Gebelik

Erken Gebelik Belirtileri – Erken Gebelik Neden Olur?

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin bilinen en net belirtisi âdetin kesilmesidir. Ancak erken hamilelik belirtileri farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Hamileliğin ilk haftasından itibaren kadın vücudu bazı tepkiler verir. Bu tepkiler deneyimli anne adayları tarafından fark edilirken ilk defa hamilelik yaşayan kadınlar tarafından fark edilmez. Bunun nedeni erken hamilelik belirtilerinin adet belirtilerine benzemesidir. Hamilelik haftası ile belirtiler değişse de ilk haftaki belirtiler genellikle aynıdır. Erken hamilelik belirtilerini sıralayacak olursak; Adet olmamak, memelerde şişlik ve hassasiyet, ruhsal değişiklikler, baş dönmesi, mide bulantısı ve sindirim problemleri, sık idrara çıkma, koku hassasiyeti ve kasık ağrılarıdır. Bu belirtiler hamileliğin ilk haftalarında çok sık karşılaştığımız belirtilerdir. Ayrıca erken gebelik belirtileri konusunda pek çok faktöre dikkat edilmelidir.

Göz atmanızda fayda var: Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Erken Gebelik Belirtilerinde Regl Olmamak

Hamilelik meydana geldiğinde vücutta bulunan human coryonik gonodotropin hormonu overleri uyararak olgun yumurta salımını durdurur.  Bu nedenle her ay yaşadığınız adet döngünüz kesilmiş olur. Adetten kesilme ilk gebelik belirtisi olsa da bazen farklı hastalıklar ve strese bağlı olarak da meydana gelebilir. Adet gecikmeniz olduğu zaman uzman hekime giderek kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Haliyle erken gebelik belirtileri arasında regl olamamak da vardır.

Memelerde Şişlik ve Hassasiyet

Gebelik döneminde östrojen, progesteron ve prolaktin hormonları tersine döner. Hormonların farklı çalışması memelerde şişlik, ısı artışı ve hassasiyete neden olur. Adet döneminde çok sık yaşanan bir durumdur. Bu nedenle tek başına hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez.  Hamilelikte meme ucu etrafında yer alan areolar genişler ve koyulaşır. Ancak adet döneminde bu bölgede bir değişiklik oluşmaz. Hamileliğin son dönemlerinde prolaktin hormonunun artması ile memelerde dolgunluk oluşur. Süt kanalları açılır. Sonuç olarak erken gebelik belirtileri arasında gösterilebilir.

Cilt Problemleri

Gebeliğin ilk ayından itibaren ciltte kahverengi lekeler, kızarıklık ve sivilce oluşumları görülür.  Ciltte meydana gelen pigment değişikliği gebelik maskesine neden olur. Gebelik maskesi doğum sonrasında normale döner. Hamileliğin son evrelerinde karın bölgesinde çatlaklar meydana gelmektedir. Cilt problemlerinin doğum sonunda kalıcı olmaması için önceden önlem alınmalıdır. Cilt sorunlarınız için hamilelik döneminde doktorunuza danışarak önlem almanızı tavsiye ederiz. Elbette erken gebelik belirtileri arasında cilt sorunları önemlidir.

Ruhsal Değişiklikler

Hormon metabolizmasında yaşanan ani değişiklikler hamilelik döneminde ruhsal dengenizin farklılaşmasına yol açar. Aniden gelen ağlama krizleri, depresyon, sinirlilik ve aşırı mutluluk hali hormonların çalışma şeklinden kaynaklanmaktadır. Ruhsal değişiklikler ile tek başınıza baş edemiyorsanız yardım alabilirsiniz.

Baş Dönmesi

Vücudun hamilelik sürecine alışması biraz zaman almaktadır. Özellikle ilk evrede vücutta değişen metabolik olaylar ve sıvı elektrolit dengesi nedeni ile sık sık tansiyon düşmesi yaşanır. Tansiyon düşmesi baş dönmesine neden olur. Hamilelik süresince sıvı takibi yapılması çok büyük önem taşır. Tansiyon yüksekliği tansiyon düşmesi kadar tehlikeli bir durumdur. Hipertansiyon hastası olan kişilerde hamilelik döneminde tansiyon takibi yapılması hayati önem taşır.

Mide Bulantısı ve Sindirim Problemleri

Hamilelik döneminde östrojen ve Beta HCG hormonlarının değişmesi kişilere mide bulantısı olarak yansımaktadır. Hamileliğin ilk döneminde kadınların ortak şikâyeti mide bulantısıdır. Kadınlar vücutlarında meydana gelen fizyolojik değişikliklere ilk üç aydan sonra alışmaktadır. Bu nedenle mide bulantısı ilk üç ay tamamlandıktan sonra genellikle son bulmaktadır. Özellikle sabah saatlerinde yoğun bir şekilde geldiği için sabah hastalığı olarak adlandırılır. Hamilelik döneminde sindirim sisteminin çalışması yavaşlar. Besinlerin sindirimi geciktiği için kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlar da görülür. Ciddi anlamda erken gebelik belirtileri arasında olan bu soruna karşı önlem alınmalıdır.

Sık İdrar Çıkma

Hamilelik sürecinde kadınların bağışıklık sistemi düşmektedir. Bu nedenle enfeksiyonlara açık hale gelirler. Özellikle ilk üç ayda meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu kadınların ortak sorunudur. İlerleyen dönemlerde ise bebeğin mesaneye baskı yapması ile sık sık idrar çıkma isteği gelişir. Sık idrar çıkma şikâyetine idrar yaparken yanma ve batma da eşlik ederse vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu erken gebelik döneminde tedavi edilmez ise düşüklere neden olabilir.

Koku Hassasiyeti

Östrojen hormonunun değişmesi gebelerde koku hassasiyetini oluşmasına neden olur. Çöp kokusu yemek kokusu, parfüm, sigara ve diğer kokulara karşı hassasiyet gelişmektedir. Koku hassasiyeti dördüncü ay itibari ile azalır.

Kasık Ağrıları

Döllenen embriyonun rahimde yerleşmesi sırasında kasık bölgesinde ağrılar oluşur. Oluşan bu ağrılar genellikle beşinci hafta itibari ile sonlanır. Hamileliğin son dönemlerinde bebeğin baskı yapması ile tekrar oluşur. Hamileliğin ilk aylarında kasık ağrıları ile birlikte kanama ve koyu akıntı meydana gelirse vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Düşük riski olarak değerlendirilen bu durum anne ve bebek için tehlikeli olabilir.

Erken Hamilelik Belirtileri İçin Öneriler

Erken hamilelik belirtilerini hafifletmek ve hamileliği daha konforlu yaşamak için uygulanması gereken bazı durumlar vardır. Rahat bir hamilelik geçirebilmeniz için sizlere verebileceğimiz öneriler;

  • Meme ağrılarını ve hassasiyetini azaltmak için uygun destekli sütyenler kullanın
  • Günlük almanız gereken sıvı miktarınızı bir bardak olsun artırın
  • Sabah bulantılarını önlemek için başucunuza leblebi koyun ve yataktan kalmadan yemeye başlayın
  • Hamileliğinize uygun ve doktorunuzun önereceği küçük egzersizlere başlayın
  • Düzenli tansiyon takibi uygulayın
  • Sindirim problemleri ve mide bulantısını önlemek için az ve sık beslenin. Yemek yedikten sonra hemen uzanmak yerine en az bir saat dik bir şekilde oturun. Vücudunuzun besinleri sindirmesine yardımcı olun.
  • Günlük düzenli yürüyüşler yapın

Doktorunuzun sizlere vermiş olduğu testleri ve önerileri uygulayarak rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz. Ek olarak erken gebelik belirtileri de bu sayede önlenebilir.

Gebelik Testi

Hamilelik testi idrar testi ve kan testi olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır. İdrar testini evinizde kendiniz uygulayabilirsiniz. Adetinizin geçtiği ilk günlerden itibaren evde yapabilirsiniz. İdrar testinin negatif çıkması durumunun da bir hafta sonra testi tekrarlayabilirsiniz. İdrar tahlili bazen kesin sonuç vermeyebilir. Hamilelikten emmin olmak için hastanede kan tahlili yaptırmanızı tavsiye ederiz.  Kan tahlili hastanede uzman hekim tarafından istenir. Kan tahlilinde Beta HCG hormonunun değerine bakılır. Hamile olmayan bir insanda bu hormonun değeri 0-5 arası bir değerdir. Hamileliğin haftaları ilerledikçe hormonun değeri artar. Adet gecikmesi yaşansa bile hamilelik hesaplamasında son adetinizin ilk günün baz alınır. Döllenme erken dönemde gerçekleşebileceği için gebelik haftası bu şekilde hesaplanmaktadır.

Gebelik belirtileri her kadında farklı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Vücudun hamileliği kabullenmesi va alışması ile ilgili bir durumdur. Genellikle gebeliğin ilk ve ikinci haftasında bu belirtiler görülür.

Hamilelik Süresince Mutlaka Yapılması Gerekenler

Anne karnındaki bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için uygulanması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler, anne adayı mutlaka düzenli multi vitamin almalıdır. İnsan sağlığına zararlı olan alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Hormon dengesinin değişikliğinden çok fazla etkilenmemek için her fırsatta uyunmalıdır. Düzenli egzersizler yapılmalıdır. Az pişmiş ve çiğ et tüketilmemelidir. Bebeğin beyin gelişimi için deniz ürünlerinden zengin öğünlere ağırlık verilmelidir.

Hamam ve sauna gibi yüksek sıcaklığı olan alanlardan uzak durun. Bu alanların sahip olduğu sıcaklık kasların gevşemesine ve erken doğum riskine neden olur.  Aşırı kilo almaktan kaçının ve fazla kilonuz varsa doktorunuz eşliğinde diyet yapın. Hamilelik süresinde tüketilen kafein kordon yolu ile bebeğe geçer ve bebekte kalp çarpıntılarına neden olabilir. Kafein tüketimini günlük olarak sınırlamanızı tavsiye ediyoruz. Son olarak erken gebelik belirtileri konusunda mutlaka doktor desteği almanız şarttır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte cinsel ilişki

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı