Tüp Bebek

Embriyo Transferi Nasıl Yapılmakta

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biri embriyo transferidir. Rahim içerisine geliştirilen embriyoların yerleştirilmesi işlemine embriyo transferi denilmektedir. Embriyo transferinin doğru ve iyi yapılması tecrübe ve uzmanlık isteyen bir alandır. Çünkü yardımcı üreme tekniği olan embriyo transferinin öğrenilmesi çok zordur.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tedavi sırasında başarıyı arttıracak olan en önemli unsur içlerinden sağlıklı embriyoyu bulmak ve rahme tutunmasını sağlamaktır. Tedavide döllenme gerçekleştikten sonra 6 gün içerisinde laboratuar ortamında düşük kalitede olan embriyolar gelişemez ve elenir. Bu nedenle döllenme olduktan sonra 6 güne kadar yaşayan embriyolar daha az yaşayan embriyolara oranla daha kalitelidir. Yani bunun anlamı şudur; 6 güne kadar yaşayan embriyoların rahme tutunma ihtimalleri de daha yüksektir. Doktorunuz tarafından tedavi sırasında bu işlem belirlenmektedir.

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo transferi sanılanın aksine anestezi gerektirmeyen ağrısız ve kolay bir işlemdir. Embriyo transferinin yapılması için çok özel ince katater içerisine embriyolar yerleştirilir ve kadına jinekolojik muayene pozisyonu verilerek rahim ağzından girilerek rahim içerisine yerleştirilir. Katater içerisinde bulunan embriyolar rahim içine bir enjektör ile püskürtülür.

Embriyo transferi yapılırken USG ile rahim görüntülenmektedir. Transferin kolay olması için işlem öncesinde mesanenin dolu olması yani idrara sıkışık olmanız gerekir. Bu işlem 10 ile 20 dakika arası gibi bir sürede yapılmaktadır. İşlemin hızlı ilerlemesi için kliniğe gelmeden önce mutlaka idrara sıkışık olunuz.

İlginizi çekebilir: Embriyo Nedir? Dondurulmuş Embriyo

Tüp bebek tedavisinde en önemli ve en son yapılan uygulama embriyo transfer işlemidir. Embriyo transferi yapıldıktan 11-13 gün sonra hastadan kan tahlili istenir ve Beta HCG sonucunda bakılarak gebelik testi yapılır. Adet gecikmesi ilaçlara bağlı olarak da olabilmektedir. Bu nedenle kesin gebelik sonucunu öğrenmek için mutlaka Beta HCG ölçülmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı