Cinsel Sağlık

Erkeklerde HPV Belirtileri – HPV Bulaşma Yolları

HPV; cinsel yol ile bulaşan bir siğil hastalığıdır ve kendini genital bölgede gösterir. HPV hem kadın hem de erkek için tehlike arz eden bir hastalıktır. Son dönemde giderek yayılan bir hastalık olduğu bilinmektedir. HPV oldukça tehlikeli bir virüs türüdür; erkeklerde HPV belirtileri kendini hissettirmeyebilir. Çoğu zaman siğilin oluştuğu bölgede ağrı dahi söz konusu değildir ve zaman zaman çok küçük bir şekilde dahi oluşabilir. Belirli bir alanda görülebileceği gibi aynı zamanda erkeklerde HPV belirtileri yaygın bir şekilde de gözlemlenebilir. Siğilin oluşum gösterdiği yerde karnabahar gibi bir görünüm söz konusudur. Bazı siğillerin 3 4 santim çapında olduğu dahi gözlemlenmiştir.

HPV Virüsü Nedir?

HPV yani Human Papilloma Virüs olarak bilinen hastalık; erkek ve kadında gözlemlenebilen bir yapıdadır. Siğil sadece cinsel bölgede gözlemlenmektedir bunun nedeni ise cinsel bölgede bulunan mukozalardan besleniyor olasıdır. Bu bölgede enfeksiyon çok daha rahat bir şekilde yayılabilmektedir. HPV sonucunda erkeklerde HPV belirtileri incelenmiş ve siğillerin erkeklerde de kadınlar kadar yaygın bulunabileceği gözlemlenmiştir. Erkek cinsel organında mukoza kadın cinsel organında odluğu kadar yaygın olmasa da HPV vücuda yerleştikten sonra yayılması son derece kolaydır. Erkek cinsel organında da kadında olduğu gibi siğiller oluşur ve erkeklerin şanslı olduğu nokta; siğilleri kadınlardan çok daha rahat bir şekilde görebilme imkanları olmasıdır. Acı yaratmayan bir hastalık olduğu için çoğu zaman kadınlar virüsün etkileri sonucunda oluşan siğilleri keşfettiğinde durum çok ilerlemiş bir hal alır. Oysa erkeklerde HPV belirtileri çok daha erken teşhis edilebilmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

İlginizi Çekebilir:  Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV genel olarak cinsel ilişki sonucunda bulaşır. Virüsün bir başka bireye geçmesi için mukoza olan bölgeler ile hastalığı olan kişinin temasının gerçekleşmesi gereklidir. Bu durum nedeniyle hastalık bazen ağız ve makat gibi bölgelerde de kendini gösterebilmektedir. Partnerinizde HPV oluşumu söz konusuysa bu durumda mutlaka sizin de kontrollerinizi gerçekleştirmeniz gereklidir. Cinsel temas sırasında korunmak hastalığın bulaşma riskini azaltmaktadır.

Erkeklerde HPV Hastalığı

HPV virüsü daha çok kadınlarda sorun yaratmakta ve rahim ağzı kanseri oluşumuna neden olmaktadır. Erkekler için ise söz konusu olan durum penis kanseridir ancak çoğu zaman erkekler kadınlardan çok daha erken sorunu fark etmektedir. Genel olarak erkeklerde HPV belirtileri kadınlar kadar çabuk kendini göstermez. Erkeklerin hpv konusunda taşıyıcı olduğu ve bu nedenle korunmalarının daha önemli olduğu da bilinmektedir. Genital siğil olarak da bilinen HPV, erkeklerde HPV belirtileri ele alındığında zaman kaybedilmemesi gereken bir hastalıktır ve sadece kadın için değil erkek için de tehlikeli bir hastalıktır.

HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV birçok tipe sahip bir virüstür ve bu nedenle kuluçka süresi değişiklik göstermektedir. 2 ay içerisinde ortaya çıkabileceği gibi aynı zamanda 6 yıl gibi bir süre içerisinde de kendini gösterebilir. Genel olarak erkeklerde HPV belirtileri kadınlara göre daha geç kendini göstermektedir. Siğiller; genital bölgelerde, ağızda, anüs bölgesinde kendini gösterebilir. Birçok şekilde olabileceği gibi aynı zamanda farklı sayılarda da kendini gösterebilir. Aynı durumlar erkeklerde HPV belirtileri söz konusu olduğunda da geçerlidir.

Göz atmanızda fayda var: HIV (AIDS) Nedir ? HIV Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin belirtiler bazı bireyler için 2 ay içerisinde ortaya çıkabilirken bazı kişilerde belirtiler uzun süreler kendini hissettirmez. Kişilerin kondom kullanması koruyuculuk özelliği içerir ancak HPV için tam anlamında bir koruma sağladığı söylenemez. Bazı kişilerde hastalık çok daha geniş bir alana yayıldığı için bulaşması da mümkün olur. HPV olan kişilerin mutlaka tedavi olması gereklidir aksi halde her daim bir risk yaratacakları bilinmelidir. Bazı kişilerde; makat, karın bölgelerinde dahi sorunlar gözlemlenebilmektedir.

 • Genel olarak erkeklerde sünnetsiz olan kısımlarda ya da penisin sünnet edilen derinin bulunduğu yerin altında siğillere rastlanmaktadır.
 • Kişinin penisinin sünnetli olması durumunda bütün penis boyunca görülmesi mümkündür.
 • Testis bölgesinde siğillere rastlamak mümkündür.
 • Kasık bölgesinde siğiller görülebilir.
 • Baldır kısmında siğiller yayılabilir.
 • Anüs çevresinde siğiller gözlemlenebilir.
 • Nadir olarak gözlemlenen bir durum olmakla birlikte anüsün iç kısmında da siğil gözlemlemek mümkündür.
 • İdrar yolunun olduğu bölgede kendini gösterebilir ve bu durumlarda kişiler lavaboda rahatsız bir his yaşar.
 • Siğillerin belirli bir şekli yoktur.
 • Siğil farklı renklerde olabilir.
 • Siğiller farklı boyutlarda olabilir.
 • Siğiller düz olabilir.
 • Siğiller kabarık olabilir.
 • Genel olarak karnabahar şeklinde oldukları gözlemlenmiştir.
 • Genel olarak gözlemlenen renkler; gri, beyaz, pembe ve kırmızıdır.
 • Bazı siğillerin yumuşak olduğu gözlemlenir.
 • Bazı siğiller oldukça serttir.
 • Siğillerin bazılarında kaşıntı olabileceği gibi bazılarında kaşıntı ve acı söz konusu değildir.
İlginizi Çekebilir:  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri ve Belirtileri

İlginizi çekebilir:Erkeklerde HPV Belirtileri – HPV Bulaşma Yolları

Kişilerin genel olarak düştüğü yanılgı ise farklı bölgelerde oluşan siğilleri dikkate almamalarıdır. Göbek, kasık ve baldır bölgelerinde oluşan siğillerin de nedeni HPV olabileceği için mutlaka bu bölgelerdeki siğiller için de doktora başvurulmalıdır.

Ağız bölgesinde oluşan siğillerin geçmesi beklenmemeli ya da ev yöntemleri kullanılmamalı direk olarak bir doktordan yardım alınmalıdır.

Erkeklerde HPV’ye Yakalanma İhtimali Neden Artar?

HPV genel olarak çok eşli olan kişilerde gözlemlenen bir sorundur. Çok eşli olmak kişilerin HPV kapma olasılığını arttırmaktadır. Erken yaşta cinsel deneyimler edinen kişilerde ve güvensiz bir şekilde cinsel deneyim edinen kişilerde HPV görülme olasılığı her geçen gün artmaktadır. Bu kişilerde HPV sonucunda oluşan kanser türlerinin rastlanması çok daha kolay bir hal almıştır. Genital siğiller her hekim tarafından kolay bir şekilde anlaşılamaz bu nedenle mutlaka deneyimli biri tarafından muayene gerçekleştirilmesi gereklidir. Deneyimli hekimler hastalığı çok erken dönemlerde keşfedebilmekte ve kolay bir şekilde anlayabilmektedirler. Kişilerin şüphe ettiği siğillerin anlaşılması için ise biyopsi uygulamaları yapılır. Bu sayede ortaya çıkan siğilin hangi tür bir HPV sonucunda oluştuğu da net bir şekilde anlaşılır.

Erkeklerde HPV Sonucunda Oluşan Kanserler

Genel olarak HPV sonucunda erkeklerde penis kanseri oluştuğu gözlemlenmiştir. HPV sonucunda kişilerin makat bölgesinde kanser oluşabileceği gibi aynı zamanda kolon kanseri oluşumu da söz konusu olabilir. Bazı durumlarda rektum bölgelerinde de kanserler oluşmaktadır. Oral seks sonucunda kapılan HPV sonucunda ise geniz bölgesinde, dil ve bademcikte gırtlakta kanser oluşumuz gözlemlenebilmektedir. Bazı kişilerin yemek borusunda dahi kanser oluşumunun fark edildiği bilinmektedir.

HPV Nasıl Tedavi Edilir?

Erkekler mutlaka HPV tedavisi görmesi gereken bireylerdir. Genel olarak erkekler yakma yöntemi ile bu sorundan kurtulabilir ve bu yönteme kondilom tedavi yöntemi denmektedir. Erkekler için kondilom tedavisi adı altında birçok yöntem vardır; koterizasyon, Irrp lazer ile uygulanabilir. Siğilin türüne göre doktor durumu ele almakta ve yöntemi seçmektedir. Bazı durumlarda yakma işlemi yerine dondurma işlemi yapıldığı da gözlemlenmiştir. Cerrahi yöntemler ile de siğillerin alınması söz konusudur. Bazı durumlarda siğillerin durumuna göre ilaç tedavisi dahi mümkün olabilmektedir. Doktor siğilin durumuna göre kremler vermekte ve bunun sonucunda da siğillerin kaybolması söz konusu olmaktadır. Ancak genel olarak yakma işleminin çok daha başarılı olduğu bilinmektedir. Bu işlem sayesinde siğilin yeniden ortaya çıkma olasılığı iyice azalır. Diğer tedavi yöntemlerinde siğilin yeniden harekete geçme olasılığı vardır.

İlginizi Çekebilir:  57 Yaşından Sonraki Seks Erkekler İçin Riskli

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı