Genel Sağlık

El Titremesi Nedir? El Titremesi Nedenleri

Vücudun çeşitli bölümlerinde meydana gelen titreme birçok insanın hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Tıpta tremor olarak adlandırılan titreme, uzuvların istemsiz olarak ritimli bir şekilde hareket etmesi olarak gösterilmektedir. İstemsizce meydana gelen bu olayda titremeler genellikle kontrol edilememektedir. Tüketilen bazı besinler, aşırı sigara ve alkol kullanımı, stres bu hastalığın çıkmasına neden olmaktadır. Titreme el bölgesinde meydana geldiğinde kişiler günlük yapması gereken işleri dahi yapmakta sorun yaşayabiliyor.

El Titremesi Nedir? El Titremesi Nedenleri
El Titremesi Nedir? El Titremesi Nedenleri

Bir hareket bozukluğu olan el titremesi birçok farklı nedenden dolayı meydana gelebilmektedir. Başta günlük his ve duygu değişimleri olmak üzere aşırı stres, kan şekerinin düşmesi ve fiziksel yorgunluktan dolayı görülmektedir. Bu rahatsızlık herhangi bir cinsiyet ayrımı yapılmadığı gibi tüm yaş gruplarında da görülebiliyor. Kısa süreli olarak meydana geldiğinde ya da günlük yapılması gereken işleri engellemediği sürece bir sağlık sorunu olarak tanımlanmamaktadır. Ancak; titreme ile beraber ciddi rahatsızlıklar meydana geliyorsa ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu belirtmek isteriz.

El titremesi çoğu zaman parkinson hastalığı ile ilişkilendirilir. Bu sorun epilepsi, hipertioidi, multiple skleroz gibi birçok farklı rahatsızlıktan ötürü de meydana gelebilir. Bu nedenle oluşan belirtiler iyi bir şekilde ele alınmalı, araştırılması, altında yatan hastalığın tanısı konularak tedavi edilmelidir. Özellikle genç yaşta el titremesinin nedenleri iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Bu konu hakkındaki detaylar;

El Titremesi Nedir?

İnsanlar, hayatlarının bir bölümünde el titremesi ile karşı karşıya kalırlar. İstemsiz olarak meydana gelen bu durum genelde ritmik olmaktadır. Çoğu zaman heyecan, öfke, korku gibi ani duygu değişimlerinde görülmektedir. Bunlar dışında aşırı stres ve yorgunluk, metabolik eksiklikler, aşırı kahve ve çay tüketimi, aşırı sigara ve alkol tüketimi sonrasında da görülmektedir. Belirli bir süre dinlenme ya da ruh halinde değişiklikler meydana gelmesi sonucunda el titremesinin geçtiği görülmektedir. Tıpta Fizyolojik Tremor olarak adlandırılan bu durum kısa ve orta süreli olarak meydana geldiğinde tamamen normal olarak görülmektedir. Kısa süreli olarak meydana gelen el titremesinin herhangi bir sağlık sorunu olarak görülmediğini de belirtmek istiyoruz.

Genelde bir sağlık sorunu olarak gösterilse de titremeler sağlıklı insanlarda görülmektedir. Çoğu zaman tek elde başlayan titremeler zaman içerisinde diğer elde de görülmeye başlanır. İlk başlarda günlük hayata etki etmeyen titremeler zaman içerisinde tüm hayatın olumsuz etki etmesine neden neden olabilir. Kişilerin bu konuya özel olarak dikkat etmeleri gerektiğini, tedavisi olan bir sorun olduğunu bilmeleri gerektiğini belirtmek isteriz. El titremesinin bir diğer türü olan esansiyel tremor yine bunlara benzer hareket bozuklukları gösterebilmektedir.

Bir el titreme türü olan esansiyel tremor, kişinin dinlenirken ya da yalnız başınayken geçen ancak sosyal ortalama girmesi ile yeniden başlayan bir titreme türüdür. Bu sorun tamamen kişinin el titremesi yaşayacağına dair kaygı duyması ile başlamaktadır. Esansiyel tremor el titremesinde titremeler ellerde başlayarak dil, gövde, ses, çene, kalça ve bacak bölgelerine yayılmaktadır. Daha çok 60 yaş ve üzeri kişilerde görüldüğünü, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin her bireyde yaşanılabileceğini belirtmek isteriz. Son zamanlarda ergenlik dönemi sonrası ve orta yaş grubu kişilerde de görülmektedir.

El titremesinin getirdiği bazı sorunlarda bulunmaktadır. Bu sorunla mücadele eden kişilerde yemek yerken ve su içerken, yazı yazarken ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Ellerde oluşan bu titremeler, inmeden sonra görülen en sık nörolojik sorunlarından birisidir. Ellerde oluşan istemsiz ve ritmik bu titremelerin aynı zamanda bazı nörolojik sıkıntıların da habercisi olabilir. Bu soruna neden olabilecek bir diğer olay ise patalojik tremor olarak da gösterilmektedir. Bu sağlık sorunu ise beyin ve beyincik  bölgesine meydana gelen sorunların bir habercisi, genetik geçişli bir sağlık sorunun da habercisi olabilir. Aynı zamanda birçok kişinin şüphelendiği parkinson hastalığının da habercisi olabilir.

El Titremesi Nedenleri

El titremesinin nedenleri birçok kişi tarafından merak ediliyor. Belirli bir nedeni olmadığı gibi birazdan dile getireceğimiz sağlık sorunları nedeni ile de ellerde titreme meydana gelebilmektedir. Aşırı yoğun bir çalışma şekliniz varsa ve sürekli stress yapıyorsanız ufak bir dinlenme ile ellerdeki titremeyi sona erdirebilirsiniz.

  • Parkinson: Bir hareket hastalığı olan parkinson, yavaş ilerleyen ama etkilerini oldukça hızlı hissettirmesi ile bilinmektedir. Birçok kişi tarafından titrek felç olarak tanımlanan bu sağlık sorunu daha çok 60 yaş ve altı kişilerde görünmektedir. 60 yaş ve üzeri kişilerde parkinson görülme ihtimalinin %1 olduğu belirtilmiştir. Erken yaşlarda görülmesinin ana nedenlerinden birisi de genetiktir. Beyin içerisinde yer alan substabsiya nigra adlı bölgede dopamin adı verilen bir salgı üretilmektedir. Dopamin insanın istemli bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Bu salgınınyeterli oranda üretilmemesi sonucunda ise parkinson hastalığı meydana gelmektedir. Parkinson’un en belirgin belirtisi de el titremesidir. Parkinson hastalarında el titremesi, hareketlerde yavaşlama, hareket kısıtlılığı ve mimiklerde azalma görülmektedir. Bu hastalığın tedavisi diğer nörolojik rahatsızlıklarına nazaran daha başarılı olmaktadır.
  • Epilepsi: Kas ve kas gruplarının aniden kasılması ile ortaya çıkan epilepsi, kişilerde aritmik sıçrayıcı hareketler meydana getirir. El titremesine neden olan sağlık sorunları arasında yer alan epilepsi, denge kaybına neden olduğu gibi ellerde his kaybı da meydana getirmektedir.

Göz atabilirsiniz: Epilepsi Hastalığı Nedir ? Belirtisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır

  • Polinöropati: El titremesi ile kendisini gösteren polinöropati aslında motor, duygusal ve otomom sinir hareketleri yapmamızı sağlayan sinirlerin zaar görmesi durumudur. Ellerde uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, dokunmaya karşı hassasiyet kaybı gibi belirtiler ile kendisini gösterir. Bu sağlık sorununun birçok farklı hastalık nedeni ile ortaya çıktığı görülmüştür.
  • Distoni: Distoni, kaslarda istemsiz hareketler meydana getiren bir sağlık sorunudur. Belirtileri kaslarda oluşan kasılma, kol, bacak ve yüzlerde kasılma, ses tellerinde titreme, ellerde titreme şeklindedir. Bir nöroloji uzmanı tarafından gerekli testler yapıldıktan sonra tanısı konulur. Tedavisi ise ilaçlı, ilaçsız, cerrahi operasyon ve botoks enjeksiyonu ile yapılmaktadır.

El Tiremesi Tedavisi

El titremelerinde tedavi altında yatan hastalığa göre değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda kalıcı olan titremeler bazı hastalarda kısa süreli dinlenme ile geçmektedir. Tedavi, yapılacak nörolojik muayene sonrasında hastalığın net teşhis edilmesi ile yapılabiliyor. Bu nedenle bu yazımız içerisinde bu sağlık sorununun net bir tedavisi dile getiremeyeceğiz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı