Kalp Hastalıkları

Endokardit (Kalp Kapakçığı İltihabı) Nedir?

Endokardit (Kalp Kapakçığı iltihabı) nedir? Endokardit belirtileri nelerdir? Tanısı ve tedavisi nasıl yapılmaktadır? Korunma yolları nelerdir? Sorularına ayrıntılı cevapları makalemizde bulabilirsiniz.

Endokardit kalpte meydana gelen enfeksiyonla kendisini gösteren bir kalp hastalığı olmakla birlikte, kalp kapakçığı iltihabı olarak da bilinmektedir. Bir çok faktöre bağlı gelişen kalpteki enfeksiyonun tanısı her zaman kolay konulamaz.

Endokardit (kalp kapakçığı iltihabı) belirtileri ise kalpteki enfeksiyonun meydana geldiği kısım ve bakterinin çeştine göre değişiklik göstermektedir. Kesinlike tedavi yoluna gidilmesi gereken endokarditten, özellikle kalp hastalarının korunması önem taşımaktadır.

Endokardit (Kalp Kapakçığı İltihabı) Nasıl Oluşmakta?

Endokardit (kalp kapakçığı iltihabı) iltihabı kalp ve damarların içinde yer alan ve kalp kapaklarında bulunan ve bir tabaka olan endotel tabakasında enfeksiyon gelişmesi olarak tanımlanabilir.

Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilen, özellikle kalp hastalıkları olan normal dışı kan akımları endotel tabakasına zarar vermektedir. Bunun sonucunda altta olan kolajende ortaya çıkmakta. Bu kolejenin üst kısmında fibritler ve trombositler birikmekte olup bakterisi olmayan pıhtı meydana gelmektedir. Ağız iç kısmında meydana gelen bakteriler kan dolaşımı ile buraya gelmesi sonucunda enfeksiyon ortaya çıkmaktadır. Burada ağız sağlığının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Erken ameliyat sonrası endokardit ise ameliyat bölgesinin, protez kapakların yada yapay malzemelerin cerrahi işlemler esnasında bakteriyel olarak etkilenmesinden kaynaklı oluşur. Kalp hastalıkları konusunda gerçekten ciddi problemlere neden olabilecek endokardit kesinlikle tedavi gerektirmektedir.

Endokardit (Kalp Kapakçığı İltihabı) Belirtileri Neler?

Endokardit belirtileri kalpte meydana gelen enfeksiyon bölgesine ve bakterinin türüne bağlı olarak değişmektedir. Bir süredir var olan (subakut) endokarditte, aylarca yada haftalar boyunca süren dalakta büyüme, ateş, yorgunluk, kalpte üfürüm sesi, gece terlemesi ve kilo kaybı belirtileri görülmektedir.

Kalbin sol tarafını etkisi altına alan endokarditte ise kol, bacak, beyin, dalak, karaciğer, böbrekler ve seyrekte olsa koroner arterlerde pıhtıdan kaynaklı tıkanmalar görülebilmektedir.

Diğer taraftan kalbin sağ tarafını etki altına alan endokarditte ise akciğerler olumsuz etkilenebilmektedir.

Endokarditte Hangi Durumlarda Korunma Tavsiye Edilmez?

Bazı diş girişimlerinde bunlarsa; diş kökü, diş etleri, ağız mukozasında meydana gelen delinmeler, solunum yolu girişimlerinde ayrıca genitoürüner, gastrointestinal, kas ve iskelet doku, cilt girişimlerinde korunma tavsiye edilmemektedir.

Endokardit (Kalp Kapakçığı İltihabı) Tanısı

Uzman doktor hastanın yakınmalarını dinleyerek ve muayeneyi yaparak daha sonra gerekli kan testlerini isteyerek ve ekokardiyografi ile tanıyı koyabilmektedir. Göğüs duvarının dış kısmından uygulanan ultrasonografi ile bazen tanı konulamaz. Bu gibi durumlarda endoskopik kardiyografi uygulamasına gidilir. Endoskopik kardiyografi ise ağız yolundan yemek borusuna konumlandırılan bir tıbbi alet ile gerçekleştirilir.

Endokardit Tedavisi

Endokardit tedavisi için en az 4 ile 6 hafta süren antibiyotik uygulaması gerekmektedir. Cerrahi yöntemlere ise endokarditin neden olduğu kalp yetmezliği yada pıhtı atma bulgusu varsa cerrahiye başvurulabilir.

Endokardit (Kalp Kapakçığı İltihabı) Korunma Yolları

Endokarditten korunma için en önemli noktalardan birisi, endokardit meydana getirecek kalp rahatsızlığı olanlar, rahatsızlığın meydana gelmesine neden olan kan dolaşımına mikrop girmemesinin önüne geçerek veya minimuma indirerek korunması en önemli faktörlerdendir.

Özellikle yakın tarihlerde diş çekimi veya herhangi bir diş müdahalelerinde, idrar yolu yada bağırsaklara yapılan girişimler endokardit oluşumunu tetikleyen etkenler arasında en sık karşılaşılanlardır. Bunun yanında son çalışmalar göstermiştir ki herhangi bir girişim olmaksızın mikrobun kan dolaşımına girebildiğidir. Diş ve ağız sağlığına dikkat edilmesi, düzenli diş fırçalanması ve diş hekimi kontrolleri korunma için önem taşımaktadır.

Ancak özellikle Türkiye’de yaşayan insanlarda kalp kapak hastalıkları daha yaygın görüldüğünden bu tavsiyelerin hastaya özel olarak değerlendirmeye alınması da önemlidir. Bu yüzden kişilerin bakteriyel endokardit rahatsızlığını tetikleyecek kalp hastalıkları varsa bunu uzman hekim değerlendirmelidir. Bu nedenle kişiler bu rahatsızlıktan şüphe ediyorlarsa uzmana başvurmaları önemlidir.

Bu tip bir rahatsızlığı olan kişiler özellikle ağız ve diş girişimleri öncesinde veya başka cerrahi müdahaleler öncesinde bu rahatsızlığını doktorlarına söylemeleri önem taşımaktadır. Şayet doktor gerekli görürse bakteriyel endokardit’e karşı önlem amaçlı işlem öncesinde antibiyotik verilebilir.

Toparlarsak bakteriyel endokardit kalpte ciddi sorunlara neden olabildiği gibi, başka organları da etkisi altına alabilmektedir ve bazı durumlarda (böbrek yetersizliği, felçler, organ apseleri) gibi hayati tehlike söz konusu olabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle rahatsızlıktan korunmak ve endokardite yakalanmamak için ağız sağlığına son derece dikkat etmek gerektiğini belirmek isteriz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı