Cinsel Sağlık

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri ve Belirtileri

Kısırlık, belli nedenler yüzünden ortaya çıkan sağlık problemleri arasında bulunmaktadır. Tıp dilinde “Infertilite” olarak da bilinen kısırlık, çiftlerin normal yollarla bebek sahibi olamamaları şeklinde tanımlanmaktadır.  Bu yazımızda ise erkeklerde kısırlık nedenleri konusunu ele alacağız. Ülkemizde bebek sahibi olunamamasının tek nedeni uzun yıllar kadından kaynaklanan problemlere bağlanmıştır. Özellikle halk arasında geçerli olan bu düşünce erkekler de kısırlık vakalarının artmasından sonra yerini modern fikirlere bırakmıştır. Ancak çiftlerin normal yollardan bebek sahibi olabilmeleri için en az on iki aylık süre beklemeleri istenmektedir. Sonrasında uzmanlara danışılarak bir yol haritası çizilmelidir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri diğer hastalıklar gibi fizyolojik olan semptomlardan meydana gelmemektedir. Bu neden yüzünden neredeyse tek belirti düzenli ve korunmasız olarak cinsel ilişki yaşanmasına karşın bebek sahibi olunamaması olarak nitelendirilmektedir. Ancak erkeklerde kısırlık nedenleri olarak farklı etmenlerin sayılması mümkündür. Sayılacak olan etmenlerin bir kısmı sadece erkeklere özel maddelerden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık sıkıntısına yol açan etmenler de yok değildir. Kısırlığın nedeninin tam olarak saptanabilmesi için detaylı bir muayeneden geçilmesi gerekmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kısırlık nasıl anlaşılır ve erkek kısırlık nedenleri nelerdir merak içeren araştırma konularının başında bulunmaktadır. Öncelikle erkeklerin üreme sistemleri sadece cinsel organları tarafından çalışan bir sistemden meydana gelmemektedir. Üreme faaliyeti beynin hipotalamus bölgesi tarafından kontrol edilmektedir. Yani kısırlık sadece fiziksel sıkıntılar yüzünden değil hipotalamusta oluşan hormon bozukluklarına dayalı olarak da kendini gösterebilmektedir. Uzmanlar testis öncesinde bu neden yüzünden erkeklerde kısırlık testlerinde hipotalamus incelemeleri yapmaktadır. İncelemelerde tümör veyahut kanlanma bozuklukları gibi sorunların olup olmadığına bakılmaktadır.

İlgili konumuz: Kısırlıktan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Erkeklerde kısırlık sıkıntısının bir diğer aşaması testis sonrası dönemde kendini göstermektedir. Üremenin gerçekleşebilmesi için sağlıklı olan spermlerin kadın yumurtası ile buluşması gerekmektedir. Ancak bazı vakalarda sperm kanallarında sorunlar olduğu tespit edilmektedir. Sperm kanallarında, sağlıklı sperm çıkışını engelleyen tümörler bulunması da erkeklerde kısırlık nedenleri olarak sayılmaktadır. Testis dışı kısırlık nedenlerinden bir diğeri de penis şeklinin bozuk olmasından ileri gelmektedir. Uzmanlar tüm kıstasları belirlenen ölçütlere göre değerlendirerek net bir kanıya varmaktadır. Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır sorusu için uzman muayenelerinin sonuçlarını beklemek yanıtı verilebilmektedir. Bu aşamada çiftlerin birbirlerine destek olmaları ve sabırlı davranmaları çok önemlidir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlığın sebepleri bilindiğinde olası belirtileri değerlendirmek daha kolay hale gelecektir. Cinsel açıdan ilk kez korunmasız ilişki yaşanıyor olması, belirtilerin uzun zaman sonucunda belli olmasına neden olmaktadır. Ancak kısırlık sorunu çocukluk ya da ergenlik çağlarında geçirilen ciddi rahatsızlıklar neticesinde de kendini gösterebilmektedir. Bu neden yüzünden bireylerin hazırlıklı olması istenmektedir. Erkekler de kısırlığın sebeplerine göre belirtilere karşı soğukkanlı davranılması mümkün olmaktadır. Öncelikle erkeklerin cinsel açıdan her yaşta aynı performansa sahip olmaları imkânsızdır. Kendine bakan, spor yapan ve sağlıklı olan bireyler istisna tutulmak üzere 35 yaş cinsel performanslarda bir sınır olarak gösterilmektedir. Bundan ötürü erkekler de kısırlık belirtileri aranırken de 35 yaşa bakılmaktadır.

Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girerek bebek sahibi olmak 35 yaş altı erkeklerde 12 aylık zaman dilimine yayılmaktadır. Bir sene sonrasında bebek sahibi olunamıyorsa uzman desteği alınmalıdır. 35 yaş ve üzerinde erkeklerde kısırlık belirtileri aranmasında beklenen süre 6 aydır.  6 ay boyunca düzenli ve korunmasız ilişki neticesinde bebek sahibi olunamıyorsa erkekler de kısırlık şüphesi ile uzmanlara danışılmalıdır. Böylelikle tanı, teşhis ve tedavi geciktirilmeden yapılmaya başlanabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde kısırlık, aslında erkekler de kısırlığın sebeplerinin ne olduğuna göre tedavi edilmektedir. Bundan ötürü kısırlığın tedavisinde doğru teşhis bir hayli önem arz etmektedir. Erkeklerde kısırlık belirtileri olduğu düşünülen hastaların geçmiş dönemlerde geçirmiş oldukları hastalıklardan obezite sıkıntılarının bulunup bulunmadığına kadar ayrıntılı tetkikler yapılmaktadır. Erkekler de kısırlık sebeplerinin kesinleştirilmesinden sonra ise tedavi aşamasına geçilmektedir. Daha önceden de belirtildiği üzere bu hastalık hormon bozukluklarından ileri gelebilmektedir. Hormon bozukluklarına dayalı erkeklerde kısırlık tedavisi için genellikle ilaçlar kullanılmaktadır. Uzmanların önerdiği sıklıkta ve dozda kullanılan ilaçlar bittiğinde yeniden muayene olunmalıdır. Ancak bu süreç uzun zamana mal olabilmektedir. Bundan ötürü kısırlık belirtilerinin kesin hale gelmesinden sonra sabırlı olmak şarttır. Ancak her sorun ilaç tedavisi ile giderilmemektedir.

İlginizi çekebilir: Kısırlık Tedavileri Nelerdir ? Kısırlık Tedavileri Nasıl Uygulanır ?

Menide sperm olup olmadığından sperm sayısının yeterli olup olmadığına göre değişim gösteren kısırlık nedenleri bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda erkekler de kısırlık tedavisi iğnelerle de devam edebilmektedir. İğneler, hormon derecesi çok düşük olan hastaların hormonlarını aktif hale getirebilmek için düzenli şekilde verilmektedir. Penisteki şekil bozuklukları nedeni ile yaşanan erkeklerde kısırlık sorunu ise cerrahi müdahalelerin yapılması sonrasında ortadan kaldırılmaktadır.

Tüp Bebek Yöntemi Yaş Sınırı (Erkekler İçin)

Kısırlık bebek sahibi olunmasına mani olan temel hastalıklardan biri olarak sayılmaktadır. Erkeklerde kısırlık sebepleri ise bahsedildiği üzere tedavi olanaklarının nasıl değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda kısırlık sıkıntısı olmasına karşın bir takım tıbbi metotlar üzerinden bebek sahibi olunabilmektedir. Erkeklerde kısırlık tedavisi yapılabiliyorsa öncelikli amaç her daim erkekler de kısırlık sebeplerini ortadan kaldırmak olarak belirlenmektedir. Ancak bu sistem her daim gerektiği kadar hızlı işleyememektedir. Bundan ötürü uzmanlar öncelikle aşılama tedavi metodunu uygulamaktadır. Erkekte kısırlık olmasına karşın aşılama ile alınan spermler özel olarak yıkanarak kadının rahmine yerleştirilmektedir. Bunun yanı sıra döllenmenin tamamen teknolojik sistemler aracılığı ile gerçekleştirildiği tüp bebek yöntemi de bulunmaktadır.

Tüp bebekte erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurta özel laboratuvar ortamlarında birleştirilmektedir. Sonrasında ise kadın rahmine yerleştirilmesi yapılmaktadır. Kadınların bu tedaviye başvurabilmeleri için maksimum 40’tir. Kadınlar için olan minimum yaş sınırı ise 23 olarak açıklanmıştır. Ancak erkeklerin hemen her yaşta bu tedaviye başvurması mümkündür. Erkekler için tüp bebek tedavisinde bir yaş kıstası belirtilmemiştir. Günümüzde erkeklerde kısırlık tedavisi kapsamında pek çok çift tüp bebek ile evlat sahibi olabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?

Kısırlık her erkekte aynı nedenler yüzünden ortaya çıkmamaktadır. Bundan ötürü erkekler de kısırlık nasıl anlaşılır sorusuna farklı testler yapılarak yanıt verilmektedir. Uzmanlar öncelikle erkekler de kısırlık belirtileri konusunda hastalarından bir hikâye almaktadır. Bu bağlamda hangi testlerin öncelikli olarak yapılacağının kararı verilmektedir. Erkeklerde kısırlık nedenleri arasında önemli bir yere sahip olan hormon sıkıntıları hormon testlerinin yapılması ile sonuçlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır?

Yapılan testler neticesinde hormon değerlerinin istenen seviyede olmaması ilaç ya da iğne tedavisinin gerçekleştirilmesi sayesinde giderilmeye çalışılmaktadır. Kısırlık nedenlerinden bir diğeri de sperm sayılarının az olması ya da menide hiç spermin bulunmaması olarak sıralanmaktadır. Bunun için özel kliniklerde sperm testleri uygulanmaktadır. Sperm testleri erkekler için yapılan kısırlık testleri arasında en çok başvurulanlardan biridir. Ancak erkekler gerek stres gerek farklı psikolojik nedenler yüzünden bir kerede sperm testi verememektedir. En doğru sonuçların alınması için erkekler de kısırlık testi minimum iki kez tekrarlanmaktadır. Uzmanlar erkekler için kısırlık testi yapılmadan hastaları için bir cinsel perhiz önermektedir. En az iki gün süre ile cinsel aktivitelerden kendilerini uzak tutan hastalar testlere girebilmektedir

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı