Şifalı Bitkiler

Ekinezyanın Faydaları

Ekinezyanın faydaları,  sadece botanik dünyası değil tıp dünyası da birçok özelliğinden dolayı sıkça kullanılıyor. Ekinezyanın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirme, kanser riskine karşı vücudu koruma, ağrıların hafifletilmesi, ruh sağlığını iyileştirme ve en önemli ve geçerli özelliklerinin başında cilt ve saç sağlığına olan yararlarıdır. Birçok farklı isim ile karşımıza çıkabilen ekinezya faydalarından yararlanabilmek için kirpi başı, kirpi otu ve eflatun koza çiçeği isimleri ile de karşınıza çıkabilir.

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Arttırır: En yaygın kullanım sebeplerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ekinezya da yer alan bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirme de etki sağlarken soğuk algınlığı, grip ve diğer rahatsızlıklara karşı vücudu dirençli hale getirir. Ekinezya bitkisini sadece korunmak için hastalığa yakalandığınız zamanlarda da hızlı iyileşmek için tüketmelisiniz. Kronik öksürük ve gribin oluşturduğu semptomları azaltarak daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Solunum Yollarını Rahatlatır: Anti inflamatuar etkisi bulunan ekinezya bronşit, tüberküloz, boğmaca ve astım gibi üst solunum rahatsızlıklarına karşı sizi korur. Üst solunum yollarında oluşan semptomların azalmasında yardımcı olan şifalı bitkiler arasındadır.

Enfeksiyonları Vücuttan Uzaklaştırır: Vücudun her bölgesinde bulunan enfeksiyonların azaltılması için ekinezya bitkisi tavsiye edilir. Diş eti iltihaplanmalarında, makatta ve rahimdeki iltihaplanmalarda, kulaklarda oluşan enfeksiyonlarda ve birçok enfeksiyonlu bölgede ekizenya bitkisinin şifa etkisi bulunur. Düzenli kullanımda enfeksiyonların tekrarlama riskini önlemeye yardımcıdır.

Ağrı Kesici Etkileri Vardır:

Ekinezya bitkisinin ağrıları dindirme özelliği eskilerden beri bilinen bir faydasıdır. Ekizenya bitlisi macun haline getirilerek oral halde tedavi edilebilirken ağrı olan bölgelere direk olarak uygulanabilir.

Kanser Riskinden Korur: Ekinezya bitkisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak kanser hücrelerinin vücutta barınmasını engeller. Antioksidan etkisi yüksek olan ekinezya bitkisi kansere karşı vücudu koruyarak kanser tedavisine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Ekizenya Cilt İçin Besleyicidir: Ekinezya bitkisi cilt sorunlarından egzama, sedef gibi rahatsızlıklara iyi gelirken güneşten yanan cilt tahrişlerine de iyi gelir. deformasyona uğramış cilde ekinezya bitkisi sürülür ve enfeksiyon olan bölgelerde iltihaplanmalar da azalır. Antibakteriyel etkisi bulunan ekinezya cilt için oldukça yüksek bileşenlere sahiptir.

Ağız Sağlığını Korur: Ekinezya bitkisi antibakteriyel etkisi sebebi ile ağız içinde birikmiş mikrobiklerin giderilmesine yardımcı olur. Diş etlerinde ve ağızda bulunan tüm mikropları götüren ekinezya ağız sağlığını koruyarak enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır.

Yaraları İyileştirir: Ekinezya bitkisi cilt hücrelerinin yeniden yapılanmasına ve dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Oluşan yaralara ekinezya bitkisi macun haline getirilip sürüldüğünde hızlı iyileşme sağlanarak bu bölgedeki mikrobiklerin giderilmesi sağlanır.

Akıl Sağlığını Onarır: Ekizenya bitkisi beyin sağlığını iyileştirir ve rahatlamanızı sağlayarak stresten sizi uzaklaştırır. Ekinezya bitkisinden yapılan çaylar akşamları içildiğinde uykuya geçişte rahatlar vücutta gevşeyerek beyin sağlığı onarılır.

Saç Bakımı Yapar: Ekinezya saç sağlığını koruyan ve saçları besleyen içeriklerle doludur. Saç dökülmesini önleyen ekinezya mineral ve vitamin destekleri ile saç köklerini besleyerek daha güçlü ve sağlıklı saç uzamasını teşvik eder.

Ekinezyanın Zararları

Ekinezya bitkisinin 7 – 10 günden fazla kullanılması yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlıktan dolayı ekinezya bitkisi kullanılacaksa süre uzun tutulmamalıdır.

Bazı hassas bünyelerde ve aşırı kullanımlarda ateş, bulantı, kusma gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle herhangi biri ile karşılaşırsanız tüketimi bırakıp mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Ekinezya bitkisi ağzınızda aşırı kuruluk yapıyorsa sizin için sakıncalı olabilir.

Aşırı ekinezya bitkisi eklem ve kas ağrılarına neden olabilir.

Çok fazla ekinezya bitkisi uyku döngüsünü bozarak uyuşukluk ve konsantrasyon bozukluğu yaparak uykuya geçişi de zorlar.

İlginizi Çekebilir:  Kabuk Tarçının Faydaları

Çocuklara, hamilelere ve emziren annelere ekinezya bitkisi doktora danışılmadan önerilmez.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı