Tüp Bebek

Embriyo Nedir? Dondurulmuş Embriyo

Sperm ile döllenmiş yumurtanın oluşturduğu hücreler topluluğuna yani insanın ilk haline embriyo denilmektedir. Embriyonun oluşum aşaması şu şekildedir: Erkek spermi ile kadın yumurtası döllendikten sonra iki hücreli zigot oluşur. Oluşan bu zigot sürekli bölünür ve ilk olarak blastomeri, sonra da blastokisti oluşturur. Blastokist denilen yapı rahime döllenme olduktan 8 gün sonra ulaşır. Daha sonra blastokist dış ve iç katman diye iki kısım oluşturur. Dış katman plasentayı oluştururken iç katman ise de embriyoyu meydana getirir. Bu hücre topluluğu 10. haftadan itibaren fetüs adını almaktadır.

Dondurulmuş Embriyo

Babadan alınan sperm ile anneden alınan yumurtanın laboratuar ortamında döllendirildiğinde oluşan fazla embriyoların başarısız tedavilerden sonra tekrar denenebilmesi için dondurulması işleminde embriyo dondurma denilmektedir. Peki, embriyo dondurma işleminin avantajları var mıdır?

Embriyo dondurma avantajları; çiftin gebe kalma ihtimali daha çok artmaktadır. Ayrıca çift fiziksel olarak çok yorulmamakta, tedavi şansı kısa zamanda artması ve aynı zamanda ekonomik açıdan kalan embriyoların kaliteli olanlarının değerlendirilmesi sağlanır. Polikistik over sendromlu hastaların yumurtalıkların şiddetli OHSS görülebilmektedir. Bu nedenle oluşan embriyoların daha sonra transferinin yapılması için dondurulması büyük bir avantajdır.

Tüp bebek denemelerinde transferin gerçekleşeceği zaman kanama gerçekleşmesinde, endometrial polip oluştuğunda ya da endometirum kalınlığı yetersiz kaldığında dondurulmuş embriyonun daha sonra transferi gerçekleştirilebilir.

Ayrıca kanser radyoterapisi ya da kemoterapi öncesinde embriyonun dondurulmuş olması çiftler için büyük bir şanstır.

Bebek Sağlığına Dondurulmuş Embriyonun Bir Etkisi Var Mıdır?

Dondurulan embriyolar çözüldükten sonra %90 canlılıklarını koruyabilmektedirler. Normal yöntem ile dondurulmuş embriyo arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. İki şekilde de başarılı  bir uygulama olursa tedavi sonunda sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir.

Yani dondurulmuş embriyonun sağlık açısından bebeğe herhangi bir riski bulunmamaktadır. Normal denemelerinden sonra oluşan hamilelikten dünyaya gelen çocuklar gibi anne ve babalarından genleri almaktadırlar. Dondurulmuş embriyolar sözü geçtiği gibi normal embriyolara göre daha fazla düşük riskini bulundurmaktadırlar. Yapılan bazı dondurulmuş embriyo transferlerinde normal embriyo transferi yapılan hastalara oranla daha az düşük riski bulunduğu gözlemlenmiştir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı