Tüp Bebek

Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo kelime anlamı olarak yumurta ve sperm hücresinin birleşmesinden sonra oluşan bebeğin ilk yapısıdır. Yumurta ve sperm birleşimi gerçekleştikten sonra hücreler bölünerek çoğalmaya başlar ve bebek yapısının ilk adımı atılmış olur. Doğal yollarla gebelik yaşayamayan anneler için bu tüp bebek tedavisi ile embriyo donasyonu laboratuvarda steril şartlarda gerçekleştirilir. Anneden alınan yumurtalar ve babadan alınan spermler özel ısı, sıcaklık, hijyen ortamında birleşimi sağlanır ve annenin adet döngüsüne göre 3 ila 5ci günlerde anne adayına embriyo transferi sağlanmaktadır.

Embriyo Donasyonu Nedir?

Doğal yollardan gebe kalamayan, anne ve baba adayında tüm tedavilere rağmen embriyo geliştirilememiş ailelerde embriyo donasyonu son seçenek olarak sunulmaktadır. Embriyo donasyonu; bir başka verici kadından yumurta, başka bir erkekten sperm (Sperm Bankası) alınarak embriyo laboratuvarında embriyo oluşturulması ve anne adayına transferi işlemidir. Her kadından ve her erkekten yumurta ve sperm alınmamakta. Gerekli koşulu taşıyan vericiler bağışta bulunabiliyorlar.

Yumurta donasyonunda olduğu gibi verici gerekli ilaç tedavilerini gördükten sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir ve yumurtaları alınır. Aynı şekilde sperm donasyonunda da sağlıklı erkek sperm bağışında bulunabilir.

Embriyo donasyonunda da yumurta ve sperm donasyonunda olduğu gibi alıcılar ve vericiler birbirlerini hiç tanımazlar ve Kıbrıs tüp bebek bu konuda çok özenli davranmaktadır. Vericilerin ve alıcıların bilgileri her zaman hasta mahremiyeti etiğine saygı duyularak saklanmakta ve kesinlikle paylaşılmamaktadır. Akıllara her zaman gelen bir soru olarak aileleri bu konuda Kıbrıs Tüp Bebek aydınlatmakta ve güvencesini vermektedir.

Sadece kadın-erkek çiftlerin değil lezbiyen çiftlerin ve annelik duygusu tatmak isteyen kadınlarında başvurduğu embriyo donasyon yöntemi başarı oranlarının yüksek olduğu, uygulanan kadınların sağlıklı doğumlar yaptığı gözlemlenmiştir.

Göz atabilirsiniz: Embriyo Nedir? Dondurulmuş Embriyo

İlginizi Çekebilir:  Sperm Donasyonu

Anne adayında adet görememe veya adet düzensizliği varsa önce o tedavi edilir daha sonrasında embriyo donasyonu yapılır. Embriyo donasyonu işlemine başlandıktan sonra transfer sonrasındaki ilk 15 ile 20 gün anne adayı için önem teşkil etmektedir. Uzman kadın doğum doktorları tarafından transfer sonrasında gerekli kontrollerin yapılıp embriyonun rahim duvarına tutunduğundan emin olunmaktadır.

Kıbrıs Tüp Bebek annelik duygusu tatmak isteyen kadınlara Embriyo Donasyonuyla umut ışığı olmuştur.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı