Genel Sağlık

Enerji İçeceklerinin Zararları ve Etkileri Nelerdir?

Enerji İçeceklerinin Zararları ve Etkileri Nelerdir? Günümüzde toplumun büyük çoğunluğunun tükettiği enerji içecekleri, hızlı bir şekilde enerji verip uyanık tutmasıyla biliniyor. Yüksek miktarda kafein içeren aynı zamanda pek çok zararı bulunan enerji içecekleri, düzenli tüketilmesi halinde böbrek iflasına kadar giden ciddi yan etkileri olabiliyor. Bu yazıda enerji içeceklerinin zararları hakkında detaylıca bilgi vereceğiz.

Yüksek Kafein

Kafein, sinir sistemini uyararak uyku hormonlarının salınımını geciktirir. Kafein içeren bir gıda tükettiğinizde uykunuzun kaçmasının sebebi budur. Kafein sadece gıdalarda değil, aynı zamanda pek çok uyku yapıcı ilaçlarda da kullanılmaktadır. Enerji içeceklerinde de bir miktar kafein bulunmaktadır. 100 ml enerji içeceğinde yaklaşık 45 mg kadar kafein bulunmaktadır. Bu da demli iki bardak çayın içindeki kafeine denktir. Ayrıca yine 100 ml kadar enerji içeceği bir kupa kahve kadar kafein ihtiva etmektedir. Enerji içecekleri yüksek dozda alındığında vücuda yüksek miktarda kafein de girer. Kafein tüketiminin sınırlaması uzmanlar tarafından 300mg kadar belirlenmiştir. Oysa ki enerji içeceklerinde bu sınırlamadan çok daha fazla kafein bulunur. İki adet büyük bir enerji içeceği yaklaşık olarak 450 mg kafein ihtiva eder. Bu oran günlük sınırlamanın %50 üstündedir ve çok zararlıdır.

Enerji içecekleri kesinlikle yoğun fiziksel antrenman sonrası kullanılmamalıdır. Yoğun fiziksel antrenman sırasında kalp ciddi anlamda yorulur, enerji içecekleri yüksek kafein içeriği nedenilye kalbin daha hızlı atmasına neden olur. Kalbiniz yeterince güçlü değilse bu durum kalp krizine dahi neden olabilir.

Dehidrasyona Neden Olur?

Enerji içecekleri vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamaz. Yüksek miktarda kafein içerdiğinden dehidrasyona neden olur. Bu nedenle sık sık tüketilmemelidir.

Beyin Kanamasına Neden Olabilir?

Enerji içeceklerinin içerisindeki bileşenler yoğun miktarda kan inceltici etkiye sahiptir. Fazla tüketim durumunda beyin kanaması riski vardır.  Günde sadece bir kutu enerji içeceği içiyor olsanız bile geri döndürülemez ciddi sinirsel bozukluklara neden olur. Çeşitli sağlık problemi bulunanlar (kalp hastalıkları,halsizlik sendromu,pıhtılaşma problemi) enerji içeceği tüketmemelidir.

Göz atabilirsiniz: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Bağımlılık Yapıyor

Enerji içeceklerinin doğrudan bağımlılık yapıcı bir etkisi olmasa da içerisinde bulunan kafeine karşı bir bağımlılık durumu oluşabilmektedir. Normalde 1 kutu enerji içeceğiyle kendinizi gayet dinç hissederken bir müddet sonra bu tüketim size yetmemeye ve uyanık tutamamaya başlayacak. Bu durumda tüketim miktarı artacaktır. Bu nedenle enerji içeceklerini en fazla ayda 1 kez tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Böbrek Yetmezliğine Neden Oluyor

Enerji içecekleri içeriğindeki yüksek kafein nedeniyle vücuttan su atılımına neden oluyor. Böbrek sağlığını en kötü şekilde etkileyen enerji içecekleri belli bir zaman sonra böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. İsveç’te bir sporcu yoğun antrenman sonrası 2-3 kutu enerji içeceği tüketmiş ve ardından böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmişti.

Enerji İçeceği Ölüm Nedenleri Arasında Yer Alıyor

2004 ve 2012 yılları arasında ABD’de 18 kişi enerji içeceği nedeniyle hayatını kaybederken, yine bu zaman zarfında 150’den fazla kişi ölüm tehlikesi geçirdi.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı