Genel Sağlık

Esmer Şekerin Faydaları

Esmer şekerin faydalarından tüm dünya yararlanıyor desek yalan olmaz. Çok popüler olan esmer şeker beyaz şekere göre daha farklı üretildiği için ve çoğu kişinin diyetlerinde yerini alır. Esmer şekerin faydaları arasında içeriğinde pekmez olduğu için daha doğal halde üretildiğini es geçmemek gerekir. Tadı ile de farklı bir lezzete sahip olan esmer şeker fırınlanmış ürünlerde, mutfaklarda, içeceklerde ve tatlandırıcılarda kullanılmaktadır. Birçok sağlık yararı bulunan esmer şekerin faydaları C vitamini, demir, kalsiyum, sodyum ve potasyum dışında lif ve proteinde yer alır. Esmer şekerin faydaları arasında enerjiyi yükseltme, sindirim sistemini çalıştırma, şişkinliğin ve ödemin giderilmesi, enfeksiyon risklerine karşı yardımcı ve zayıflamaya yardımcı olması bulunur.

Göz atmanızda fayda var: Şekerin Zararları; Vücudunuza Yaptığı 11 Korkunç Şey

Esmer Şekerin Faydaları

Krampları Hafifletir: Esmer şekerle yapılan zencefil çayı içildiğinde oluşan menstrüel krampların önlenmesinde yardımcı olur. Sürekli kramp ağrısı çekiyorsanız esmer şeker tüketimine yönelmenizi tavsiye ederiz.

Astım Hastalığında: Üst solunum yollarından şikayetçi olanlar ve astım problemleri olanlar için beyaz şeker yerine esmer şeker tüketmeleri önerilir. Alerjik rahatsızlıklarda kahverengi şeker daha az reaksiyon göstermesine destek olur.

Cilt Koruması Sağlar: Esmer şeker cildin nemlenmesini ve cildin daha sağlıklı olmasını destekler. Ciltte oluşan şişliklere iyi gelen esmer şeker cildin yaşlanmasını engelleyen ve cilt hücrelerinin zarar görmesini engelleyen B vitaminine sahiptir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Soğuklara karşı vücudun direncini yükselten esmer şeker soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Esmer şekerle hazırlanan bitki çayınızın içine birazda zencefil ekleyip tüketebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Yardımcıdır: Gebelik döneminde yaşanan kramp ve ağrıların azalmasında etken olan esmer şeker doğum sonrasında hızlıca toparlanmaya da destektir.

Antiseptik Özelliğe Sahiptir: Yaraların ve kesiklerin hızlıca iyileşmesini sağlayan antiseptik özelliğe sahiptir. Yara sonucunda oluşabilen enfeksiyonlarında azalmasında destekleyici esmer şeker yara olan bölgelere direk olarak uygulanabilir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Beyaz şeker yerine esmer şeker kullanarak kilo vermeye destek olabilirsiniz. Kalorisi daha düşük olan esmer şeker hazırladığınız tatlılarda ve içeceklerde kullanılarak daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

Enerjiyi Arttırır: Esmer şeker doğal içeriklere sahip olduğu için doğal bir enerji kaynağıdır. Kendinizi halsiz ve zayıf hissettiğiniz zamanda esmer şeker kullanımı enerjinizi ve gücünüzü yerinize getirecektir. Türk kahvesini şekerli içiyorsanız esmer şekeri kahvenize ekleyerek güne iyi başlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Esmer şeker içeren gıdalar ve içecekler sindirim sistemini çalıştırmada etkendir ve ilaç görevi görür. Esmer şekeri zencefille karıştırılıp kullanıldığında sindirimin çalışmasını sağlar.

Esmer Şekerin Pratik Kullanımları

Esmer şeker beyaz şekere oranla daha sağlıklı içeriklere sahiptir. Kalsiyum oranının daha fazla olması ile daha faydalıdır.

Unlu mamüllerde kullanılabilen esmer şeker yemeklere ve içeceklere de eklenebilir.

Magnezyum, potasyum, protein, kalsiyum, fosfor ve sodyum içeriğine sahiptir ve şeker hastalıklarının oluşumunu engeller.

Esmer şeker beyaz şekere göre tat verme olasılığı çok daha fazladır ve daha hafiftir.

İlginizi çekebilir: Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Esmer Şekerin Zararları

Esmer şeker beyaz şekere oranla daha az kalorili olsa da yine de kaloriye sahiptir ve aşırı tüketimde kilo alımına tabiî ki neden olabilir.

Çok fazla tüketildiğinde maya enfeksiyonlarına neden olabilir.

Diyabet rahatsızlıkları olanlar şeker içeriğine sahip olduğu için tüketimde dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı