Anne & Bebek

Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalı ?

Altı aylık olduğunda artık bazı şeylerin değişmesi gerektiğini fark ediyorsunuz. Mesela sütünüz artık onu doyurmaya yetmiyor ya da bebeğiniz daha sık emerek açlığını bastırmaya çalışıyor olabilir. Bu bebeğinizin ek gıdaya başlamak için bir gösterge olabilir. Ayrıca ek gıdalara ne zaman başlanmalı sorusuna uygun yanıtları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ek gıdalara geçiş bebekten bebeğe farklılık göstermektedir. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı duyurular ile ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi önerilmektedir. Altı aylık süreçte bebeğiniz anne sütü ile yeterli olarak beslenecek, yeterli miktarda yağ, vitamin, minarel vb. besinleri anne sütünüz ile alacaktır. Lakin 6. ayda bebeğe anne sütü yeterli gelmemeye başlayacak, vitamin, minarel ve hatta kalori desteği için dışardan besinlere ihtiyaç duyacaktır.

İlginizi çekebilecek konu: Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeğimi ne zaman ek gıdaya başlatmalıyım?

Ek gıdaya başlamak için bazı etkenlerin bebekte gözlenmesi gerekmektedir. Bunlar;

 • Bebeğin başını dik tutabilmesi
 • Kaşık ile verilen besini çıkartma eğiliminde olmaması
 • Oturabilmesi
 • El-göz koordinasyonunun gelişmiş olması, oyuncaklarını ve/veya bulduğu şeylerin ne olduğunu anlamak için ağzına götürüyor olması
 • Ağzını açma, çiğneme ve yutma koordinasyonunun gelişmiş olmasıdır.

Bu özellikle bebek genellikle 4-6 aylık olduğu zaman göstermektedir. Bebeğinizi iyi gözlemleyerek bunların bilincinde olup onu ek gıdaya başlatmak için en uygun zamanı seçebilirsiniz. Son olarak ek gıdalara ne zaman başlanmalı sorusuyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

Ek Gıdaya Geçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her yeni gıdaya tek tek başlanmalı ve az miktarda verilmelidir. Bebeğin besine alerjisi olup olmadığı bu sayede anlaşılabilir.
 • İlk kez verilecek besinler bebek açken verilmeli, bebek besini reddederse zorlanmamalı, bir-iki hafta sonra aynı besin tekrar denenmelidir.
 • Ek gıdalara tek öğün olarak başlanmalıdır.
 • Ek gıda olarak önce sade, katı-sıvı karışımı besinler verilmeli ilerleyen evrelerde besinler karıştırılarak verilmelidir.
 • Bebeğe verilecek ek besinlerin protein, demir, çinko, vitamin D ve vitamin A’dan zengin olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bebek için hazırlanan besinler taze ve yeni hazırlanmış olmalıdır. Hazırlanan besin o öğünde tamamen bitirilmelidir, bitirilmediyse uygun saklama koşulları (buzdolabı gibi) ile saklanmalıdır.
 • Besinler kaynamış soğumuş su ile hazırlanmalıdır.
 • Bebeğin mama kapları, kaşıkları iyice temizlenmelidir. Suyun içinde kaynatılarak kaynatıldığı suyun içinde soğumaya bırakılmalıdır.
 • Beslenme saatleri anne ve bebek için eğlenceli, sakin anlar olmalıdır.

Ek Besinlere Geçiş Sonrası Neler Olabilir?

En önemli sorun zamanlamanın yanlış olmasından kaynaklanmaktadır. Bebeğiniz hazır değilken verilen ek gıdalar onun iyiliğinden çok zararına neden olabilir; ama bunun korkusuyla yaşayıp bebeğinizi ek gıdaya geç başlatmanız da aynı riskleri beraberinde getirebilir. Bu yüzden bebeğiniz ile geçirdiğiniz zamanı iyi değerlendirip hem onunla eğlenmeli hem de onun gelişimini yakından izlemelisiniz.

Ek gıdaya erken geçiş sonrasında bebeğinizde ishal ve çeşitli enfeksiyonlar gözlenebilir. Bunun nedeni bebeğinizin midesinin bu geçişe daha hazır olmadığını, besinleri sindiremediğini gösterir. Ama hemen endişelenmeyin, bir süre daha anne sütüne devam edip bebeğinizi gözlemleyin.

Ek gıdaya geç başladığınızda ise bebeğinizde vitamin ve minarel eksikliğine bağlı anemi, enfeksiyon vb. hastalıklar gözlenebilir. Demir eksikliği anemisi bebeklerde altı ay sonra görülen bir anemidir, bebeğiniz doğumu öncesi demiri doğum sonrası altı aylık süreçte kullanmak için depolar. Ek gıdaya geç geçilmesi ile eksilen demir bebeğinizde aneminin görülmesine neden olabilir.

Göz atabilirsiniz: Yeni Doğan Bebeğin Sarı Renk Kusması

Bebeğinize mutlaka temiz besinler vermelisiniz. Bebeğe hazırlanan besinlerin %100 temiz olmaması sonucu sindirim sistemi enfeksiyonları görülebilir, bebeğin besini almasını engelleyebilir. Bunun için de en iyi uygulama besinleri kaynamış soğumuş suyun içinde yapmak/pişirmektir. Aynı şekilde bebeğin kaplarını da iyi yıkamanız gerekmektedir.

Bebeğin beslenmesi için yeterli miktarda verilmeyen ek gıda ile de bebekte açlık hissi, kilo kaybı gözlenebilir. Bebeğim küçük zaten diye düşünerek ona az yemek vermektense bırakacağı vakti bebeğe seçmek daha doğrudur. Küçük midesini ne az ne de aşırı doldurmak iyidir. Bu bilgilerle beraber ek gıdalara ne zaman başlanmalı sorusuna daha uygun yanıtlar verilmiştir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı