mayası da ekleyip tüketebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı