Şifalı Bitkiler

Enginarın Faydaları

Enginar probiyotik ve güçlü antioksidan içeren enginar sebzesi faydalı besinler arasındadır. Enginarın faydaları arasında en büyük yararı sindirim ve karaciğere faydaları görünse de kardiyovasküler hastalıklarda ve kilo vermede son derece yardımcı bir besindir. A, B6, B12, C, D ve K vitaminleri dışında lif, niasin, çinko, kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyum mineralleri içerir. Enginar çanaklarda yapılarak tüketilebilirken dolması hazırlanarak yaprakları da sıyrılarak yenebilir.

Enginarın Faydaları

Enginarın faydaları arasında bir çok etken bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Sindirimi Rahatlatır: Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hazımsızlık sorunları için tavsiye edilen sebzedir. Vücudunuzda şişlik ve yemeklerden sonra hazımsızlık oluşuyorsa enginar yiyerek bu sorununun önüne geçebilirsiniz. Lifli bir sebze olan enginar bağırsakların kontrollü çalışmasını sağlarken bağırsaklarda oluşan semptomlarında azalmasını sağlar.

Kanser Hücrelerini Azaltır: Enginarda bulunan bileşenler yapılan araştırmalar sonucunda meme kanserinin önlenmesinde başarı sağladığı görülmüştür. Enginar yiyerek akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyerek anti kanser etkisi oluşturur. Enginarda yer alan antioksidan bileşenler kanserden sizi koruyarak kötü hücrelerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Karaciğerin Dostudur: Karaciğerin temizlenmesi için en yararlı besinlerin başında enginar gelir. enginarda yer alan bileşenler karaciğere yerleşmiş mikropların atılmasını hızlandırarak karaciğerin yükünü hafifletir ve karaciğer sağlığını destekler. Enginar yapraklarını mevsiminde haftada 1 kez tüketmek bile karaciğeri korur.

Kalp Sağlığını Korur: Lif değeri yüksek olan enginar kalp sağlığının korunmasında destekleyici bir misyona sahiptir. Hipertansiyonu bulunan kişiler için tavsiye edilen enginar yaprakları kan basıncının düşmesine yardımcı olarak kalpte oluşabilecek hasarları en aza indirger. Bazı üniversitelerde yapılan araştırmalar sonucundan enginar tüketen kişilerin kötü kolesterol oranlarının azalıp iyi kolesterol oranlarının yükseldiği gözlemlenmiştir.

Göz atabilirsiniz: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

Bağırsakları Çalıştırır:

Sindirim sisteminde enginarın bağırsakları düzenli çalıştırmasından da bahsetmiştir. Lif değeri yüksek olan enginar bağırsakların aktif olarak çalışmasını destekler ve olası kabızlık ve hazımsızlık şikayetlerine karşı önlem almanıza yardımcı besindir. Sadece kabızlık değil enginar tüketerek ishal problemleriniz de varsa bağırsak hareketleri normale dönecek ve ishalin şikayetlerini azaltacaktır.

İçki Sonrası Enginar: İçkinin karaciğere verdiği zarar bir hayli fazladır ve tamiri oldukça zordur. Enginar yiyerek tıkanıklıkları önleyebilir ve kanda bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz. İçki içen bazı kişiler ertesi gün enginar tüketimine önem verirler.

Kemikleri Güçlendirir: Enginarda potasyum, kalsiyum ve manganez bulunması kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. K vitamininde içeriği ile güçlü kemikleri destekleyen enginar ileriki yaşlarda görülebilecek kemik erimelerine ve kemik kırılmalarının önüne geçecektir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Enginar yiyerek lif, şeker ve toksinlerden arınmasını sağlayarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Kilo vermede en etkin bileşen liftir ve enginarda lif değeri oldukça yüksektir. Enginardan az bir miktar tüketseniz bile tokluk hissini arttırabilir enginar yiyerek çok yemiş hissi yaşayabilirsiniz. Diyetlerinize mutlaka eklemeniz gereken enginar hem kalori hem de yağ oranı ile düşüktür.

Bağışıklığı Güçlendirir: Enginarda yer alan C vitamini ve diğer bileşenler bünyede prebiyotik etkisi sağlayarak bağırsaklarda biriken mikropların hızlıca atılmasını sağlar. mikrop ve toksinlerin giderilmesi bağışıklığı güçlendirerek birçok hastalığa karşı vücudu dirençli tutar. Enginarda aynı zamanda proteinde bulunur ve bu sayede hücre yenilenmesi sağlanarak bağışıklık sistemi güçlenir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Enginar Suyunun Faydaları

Enginar suyunu içerek zayıflamayı hızlandırabilirsiniz.

Sindirim sisteminin aktif olarak çalışmasını sağlayarak kabızlık şikayetlerini önleyecektir.

Enginar suyu içildiğinde damar tıkanıklıkları giderilebilir ve olası kalp rahatsızlıklarının önüne geçilir.

Kan basıncını dengeler ve kan akışını hızlandırarak tüm vücut fonksiyonlarını onarır.

Diyet lifi içeren enginar suyu sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler.

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan enginar suyu daha aktif ve zinde olmanızı sağlayacak bileşenlere sahiptir.

İdrar söktürücü etkisi bulunan enginar suyu ödem ve şişkinlik rahatsızlıklarında etkilidir.

Kolesterol seviyesini dengeleyerek tansiyon semptomlarını önlemektedir.

Egzama suyu cilde sürüldüğünde egzama ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarına karşı tedaviye yardımcı olur.

Enginar Yaprağının Faydaları

Pişmiş şekilde tüketilen enginar yaprağı kolesterolün sağlıklı seviyede tutulmasını sağlar.

Enginar yaprağı yiyerek kalp rahatsızlıklarına karşı önleyici bileşenlere sahiptir.

Antioksidan barındıran enginar cilt ve saç sağlığını olumlu etkiler.

Kan şekerini düşmesine yardımcıdır ve aniden oluşan açlık krizlerini baskılar.

Pis kanın vücuttan atılmasına yardımcı olur.

C vitamini enginarın yaprağında da bulunur ve bağışıklığın güçlenmesine destek verir.

Enginarın Zararları

Karaciğerin dostu olsa da karaciğer rahatsızlığında enginar tüketimini bazı uzmanlar kesinlikle tavsiye etmiyor. Bu nedenle safra ve karaciğer rahatsızlıkları olanlar enginar tüketiminden uzak durmalılar. Enginar tüketimi karaciğer rahatsızlığına yakalanmadan tüketilebilir yakalandıktan sonra çokta etkili bir tedavi yöntemi değildir.

Hamile ve emziren bayanlar enginar tüketiminde aşırıya kaçmamalı tüketimde mutlaka doğum doktorlarına danışmalıdır.

Enginara alerjisi olan kişiler enginar suyundan ve enginar içeren ürünlerin tüketiminden de kaçınmalıdır.

Çok sık idrara çıkma durumlarınız varsa enginar tüketiminde dikkatli olunuz. İdrar söktürme etkisi sizi zorlayabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı