Adet Dönemi

Erken Adet Olma Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde bir çok kadının ortak sorunu haline gelen erken adet olma konusunu detaylı olarak kaleme aldık. Erken adet olma nedenleri bir çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmekte ve bu etkenlerin tespiti için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerektiğini konunun en başında hatırlatmak isteriz.

Erken adet olma ve geç adet olma gibi sorunlar adet düzensizliği rahatsızlığı olarak karşımıza gelmektedir. Kadınların üreme fonksiyonları ve adet döngülerinin sorunsuz şekilde ilerlediğinin en büyük kriteri düzenli adet kanamalarının olmasıdır. Bunun anlamı iki adet dönemi arasında geçen zamanın birbirleri ile uyumlu ve istenilen aralıklarda olmasıdır. Düzenli biçimde görelen adetler kadınların üreme fonksiyonların sağlıklı olduğunu gösterir ve gebelik oluşması için adet düzeni önemli bir kriterdir.

Erken adet olma sorununun bir çok nedeni bulunur. Bazı durumlarda yalnızca içinde bulunulan aya özel meydana gelen etkenlerden dolayı erken adet olma yaşanabilir. Bazı durumlarda ise altta yatan etkenlerden dolayı vaktinden önce adet kanaması yaşanabilir. Erken adet olma konusu kadınların hayatlarını oldukça olumsuz etkileyen etkenlerin başında gelir ve rahatsız edici bir durumdur. Evli ve bebek sahibi olmak isteyen kadınların, adetleri ne kadar düzenli olursa hamile kalma şansları o kadar yükselmektedir. Bunun nedeni düzenli adet kanaması yaşayan kadınların yumurtlama dönemleri daha rahat ve net hesaplanabilmesidir. Erken adet olma nedenleri arasında başlıca; uykusuzluk, aşırı yorgunluk, stres ve beslenme bozuklukları gelir.

İlginizi çekebilir: Adet Kanaması Nedir? Nasıl Oluşur? Evreleri Nelerdir?

Vaktinden önce adet olma kadınların plan yapmalarının bile önüne geçebilir. Bir davete veya tatile çıkmadan önce akıllara acaba erken adet olur muyum? Diye sorular gelerek tedirgin etmektedir. Adet düzensizliği sürekli olarak kendini tekrarlıyorsa bunun nedeni tam olarak araştırılmalı ve altta yatan neden yada nedenler ortaya çıkartılarak en uygun tedavi planı ile tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Erken Adet Olma Neden Olur?

Erken adet olma bir çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bunlar ise;

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Bir çok kadının doğum kontrolü olarak tercih ettiği doğum kontrol hapları erken adet olma sorununu beraberinde getirebilir. Bunun nedeni bu tür ilaçların vücutta yaptıkları yan etkidir. Bu yan etkiler sonucunda bazen erken adet görme, bazen de adet gecikmesi şikayetlerine neden olabilmektedir. Bu tip hapların içerisinde hormon bulunduğu için, hormonal dengeyi bozabilirler.

Eğer ortaya çıkan geç adet olma doğum kontrol haplarının yan etkilerinden dolayı ise zamanla bu etki ortadan kalkar veya ilaç alımı durdurulduğu zaman kendi kendine sorun kaybolacak ve adetler düzene girecektir. Bu tür ilaçlar ülkemizde bilinçsizce kullanılmakta, fakat kesinlikle hekim kontrolü altında kullanmak en doğrusu ve en sağlıklısıdır.

Beslenme Bozuklukları

İnsan vücudunun sağlığı için düzenli ve yeterli beslenme hayati öneme sahiptir. Bu nedenle beslenme bozuklukları kadınlarda adet düzensizliklerine neden olan etkenler arasında yer alır. Yeteriz veya düzensiz beslenme sonucunda erken veya geç adet olma sorunları ile karşılaşmak mümkün. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller alınmazsa, hormon dengelerinde bozulmalar ve bunun sonunda adet düzensizlikleri ortaya çıkabilmekte.

Eğer vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein gibi gerekli ihtiyaçlar alınmazsa, vücut depolarına giderek buralardan karşılar. Depolar boşaldığı zaman şikayetler ve sorunlar ile karşı karşıya kalınır. Bunların arasında erken veya geç adet olma da bulunur.

Stres

Özellikle artık günümüzde stres herkesi etkisi altına almış ve bütün hastalıklarda parmağı olan bir etken olup erken adet olma nedenleri arasında da bulunmaktadır. Aşırı derece stres, korku ve endişe gibi durumlar adet düzensizliği yaparak geç ve erken adet görmeye neden olabilmektedir. Birden bire gelen bir haber ile gelişen üzüntüler adet dönemini olumsuz etkileyebilmektedir. Kadınlar bu gibi durumlarda uzmanlara başvurmaktan kaçınmamalıdır. Bir psikiyatri uzmanı ve psikologlara gidilerek adet düzensizliği sorunu bu şekilde çözülebilmektedir. Fakat her zaman bir kadın doğum uzmanı tarafından adet düzensizliği nedeni muayene edilerek araştırılmalıdır.

Aşırı İlaç Kullanımı

Bazı durumlarda hastalıkların tedavisi için aşırı miktarda ilaç kullanımı gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar yan etki yaparak geç adet görme yada erken adet görme gibi sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca aşırı ilaç kullanımı sonucunda adet düzenini bozmasının yanı sıra başka yan etkilere de neden olabilir. Aşırı derece ilaç kullanımı gereken durumlarda hastalar kesinlikle hekimleri ile iletişimi koparmamalıdırlar. Muayene esnasında ise doktorlarına kullandıkları bütün ilaçları ve hastalıklarından bahsetmelidirler.

Hangi hastalıklarda kullanılan aşırı ilaçlar adet dönemini etkiler diye sorarsanız; örneğin kanser hastaları kemoterapi almaktadır, bu tedavi adet dönemini olumsuz etkilemektedir. Alınan kemoterapi ve güçlü ilaçlar sonucunda adet düzeni kolaylıkla bozulabilmektedir. Kanser gibi ağır tedavi gerektiren hastalıklarda öncelik hastalığın ilerleyişini durdurmak hatta geriletmektir. Bu nedenle adet düzensizliği tedavisi bu gibi durumlarda öncelikli değildir.

Endokrin Hastalıkları

Erken adet olma nedenleri arasında en fazla karşılaşılan endokrin hastalıklarıdır. Adetlerde meydana gelen düzensizliklerin en başına endokrin hastalıkları gelir. Endokrin rahatsızlıkları vücudun hormon dengesini çok kolay bir şekilde bozarak adet düzensizliğine neden olabilir. Tiroid olması gerekenden az yada çok çalışırsa, şeker hastalığı yada şeker hastalığına yatkın bir yapıda olmak, gizli şeker, insülin direnci gelişmesi gibi hastalıklar kadınlarda adet düzensizliğine neden olan etkenler arasında bulunur.

Öncelikle adet düzensizliğine neden olan bütün etkenlerin değerlendirilip saptanması ve bütün veriler değerlendirilerek gereken tedaviye başlaması gerekir. Bazen fiziksel muayene, kan tahlilleri ve idrar tahlilleri ile neden saptanabilir. Yapılan tedavi sonrasında adet düzeni olması gereken düzene girecektir.

Adet düzensizliği gibi geç adet olma yada erken adet olma gibi rahatsızlıkların bir çok nedeni bulunur. Düzensizliğe neden olan etkenler tam olarak araştırılmalı ve en uygun tedavi uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki erken adet olma tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı