Kadın Sağlığı

En Çok Görülen Kadın Hastalıkları Hangileri?

Kadınlar biyolojik yapıları nedeniyle hastalıklara erkeklerden daha açık bir haldedirler. Bu nedenle bir erkekten çok daha rahat şekilde cinsel ve fiziksel hastalıklara yakalanabilirler. Özellikle cinsel sistem hastalıkları kadınlarda en çok görülen kadın hastalıkları olarak ele alınabilir. Bir kadın hayatı boyunca birçok aşamada kadın hastalıkları ile uğraşır. Özellikle; toplu halde kullanılmaya neden olan tuvaletler, hamam gezmeleri, banyonun doğru temizlenmemesi gibi durumlarda ortamda olan mikrop direkt olarak kadın vücuduna geçebilmektedir. Bu konuda en iyi örneklerden birisi mantardır. Mantar; hayatı boyunca her kadının karşılaşma ihtimalinin son derece yüksek olduğu bir bakteri hastalığıdır.

Genel olarak AVM, iş yeri ve yurt tuvaletlerinin kullanımı sonucu ya da cinsel ilişki sonucunda bulaşır ve kadın bünyesini bir erkekten çok daha fazla etkiler. Vajina yapısının ıslak ve nemli olması bu bölgede kadın hastalıklarının daha rahat bir şekilde oluşmasına neden olur. Bazı hastalıklar erkeklerde de görülürken; kadınlarda belirtilerin ortaya çıkması 1 hafta sürer, erkekler için ise belirtiler 6 ay içerisinde kendini yeni yeni ortaya koymaya başlar.

Kadınlarda En Sık Rastlanan Hastalıklar Nelerdir?

Kadınlar özellikle; adet, vajina ve rahim bölgesinde sorunlar yaşarken son dönemde değişen beslenme alışkanlıkları bu hastalıkların daha fazla görülmesine neden olmuştur. Sizler için genel anlamda dünya üzerinde yaşayan her kadının yaşayabileceği ya da yaşadığı hastalıkları bir araya getirdik. Yazı içerisinde en çok görülen kadın hastalıkları ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Detaylar: Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Adet (Regl) Düzensizliği

Her kadın aylık bir döngü içerisinde adet kanamaları görür. Bunun nedeni kadının ürettiği yumurtaların olgunlaşmış ve kullanılmamış olmasıdır. Kullanılmayan yumurtalar vücuttan yeni yumurtaların oluşumu için dışarı atılır. Dünya üzerinde en çok görülen kadın hastalıkları arasında regl düzensizliği vardır. Adet döngüsü; hormonlardan, kullanılan ilaçlardan ve yumurtaların olgunlaşma sürecinden kaynaklı olarak sekteye uğrayabilir ve nedeni birçok duruma bağlı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Emziren Kadınlarda Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliğinin nedenleri her kadın için farklı nedenlere bağlıdır bu nedenle en çok görülen kadın hastalıkları arasında yer alır. Genel olarak kiloya bağlı olan testosteron hormonunun artması, kadının kullandığı ilaçların yan etki oluşturması, kistler, dönemsel olarak stres sonucunda adet bozuklukları yaşanması muhtemeldir. Adet düzeni belirli dönemlerde kısa gecikmeler ile bozulabilir. Bu durumdan her zaman tedirgin olmanıza gerek yoktur. Özellikle cinsel yaşamınız aktifse bu durumun nedeni bir bebek dahi olabilir. Düzenli bir adet düzensizliğiniz varsa; adetiniz 1 ay olup sonra 3 ay olmuyorsa bu durumda bir doktordan yardım almanız yerinde bir karar olacaktır.

Adet Düzensizliği Belirtileri

Adet düzensizliği birçok şekilde kendini ortaya koyar. Genel olarak gecikmeler ile ortaya çıksa da farklı tiplerde adet düzensizlikleri mevcuttur.

 • 1 ay içerisinde 2 ve daha fazla adet görme,
 • 1 aydan uzun sürelerde adet görme,
 • Adet görmeme,
 • Adet görme esnasında aşırı kanama ile karşılaşma,
 • Adet görme esnasında az kanama olması,
 • Adet süresindeki uzunluk,
 • Adet süresinin kısa olması adet düzensizliğinin belirtileridir.

Göz atabilirsiniz: Adet Düzensizliği İçin Yapılan Testler Nelerdir?

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği; en çok görülen kadın hastalıkları arasında ilk sıradadır. Ergenlik döneminde ya da menopoz döneminde iseniz doktorlar tedavi etme gereği duymayabilir. Adet düzensizlikleriniz beklenmedik zamanlarda görülüyorsa bu durumda bir tedaviye ihtiyaç var demektir. Doktorlar adet sürecinizi araştırır ve buna uygun olarak bir tedavi yöntemi izlenir. Öncelikle yumurtalıklar kontrol edilir. Yumurtalıklarda adet olmaya bir engel yoksa bu durumda hormonlar ele alınır. Başka bir hastalık nedeniyle kullanılan ilaçlar da adet düzenini etkilemiş olabilir. Doktora adet sürecinizi anlatırken net olmanız tedavi sürecinizin hızlanmasını sağlayacaktır.

İlgili konumuz: Adet Gecikmesi Neden Olur? Kaç Gün Adet Gecikmesi Normal?

İlginizi Çekebilir:  Vajina Daralması Nedir? Nedenler ve Tedavisi?

Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı; vajina içerisinde bulunan bir döngü mevcuttur ve bu bölgenin kendine has bir dengesi vardır. Vajinanın kendine ait olan nem dengesi bozulduğu zaman bu tarz akıntılar ortaya çıkabilir. Vajinal akıntı en çok görülen kadın hastalıkları içerisinde yer alır çünkü her kadın hayatında bir kere dahi olsa vajinal bir dengesizlik yaşar. Adet dönemine yaklaşırken dahi vajinal akıntı ile karşılaşmanız mümkündür. Bazen kokulu, krem rengi, şeffaf olabilen vajinal akıntı; zaman zaman rahatsız olmanıza neden olabilir.

Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajina bölgesinin kendine has bir denge sistemine sahi olması ve bu durumun vücuttaki hormon değişikliklerinden etkilenmesi sonucunda bölgede bakteri oluşumları ve benzeri durumlar gözlemlenebilir. Bu durumlar her kadında yaşandığı için en çok görülen kadın hastalıkları arasında vajinal akıntı vardır. Özellikle gebelik döneminde, adet döneminde vajinal akıntı kendi içinde değişim gösterebilir ancak farklı vajinal akıntılar da mevcuttur. Bu bölgedeki zararlı bakteriler sonucu oluşan vajinal akıntılar kötü kokulu olabilir ya da bir hastalığın işareti olabilir. Örneğin; rahim ağzı kanserindeki en önemli uyarılardan birisi kötü kokulu vajinal akıntıdır.

Vajinal Akıntı Belirtileri

Vajinal akıntılar normal ise kremsi bir şekilde beyaz, şeffaf ve az miktarda gözlemlenir.

Normal olmayan vajinal akıntı durumlarında ise beyaz krem yapıların vajina çevresinde tortu şeklinde toplandığı, kötü kokular olduğu, akıntının kahve rengi, sarı, gri renklerinde geldiği ve normal zamanda olduğundan fazla geldiği gözlemlenir. Bazı durumlarda vajinal akıntının kokusu dışarıdan duyulabilir seviyede dahi olabilir. Akıntının fazla yoğun olması da bir sorunun habercisidir. Akıntı ile birlikte; şişme ve kaşınma gibi şikayetleriniz de varsa hızlıca bir doktora girmeniz gereklidir.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntıdan kurtulmak için öncelikle bölgenin temizliğine dikkat etmek gereklidir. Her dönemde prezervatif kullanmanız gerekiyor olsa da özellikle bu tarz dönemlerde prezervatif kullanımına daha fazla önem vermeniz gereklidir. Akıntıya neden olan sorun için ilaç kullanılmalı ya da akıntıyı tetikleyen hastalık ortadan kaldırılmalıdır bunun için de bir hekim kontrolü şarttır.

İlginizi Çekebilir:  Genital Estetik Ameliyatı Nedir ve Fiyatları

Vajinal Mantar

Her kadın yaşamında bir kere dahi olsa vajinal mantar sorunu ile karşı karşıya kalır. Oldukça fazla görülen bir enfeksiyon şeklidir. Bitkisel tedaviler ve ilaçlar ile yok edilmesi mümkündür fakat sıklıkla da tekrar etmesi mümkün bir hastalıktır. Doğru bir şekilde tedavi edilmemesi halinde kronik mantar enfeksiyonu oluşumu dahi mümkündür ve bu durum kişi için ciddi sıkıntıları beraberinde getirir.

Vajinal Mantar Nedenleri

Birçok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Ana nedenleri;

 • Stres,
 • Gebelik,
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları,
 • Antibiyotik,
 • Doğum kontrol hapı,
 • Hijyen kurallarına uymamak,
 • Yanlış genital temizlik,
 • Naylon iç çamaşırı ya da ped kullanımı olarak ele alınabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri

Vajinal mantar ile karşılaşmanız durumunda;

 • Yanma,
 • Kaşınma,
 • Beyaz tortu halinde bir akıntı,
 • İdrar sıklaşması,
 • Cinsel birleşme anında ağrı hissedersiniz.

Vajinal Mantar Tedavisi

Öncelikle mantara neden olan sorunun ortadan kaldırılması gereklidir. Sorun ortadan kalktıktan sonra krem tedavisi ile mantarın tedavi edilmesi mümkündür. Bazı durumlarda kişinin fitil kullanması gerekebilir. Çocuklarda yaşanan mantar sorunları için doktorlar hap kullanılmasını tavsiye edebilirler. Bazen doğal yöntemlerin de sorunu çözmesi mümkündür; sirke, çay ağacı yağı, limon suyu, sarımsak, zeytin yağı ve bal gibi maddelerin de mantar üzerinde etkili olduğu söylenmektedir. Her ne olursa olsun ilk olarak doktordan yardım almak yerinde bir karar olacaktır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı