Genel Sağlık

Endoskopi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Endoskopi nedir?

Sindirim sisteminde var olan her türlü gelişmeyi olumlu ya da olumsuz sonuçlandırmak adına yapılan işleme endoskopi denmektedir. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan yapılan endoskopi işlemi bireyin iç organlarına kadar inerek neler olup bittiği hakkında hekimlere bilgi vermektedir. Vücudun herhangi bir bölgesinde kesi yapmadan, bıçak değdirmeden yapılan  işlemler sindirim sistemine dair önemli hastalıkların bulgusu konusunda da fayda sağlamaktadır.

Bu işlemin katkı sağladığı alanların oldukça geniş bir yelpazeye yayıldığı da bilinmektedir. Nitekim bunların arasında sayabileceğimiz önemli birkaç organından da varlığından ve yaptırımlarından bu noktada haberdar olmak; kişinin kendi benliğini tanıması açısından son derece önemlidir.

Yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı ile doğrudan iletişim halinde olunmasını sağlayan endoskopinin hastalıkların evreleri konusunda pek çok yardımı olduğu tıp dünyasında genel geçer kurallardan bir tanesidir. Tıpkı kolonoskopi de olduğu gibi endoskopi işlemleri de hem tedavi hem teşhis amaçlı olarak yapılabilmektedir.

Kanser teşhisi

Günümüz dünyasında en çok görülen kanser tiplerinden bir tanesi olan mide kanserinin de teşhisi aşamasında; endoskopi tedavisinin de üstlendiği görev oldukça dikkat çekici boyutlarda olmaya devam edecektir.
Bir teşhis yöntemi olarak kullanılan endoskopi işlemi özellikle mide konusunda çok sayıda bulgunun saptanmasına da doğrudan fayda sağlamaktadır.

İlgili konumuz: Kanser Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Normal olmayan kanama türleri, geçmeyen karın ağrıları, ishal veya kabızlık durumunun uzun vadeye yayılması, ülser, enfeksiyon, safra kesesi ile ilgili yaşanan rahatsızlıkların tümü için endoskopinin teşhis özelliğinden yarar sağlanabilir. Zira hem kamera hem de ışık sistemi ile bütünleşen bir tüpün ağız yolundan girilerek kişinin midesine kadar inebilmesi de aslına bakılacak olursa endoskopinin doğrudan tıp tanımlarından bir tanesi olarak söylenebilir.

Teşhis amaçlı olmasının yanı sıra  tedavi edici yöntemleri de mevcuttur. Cihaza özel ekipmanlar veya aletler eklenerek endoskopinin etki çapı doğrudan arttırılabilir. Yemek borusunda yaşanan darlıkları açmak, biriken sıvının boşaltılması, yabancı bir cisim veya nesneyi çıkarmak gibi ulvi görevler de endoskopinin tıp dünyasında başarabildiği önemli tedavilerdir.

Kişi mide, sindirim sistemi, bağırsak veya safra kesesi dolaylarında hissedebildiği her rahatsızlık veya her sorun adına endoskopi tedavisinden fayda sağlayabilir. Nitekim doktorların genel olarak ilk çağırışım yaptıkları tedavi yöntemleri arasında yer almasa da tıp dünyası içerisinde bu tedavi yönteminin sık sık kullanıldığını da hatırlatalım.

Dolayısı ile endoskopi tedavisinin farklı türleri olduğunu, bu tedavi yöntemlerinin kişinin ortaya koyduğu belirtilere ve bulgulara bağlı olarak değişebildiğini de söylenebilir. Hal bu şekilde olunca tabi ki endoskopi için uygun vücut tetkiklerinin yapılması ve gerekli olan risklerin minimum düzeye indirilmesi de elzem olan kavramlar arasında yer almaktadır

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı