Kalp Hastalıkları

EKG Nedir? EKG Neden Çekilir? Ve Nasıl Çekilir?

EKG veya diğer adı ile elektrokardiyografi, kalp hücrelerinin ürettiği elektrik sinyallerinin kayıt altına alınması işlemidir. Bu elektriksel üretim kalbin çalışmasını sağlar. Kalbin sağlığı açısından hekimlere değerli bilgiler sunan EKG ağrısız ve acısız bir testtir. Kalp ritim bozukluğu, kalp krizi, elektrolit dengesizliği gibi bir çok durumda kullanılır. EKG göğüs kısmına, el ve ayak bileklerine elektrotlar yerleştirilmesi ile gereken verilen alındığı bir testtir. Ve elektrokardiyografi cihazı ile işlem yapılmaktadır. EKG sonrasında elde edilen sonuç kağıda basılır ve hekim tarafından yorumlanır. EKG testi acil servislerde sıklıkla çarpıntı, göğüs ağrısı ve bayılma gibi şikayetleri olan hastalara uygulanmaktadır.

EKG Nedir?

Kalp kendi bünyesinde elektrik sinyalleri üretmektedir. Bu sinyaller kalpte yer alan bütün hücrelere ulaşmakta ve sonucunda kalp atışları ortaya çıkmaktadır. Elektro kardiyografi yani EKG işlemi kalp hücrelerinin ürettiği elektrik sinyallerini cihaz yardımı ile kayıt altına alınması ve değerlendirilmesidir.

EKG Neden Çekilir?

Bütün kalp hastalıklarına tanı koymak için ekokardiyografi kullanılamaz. Ekokardiyografi ön tanıyı belirlerken buna destek amaçlı fizik muayene, hastanın şikayetleri, anlaşılan belirtiler ile kan testleri yapılmaktadır.

Kalp krizi belirtileri şikayetleri ile gelen hastalara.

Takılan kalp pili çalışıyor mu çalışmıyor mu diye kontrol etmek için.

Kalsiyum ve potasyon gibi elektrolitler eksik olduğunda kalbe olumsuz etki eder bu maddelerin eksikliğinin kalp üzerinde ki etkilerini incelemek için.

EKG Kimlere Yapılmakta?

 • Nefes darlığı veya nefes darlığı yakınmaları ile gelen hastalara.
 • Kalp atımları hızlı ve düzensiz hastalara.
 • Taşikardi şikayeti olanlara.
 • Fizik muayene sırasında kalbin steteskop ile dinlenirken olağan dışı bir ses duyulmasında.
 • Baş dönmesi ve bayılma gibi yakınması olanlara.
 • Kalp pili olan hastalara EKG yapılmaktadır.

EKG Hangi Rahatsızlıklar İçin İstenir?

 • Kalp krizi nedeni iile ekokardiyografide meydana gelen anormallikler tanı aşamasında önemlidir.
 • Akciğer embolisi
 • Atriyal fibrilasyon
 • Ritim bozukluğu
 • Kalp kası kalınlaşması ile seyretmekte olan hipertrofik kardiyomiyopide.
 • Kalsiyum ve potasyum fazlalığı yada eksikliğinde.
 • Felç oluşmasına neden olabilen pıhtı atriyal fibrilasyondan kaynaklı ortaya çıkabilir.

EKG Türleri Nelerdir?

Acil servislerde, poliklinikler ve kliniklerde yapılan ve sıklıkla kullanılan Rutin EKG’dir.

Holter EKG: Rutin gerçekleştirilen EKG uygulaması çok kısa sürmektedir. Hastada olan ritim bozuk bozukluğu bazen yapılan EKG çekimlerinde çıkmayabilir. Böyle durumlarda holter EKG devreye girmektedir. Hastanın üzerine holter adlı cihaz takılarak 24 saat ile 48 saat süre ile kalp atımları kayıt altına alınır. Holter cihazını hasta üzerinde taşır, küçük cep telefonu boyutlarında bir cihazdır. Holter cihazı boyundan geçirilerek yada kemere takılması ile hasta üzerinde taşıyabilir. Bu arada hastanın üstünde cihaz varken MR çekilmemelidir. Cep telefonu gibi cihazları hasta holter cihazının yakınına yaklaştırılmamalı ve cihaz üzerindeyken duşa girilmemelidir.

Eforlu EKG

Efor testinde hasta koşu bandı yada egzersiz bisikleti üzerinde efor harcarken elektrokardiyografi uygulanmaktadır.  Böylece efor halindeyken kalbin performansı incelenir.

EKG’den Önce Yapılan Hazırlıklar Neler?

EKG yapılmadan önce doktor tarafından istenmekte ve istenmeden önce hekim hastanın sağlık öyküsünü, kullandığı ilaçları, geçirdiği operasyonları, kan testlerini ve fiziksel muayeneyi değerlendirmektedir. Hekim gereken bütün incelemeleri yaptıktan sonra EKG çekilmesine karar vermektedir. EKG bazı durumlarda kalp krizi belirtileri ile acil servise başvuranlara acil olarak yapılabilir. Acil şekilde yapılan elektrokardiyografilerde herhangi bir ön hazırlık bulunmaz.

EKG Çekilmeden Önce Neler Yapılır?

 • EKG çekilmesi esnasında göğüs bölgesi, el ve ayak bileklerine iletkenler yerleştirileceği için bu göğüs bölgesinin açılması, ayakkabıların çıkarılarak ayak bileklerinin açılması gerekmektedir.
 • EKG yapılmadan önce hastaların yoğun fiziksel hareketleri yapmamaları gerekir çünkü bu gibi durumlar kalp atışlarının normalden daha fazla çıkmasına neden olacaktır. Sonuç olarak EKG sonucunda sapmalara neden olur.
 • EKG’den önce hastalar sigara içmemeli.
 • İletkenlerin yapıştırılacağı kısımlarda ter varsa iyice kurutulması gerekir.
 • Bazı erkeklerin göğüs bölgelerinde aşırı şekilde kıl olmakta ve bu durumda elektrotların yapıştırılması sorun yaratmaktadır. Bu nedenle EKG sonuçlarında sapmalar olabilir. Göğsünde yoğun kıl olan erkekler işleme gelmeden önce göğüs tıraşı olmalarını tavsiye ederiz.
 • Özellikle efor testine girmeden önce hekime kullanılan tüm ilaçlar ve bütün hastalıklar hakkında bilgiler verilmelidir.

EKG Nasıl Çekilir?

 • Ayakkabılar çıkartılır, sırt üstü uzanılır, göğüs, el ve ayak bilekleri açılır. Rahat bir şekilde uzanılmalıdır ki kas kasılması ile karşılaşılmasın.
 • Rahat bir şekilde elektrik akımı olsun diye elektrot yerleştirilecek bölgelere jel uygulanır.
 • Sağ ve sol el ile ayak bileklerine elektrotlar takılır ve göğüs bölgesine ise 6 adet elektrot bağlanır.
 • Bunların ardından EKG başlar.
 • Çekim bittikten sonra ilk olarak göğüsteki daha sonra kol ve el bileklerine yerleştirilen elektrotlar çıkarılır ve jel sürülen kısımlar silinir. Cihazdan hemen EKG sonucu alınır. Kağıdın arkasına hastanın adı soyadı yazılır.

EKG Kaç Dakika Sürmekte?

Elektrot takılması, çekimin başlaması ve elektrotların sökülmesi ile toplamda EKG ortalama 10 dakika sürer. Ancak çekim esnasında sorunlar oluşursa yada cihazda bir sorun çıkarsa test tekrarlanmak zorunda olduğundan süre uzayabilmektedir.

EKG Sonuçları

Rutin EKG türünde yapılan test işlem sonrasında hemen kağıda baskısı alınarak, hekim tarafından değerlendirmeye gönderilir. EKG isteyen hekim kağıttaki bilgileri yorumlar.

Hastanın üzerine takılan holter EKG’de ise test bitiminden sonra hekimin bu testi raporlaması gerekir. Ancak bu süre rutin EKG işlemine oranla biraz uzun sürer.

Eforlu EKG testi bittikten sonra hekim uygulanan egzersize göre elektrokardiyografi değişiminin olup olmadığına bakar.

Uygulanan elektrokardiyografi sonuçlarına göre hekimler tedaviyi oluşturabilir. İlaç reçete edebilir, kalp pili yada anjiyo gibi tedavi seçeneklerine karar verebilirler.

EKG sonuçları Nasıl Okunur?

EKG sonucu kağıda basılarak hekime gönderilir ve hekim değerlendirmeye alarak gerekli yorumu yapar. Rutin EKG testleri acil serviste, yoğun bakımda çekildiğinde kardiyoloji uzmanları dışında kalan hekimlerde testi yorumlayabilir.

EKG Terimleri Nelerdir?

Miyokard İnfarktüsü: Kişi kalp krizi geçirmişse, kalp dokusunun oksijensiz kalması buna neden olmuştur. Sıklıkla acil servise gelen vakaların bayılma ve göğüs ağrısı gibi şikayetleri olursa EKG istenmektedir. Yapılan elektrokardiyografi ile kalp krizi yada anjina gibi bulgular varsa acilen müdahale edilir.

İlgili konumuz: Göğüs Ağrısı Neden Olur? (Angina Pektoris)

Kalp Ritim Bozuklukları: Hastanın kalp ritminin düzensiz olması anlamını taşır. Ciddi oranda ritim bozukluğu saptanırsa hemen müdahale edilmesi gerekir. İlgili konumuz: Ritim Bozukluğu, Aritmi, Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Taşikardi: Normal bir kişinin kalp atım hızı dakikada 60 ile 100 arasında olması gerekir ancak bu değerler üzerinde ise taşikardi denir. İlgili konumuz: Taşikardi Nedir? Taşikardi Neden Olur? Türleri ve Tedavisi

Elektrolit Dengesizliği: Kalp kasının kasılmasında ve elektrik akımının iletilmesinde etkin olarak rol oynayan potasyum ile kalsiyumdur. Bunların eksikliğinde yada fazlalığında kalp fonksiyonu etkilenmektedir. Oluşan bu değişimler EKG üzerine yansır.

İlaçların Yan Etkileri: Kalsiyum kanal blokerleri, beta blokerler ve  digoksin gibi ilaçlar kalp ritmine etkisi olmaktadır. Bunlarda EKG üzerine yansımalar yapmaktadır.

EKG Riskli mi?

Yapılan rutin EKG’de ağrı, acı yoktur. Hataya herhangi bir elektrik akımı verilmez. Bu nedenle son derece güvenlidir. Rutin EKG testini yapmak için jel kullanılır bu maddeye karşı kişinin alerjisi varsa alerjik reaksiyon durumu olabilir ve ciddi durumlar arasında değildir kısa zamanda geçer. Eforlu EKG testi esnasında fiziksel aktivite olacağı için nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı ve bayılma gibi durumlar söz konusu olabilir. Ancak bütün bu etkileri EKG testi yaratmaz, test sırasında yapılan eforun kalp üzerinde yarattığı etkiler neden olur.

EKG’nin Yapılamadığı Durumlar

Rutin EKG bütün vakalara uygulanabilir. Ancak eforlu EKG türünde, testten öne hastada nefes darlığı, göğüs ağrısı ve çarpıntı gibi durumlar saptanırsa test uygulanmaz. Bunun yanında kalp yetmezliği, aşırı yüksek tansiyonu olanlar, ciddi boyutta ritim bozukluğu olanlara eforlu EKG yapılmaz.

İlginizi Çekebilir: Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

EKG’den Sonra Gelişen Şikayetler

Holter EKG ve rutin EKG işlemlerinin ardından hastalarda şikayetler gelişmez. Kişilerin günlük yaşantılarını eklemeyen ağrısız işlemdir bunlar. Ancak eforlu EKG testi sırasında veya sonrasında çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetlerin ortaya çıkma ihtimali bulunur. Test sırasında bu gibi şikayetlerin oluşması durumunda hasta hemen haber vermeli ve gerekli görüldüğü taktirde test sonlanacaktır.

EKG İçin Son Notlar

Kalp hastalıkları için kardiyolojiye gittiğinizde daha önceden çekilmiş olan EKG testlerininiz varsa bunları mutlaka yanınıza alınız. Çünkü önceki EKG testi ile karşılaştırmalar yapılarak öncesine dair değişiklikleri görmek tanı için önem taşır.

Özellikle eforlu EKG testine girmeden önce hekiminize hangi ilaçları kullandığınızı ve varsa başka hastalarınız kesinlikle söyleyiniz.

Eforlu EKG testi esnasında yada sonrasında nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler oluşursa bunları kesinlikle hekimiz ile paylaşınız.

Holter EKG uygulaması 24 saat ile 48 saat sürebilmektedir. Bu süre içinde elektrotlar yapıştırıldığı yerden çıkabilir bu durum kaydın durmasına neden olur. Sık aralıklar ile elektrotların sağlam olup olmadığına, yerinden çıkıp çıkmadığına bakarak sorun varsa düzeltmek gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı