Anne & BebekKadın Sağlığı

Emziren Kadınlarda Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Emziren kadınlar için göğüs ağrısı annelerin doğum sonrasında yaşadıkları sıkıntıların başında gelir. Emzirirken göğüste ağrı hissetmek çok rahatsız edici olabilir. Memede ağrı ile birlikte sertlik problemi çoğu zaman birlikte görülür. Ancak meme ağrısı çoğu zaman endişe edilecek bir durum değildir. Nadiren de olsa mastit gibi sorunların belirtisi olabileceğinden yine de doktora başvurmak gerekebilir. İlaçsız şekilde emziren annelerde göğüs ağrısı problemi ortadan kalkabilir. Anneler, aldıkları her besini, her kimyasal maddeyi süt yolu ile bebeklerine geçirirler. Bu nedenle meme ağrısı tedavisini ilaçsız tamamlamakta fayda var.

Emziren Kadınlarda Göğüs Ağrısına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Emziren kadınlar için göğüs ağrısına karşı alınabilecek önlemler rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yöntemlerin başında ılık bir banyo yapmak gelir. Ilık banyo yalnızca memeyi değil, vücudun tümünü rahatlatacaktır. Meme ağrısı problemi yaşayanlar sıcak ve soğuk kompres yapabilirler. Bu işlem göğüs kanallarının açılmasını sağlayacaktır. Sıcak ve soğuk kompres yapmak maliyetsizdir. Kolayca, kısa sürede yapılabilir. Eğer göğüs ağrısı probleminiz varsa tükettiğiniz sıvı miktarını artırmanızda fayda var. Çünkü daha çok sıvı tüketmeye başladığınız zaman, süt kanallardan daha kolay şekilde çıkarak ağrı vermeyecektir. Bebeği daha sık aralıklarla emzirmek de göğüs ağrısı problemini en aza indirir. Göğüs pompası ile süt sağarak göğüsteki sertliği alabilirsiniz.

Emziren annelerin stresten uzak bir yaşantı sürmesi gerekir. Ancak bu şekilde süt kanalları rahat bir şekilde sütü dışarı boşaltır. Ayrıca anne daha rahat olur. Dinlenen ve stresten uzak olan annelerin daha az göğüs ağrısı problemi yaşadığı bilinmektedir. Eğer emzirdikten hemen sonra memede bir ağrı oluyorsa, sürekli aynı memeden emzirmeyin. Her iki memeden emzirin.

Ayrıca çok yemekten karın ağrısı nasıl geçer bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Emziren Kadınlarda Göğüs Ağrısı ve Şişkinlik Nasıl Geçer?

Emziren kadınlar için göğüs ağrısı ve şişkinlik geçmesi için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Özellikle yeni annelerde göğüs ağrısına şişkinlik eşlik eder. Annelerin yoğun sütü gelir ve anne memelerinde şişkinlik dikkat çeker. Anneler çok büyük rahatsızlık hissetmeseler de arzu edilen bir durum değildir. Meme ağrısı ve şişkinlik problemine karşı, sütü süt pompası aracılığı ile çekmeniz gerekir. Ardından sütü süt saklama poşeti içine koyun. Poşete konulan sütün süt poşetinin içinde oda sıcaklığında 3 saat boyunca, buzdolabında ise 3 gün saklamak mümkün olur. Göğüs üzerine soğuk baskı yapmak da rahatlığı sağlar. Bir bez içine buz koyabilirsiniz.

Göğüs ağrısı ve şişkinlik probleminiz varsa günlük sütyen kullanmaya ara vermeniz gerekebilir. Bunun yerine özel olarak üretilen emzirme sütyenleri tercih edin. Ayrıca mümkün olduğu kadar dar olmayan, bol ve rahat kıyafetleri kullanın. Şişkinlik ve ağrı problemine karşı faydaları saymakla bitmeyen lahana yapraklarını kullanabilirsiniz. Lahana yaprakları bu yöntemde göğüs üzerine 10 ile 20 dk arasında bekletilir. Lahana kan akışının artmasına yardımcı olarak göğsün rahatlamasını sağlar.

Emziren Kadınlarda Göğüs Ağrısı ve Meme Ucu Çatlağı Nasıl Geçer?

Emziren kadınlar için göğüs ağrısı ve meme ucu çatlağı çoğu zaman bebeğin emme pozisyonunun uygun olmayışından kaynaklanmaktadır. Yanlış emzirme teknikleri meme ucunda ağrı ile birlikte çatlakların oluşmasına yol açar. Göğüste areola adı verilen renkli bölge bulunur. Bu bölge bebekler tarafından tam olarak kavranamayabilir. Bu durum zamanla bölgenin tahriş olmasına yol açar. Önlem alınmadığı takdirde meme ucundaki çatlaklar yarıklara dönüşür ve meme ağrıları artar. Bu nedenle erkenden önlem almak önem taşır.

Memenin ılık su ile sık aralıklarla silinmesi gerekir. Burada en önemli nokta memenin nemli bırakılmamasıdır. Memenin kurulması için bez değil, hava kullanılması gerekir. Eğer emzirmeden sonra ağrı varsa ve ağrıya meme ucu çatlağı eşlik ediyorsa, emzirme pozisyonunun değiştirilmesi gerekir. Meme ucunun çok kuru olması halinde, göğsünüzü hafifçe sıkmanız ve bir iki damla süt ile göğüs uçlarını ıslatmanız gerekir. Anne sütünün içinde iyileştirici özelliğe sahip çeşitli vitaminler bulunmaktadır.

Eğer göğüs pedinde ıslaklık varsa, pedin hemen değiştirilmesi gerekir. Eğer meme ucunda rutubet olursa bu durum meme ucunun iyileşmesini engelleyecektir. Göğüs ucuna özel kremlerin kullanılması da ağrı şikayeti ile beraber çatlaklar için iyi olacaktır. Zeytinyağı kullanmanın (düzenli olarak) iyileştirici özelliği olduğu bilinmektedir.

Emziren Kadınlarda Mastite Bağlı Oluşan Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Emziren Kadınlarda Mastite Bağlı Oluşan Göğüs Ağrısı sık karşılaşılan bir durumdur. Mastit kısaca süt kanallarının tıkanması ve kanalların tıkanmasına bağlı olarak enfeksiyon probleminin yaşanması olarak tanımlanabilir. Bu durum kadınlarda şiddetli göğüs ağrılarına neden labilmektedir. Mastit problemi olan kadınlarda meme ucunda kızarıklıkla beraber sertlik de olur. Mastit olan kadınlarda meme ucu sürekli sıcakmış gibi bir his olur. Mastit problemi ile daha çok emzirmeyen annelerde karşımıza çıkmaktadır. Aniden sütün kesilmesi, ya da düzensiz emzirme gibi problemler süt kanallarının kaçınılmaz olarak tıkanmasına yol açacaktır. Ancak merak etmeyin mastite karşı önlemler alarak, hastalığın oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Bebeğin her iki memeden emzirilmesi gerekir. Emzirme aralıkları tercihen 2 3 saatte bir olmalıdır. Bu programın gece saatlerinde bile uygulanması gerekir. Göğüslerin rahatlaması ve göğüs ağrısı şikayetinin azalması için sıcak uygulama yapabilirsiniz. Soğuk uygulama şişliğin azalmasını sağlar ve göğsü uyuşturur. Sıcaklık ise göğüsteki şişkinliğin yumuşamasına yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı