Genel Sağlık

Epilepsi Hastalığı Nedir ? Belirtisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Epilepsi Hastalığı Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Epilepsi krizi, beyin fonksiyonlarının kısa süreli olarak bozulması durumudur. Sinir hücrelerinde meydana gelen anormal bir elektriksel aktivite sonucunda beynin normal aktivitesinin bozulması ile ortaya çıkmaktadır ve geçici olarak bu durum yaşanır. Halk arasında bilinen adı ise sara nöbeti ‘dir. Bu hastalık, uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Epilepsi hastalığı olan kişiler kriz anında geçici bir bilinç kaybı yaşarlar ve her hastada farklı türde etkiler görülür. Dünya genelinde yüzde 1 olarak görülen bu hastalık, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilmektedir. Kimi hastalarda kısa süreli olabilirken, kimi hastalarda sık sık gözlemlenip yaşam boyu devam edebilir.

Epilepsi Hastalığının Sebepleri

Epilepsi hastalığı, beyin fonksiyonlarında meydana gelen kısa süreli bozukluk durumudur ve beyin hücrelerindeki geçici olan anormal elektrik yayılması durumudur. Bu duruma neden olan etkenler şunlardır:

 • Doğum anında bebeğin oksijensiz kalması,
 • Ciddi kafa travmaları,
 • Beyin enfeksiyonları,
 • İnme

Epilepsi hastalığı bu sebeplerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi, aile geçmişinde epilepsi hastalığı olan kişilerde de görülebilmektedir. Bu da, epilepsinin kalıtsal olarak kişilere geçebileceğini ortaya koymaktadır.

Epilepsi Hastalığının Tanısının Konulması

Epilepsi yani sara hastalığının tanısının konulması, kişinin sara nöbeti/krizi geçirdiğine dair uzman bir doktora başvuru yapması ile başlar. Hastanın bu şikayeti neticesinde bazı testler uygulanır, bunlar; EEG, kan testleri ve MR’dır.

İlginizi Çekebilir: Alzheimer Nedir? Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi?

Epilepsi Hastalığının Tedavisi

Epilepsi hastalığı tedavisi, uzun bir gözlem gerektiren ve uzun bir tedavi süreci gerektiren bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde genel olarak anti epileptik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların amacı, epilepsi krizlerinin meydana gelmesini önlemektir. Aynı zamanda bu ilaçlar, düzenli kullanım gerektirmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Şeker Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Epilepsi ilaçları kullanılırken yine doktora başvurulması gereken durumlar vardır. Bir hamilelik planlanıyorsa ya da hamile kalınmışsa, nöbetlerin sayısında ve şiddetinde artış olmuşsa, ilaç kullanımına engel olacak bir neden ortaya çıkmışsa, epilepsi tedavisi sırasında bir başka hastalık meydana gelmiş ve bir tedaviye başlanmışsa ve de epilepsi ilacı kullanımından sonra bazı anormallikler yaşanıyorsa tekrardan uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Anti epileptik ilaç kullanımı ile hastalığın tedavi edilmesi dışında bir tedavi yöntemi daha bulunmaktadır, bu da cerrahi bir operasyondur. Bu cerrahi operasyon iki nedenden ötürü yapılmaktadır. Bunlardan birincisi; epileptik odağının kaldırılmasıdır. Bu cerrahi operasyon en çok tercih edilen ve uygulanan operasyondur. İkinci ise; epilepsi nöbetlerinin şiddetinin ve sıklığının azaltılması için yapılan cerrahi operasyondur. Operasyonun gerekliliği ve operasyonun çeşidi, hastanın şikayetlerine göre doktor tarafından karar verilmelidir.

Epilepsi Nöbeti Sırasında Yapılması Gerekenler

Epilepsi nöbeti geçirmek her ne kadar kısa süreli olsa da ciddi bir kriz durumudur. Hastanın beyin fonksiyonlarında kısa süreli bir bozukluk meydana geldiği için hasta bilinç dışı bir şekilde pasif olarak kalacaktır. Bu nedenle, epilepsi hastası olan kişinin, yakın çevresini bu hastalığı hakkında bilgilendirmesi ve kriz anında yapılması gerekenleri belirtmesi gerekmektedir.

Epilepsi krizi anında yapılması gerekenler

 • 112 Acil Servis aranmalı ve yardım istenmelidir.
 • Krizi geçiren hastanın kıyafetleri gevşetilmeli; nefes alması kolaylaştırılmalıdır, gözlük kullanıyorsa zarar vermemesi için çıkartılmalıdır.
 • Kriz geçiren kişi yan yatırılıp, tükürük vs. nedenlerden dolayı tıkanmasının önüne geçilmelidir.
 • Hastanın baş kısmına yumuşak bir şey konulup rahat ettirilmelidir.
 • Nöbetin süresi ve nöbetin beraberinde getirdiği etkiler, gelen sağlık görevlilerine söylenmelidir. Ayrıca, hastanın da bu bilgileri doktoruna iletmesi gerekmektedir.
 • Hastanın kriz anı tamamen geçene kadar ve hasta sağlıklı bir şekilde ayağa kalkana kadar yalnız bırakılmamalıdır.
 • Hastanın nöbet anında yaptığı hareketler kısıtlanma çalışılmamalıdır.
 • Hastanın kriz anını durdurmaya yönelik hiçbir hareket yapılmamalıdır, sürecin kendiliğinden geçmesi beklenmelidir.
İlginizi Çekebilir:  Hindistan Cevizi Faydaları

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı