Psikoloji

En Yaygın Görülen 4 Depresyon

Depresyon, çoğu zaman yaşam kalitemizi düşüren, bizi umutsuzluğa sürükleyen ruhsal bir rahatsızlıktır. Depresyonda olan bireylerin intihara yönelik eğilimleri vardır bu nedenle uzman bir psikiyatristten destek almaları gerekmektedir. Depresyon bir travma sonucu ortaya çıkabildiği gibi, zaman içerisinde birikerek artan sorunlar sonucu da ortaya çıkabilir. Uzmanlar depresyonda olan bazı bireylerin, bu durumu fark etmediklerini söylüyor. Pek çok kişi yıllardır depresyonda olduğunun farkında bile olamayabiliyor.

Ebeveyn ve Yakın Birinin Kaybı Sonucu Oluşan Depresyon

Depresyonun en yaygın görülen bir diğer belirtisi de bir yakının kaybı sonucu oluşan depresyondur. Çok sevdiğiniz bir aile üyesinin, akrabanızın veya arkadaşınızın vefatı sonrasında depresyona girebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda bir uzmandan destek alan hastalar, destek almayan hastalara göre çok daha kısa sürede iyileşiyor. Toplumun geneline baktığımızda bir ebeveyn kaybı sonucunda bir bireyin kendini toparlaması 1 hafta gibi çok kısa bir sürede dahi olabilirken, kimi vakalarda bu 10 sene dahi sürebiliyor.

İlginizi çekebilir: Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Uzman destek alan hastalar ise, bu süreci çok daha kolay atlatabiliyorlar. Bu depresyon türü daha çok içe dönük, hassas, duygusal insanları daha fazla etkilemektedir. Uzman bir destek aracılığıyla ortalama 1-2 sene içerisinde travma sonucu oluşan depresyonun ağır etkilerini azaltmak mümkündür.

Bipolar Depresyon

 

Bipolar kişilik bozukluğundan muzdarip bireyler sürekli olarak değişen koşullara adapte olamamasıyla bilinirler. Örnğin güneşli bir havada çok mutlu olan etrafa gülücükler saçan bir birey havanın bozmasıyla aniden depresif bir havaya bürünebilir ve kendini kötü hissedebilir ya da bunun tam tersi olabilir. Yine bir başk örnek verecek olursak, yaz aylarında mutlu veya hüzümlü olan biri kış aylarında tam tersi kişliğe bürünebilir. Mutlu olduğunda mantıksal üzgün olduğunda duygusal kararlar verebilir. Eğer çok basit olaylar bile sizin kişiliğinize etki ediyorsa bir uzman psikolog ile görüşmenizde fayda var. Bipolar bozukluk öte yandan depresyona da neden olabilir. Bir gün işe veya okula mutlu bir şekilde gelen bireyler ertesi gün depresif bir ruh hali içerisinde gelebilirler. Neyse ki bipolar bireylerde depresyon kalıcı olmaz, genelde sürekli olarak depresyon atakları yaşarlar. Bu yılda bir defa da olabildiği gibi 100 defa da olabilir.

Yorgunluk Depresyona Sebebiyet Verebilir

 

Bu depresyon türü genel olarak fiziksel yorgunluktan değil mental açıdan kaynaklanan yorgunluk ile ilgilidir. Eğer kendinizi sürekli baskı altına alan rekabetçi bir insansanız bir süre sonra bu yarıştan çok sıkılacak ve her şeyi bırakabileceksiniz. Bu süre zarfından sonra insanlar sizi tanıyamayacak onların gözünden düşeceksiniz ve bu sizi rahatsız edip depresyona sürükleyecek. Örneğin sınıfın en iyisi olmak için çalışmak ama bunu çok zaman alması, vücudunuzu geliştirmeye çalışmak yine bunun çok zaman alması, kilo vermeye çalışmak yine bunun da çok fazla zaman alması sizi depresyona sürükleyebilir. Sürekli her alanda başarılı olmak istersiniz ancak unutmamalısınız ki eğer en iyisi olmak istiyorsanız sadece bir alan seçmelisiniz. Dünya üzerinde hiçbir insan her konuda mükemmel değildir olamaz, eğer böyle bir şeye sahip olduğunu düşünüyorsanız yüksek ihtimalle kısa süre içerisinde depresyona girerek intihar edebilir. Çünkü her şeyi elde etmiş ancak mutlu olamamıştır. Bazen bir şeyleri mutlu olmak için değil, kısa bir süre iyi hissetmek için yaparız ve bu çok yanlış bir karardır.

Yorgunluktan Kaynaklanan Depresyon İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli

 

Bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bil demişler. Bu çok doğru bir sözdür. Her şeyin her şeyini bilmeniz mümkün değildir. Hem sporda hem de okulda en iyisi olamazsınız, buna sağlıklı bir psikoloji müsaade etmez. Ancak okulda ortalama bir başarıya sahip olup sporda veya istediğiniz herhangi bir alanda en iyi olmaya çalışmak, daha mantıklı bir karar olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Depresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Testi

Yaşlılığın Getirdiği Ağır Depresyonlar

 

İnsanlar hayatın çok uzun olduğunu düşünseler de zaman su gibi akıp geçer. Kendinizi hiç ummadığınız bir anda 50-60 yaşlarında bulabilirsiniz. Bir yandan ölümü düşünür , diğer yandan ise, yapamadığınız şeyler için pişmanlık duyarsınız ve bu hiç ummadığınız bir anda şiddetli bir depresyona dönebilir. Depresyon, muhtemelen daha kısa sürecek diğer ömrünüzü yiyip bitirecektir. Bu süreçte yalnız olmamak yapabileceğiniz en iyi şeydir. Aşağıdaki linke tıklayarak depresyon ile ilgili video olarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı