Gebelik

Egzersiz Bisikleti Gebelikte Güvenli midir

Dünyanın her yerindeki kadınlar arasında hamilelikle ilgili çeşitli kavramlar var. Hamilelik döneminde kilo alımının sınırlı olmasını sağlamak için alınabilecek bazı önlemler var. Gereksiz kilolar hamilelik sonrası uzun süreler boyunca vücutta sürebilen birkaç sağlık tehlikesi ile birlikte gelir.

Gebe kadınlar yaşam tarzlarında çeşitli fitness rejimi türlerini benimseyebilirler. Yürüyüşe, yüzmeye veya bisiklete binebilirler!

Evet, bisiklete binmekten söz ediyoruz! Hamileliğiniz sırasında bazı şeylere dikkat etmeniz şartıyla bisiklet kullanmak tamamen güvenlidir. Tavsiye edebileceğimiz en iyi şey, sizi engebeli yollardan ve trafik rahatsızlıklarından kurtarabilecek egzersiz bisikletidir.

İlginizi çekebilir: Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelikte Bisikletle Egzersiz Yapmanın Yararları

Bu yararların bilinmesi, bisiklet sürmenin günlük rutinin en özel zaman diliminde (ör. Hamilelik döneminde) yapmanıza sebep olacaktır.

Gestasyonel diyabet şansını kontrol eder – Gebeliğin 2. trimesterinde birçok kadın kanlarında daha yüksek şeker seviyelerine bağlı olarak gestasyonel diyabet rapor eder. Bu, bebeğin rahim içindeki birkaç yanlış oluşumuna neden olabilir veya anneler için doğum sırasında sıkıntılar yaratabilir.

Bisiklete binme ile vücudunuzdaki şeker seviyelerini kontrol ederek ter atmanızı sağlar. Zaman aralıklarıyla yavaş bisiklet sürmek toksinleri vücuttan atmanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde terlemek, hamile kadınlar da dahil olmak üzere gebelik diyabetini kontrol altına almak için iyidir.

Uyku düzenini iyileştirir – Hamilelik sırasında uyku düzeni büyük ölçüde etkilenir. Bunun nedeni değişen hormonlar, değişen vücut ve fiziksel aktivite eksikliği olabilir. Bisiklete binme, tüm vücuda antrenman olduğundan uyku bozukluklarını azaltmada yardımcı olabilir.

Bisiklete binme, solunum uygulamalarınızı ve dayanıklılığınızı geliştirmenize yardımcı olan ve çekirdek kaslarında güç sağlayan bir uygulamadır.

Ağrı: Ödem – Ödem, genellikle kadınlar arasında hamilelik sırasında ortaya çıkar. Bacaklardaki ağırlığa bağlı ayak bileklerinde ağrı veya karıncalanma hissidir. Bisiklete binme, bacağınızın ağırlığını ve ayak bileklerinin hareketlerini dengelemeye devam eder.

Gebelikte Bisiklet Sürme Nasıl Kabul Edilir?

Vücut, her trimesterde hamilelik sırasında birkaç değişiklik geçirir. Egzersizlerinizi buna göre düzenlemelisiniz.

İlk üç aylık dönemde normal bisikleti çok az önlem alarak yapabilirsiniz. İkinci üç aylık döneme yaklaşırken, göbek büyür ve öne doğru eğilir. Bu durumda, doktorunuz izin verirse, hafif bisikletle devam edebilirsiniz. İkinci trimester sonuna doğru ilerledikçe kısa su molaları almanız önerilir. Zaman dilimini ayarlayabilir ve gün boyunca bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olabilirsiniz.

Üçüncü üç aylık döneme yaklaşırken, doktorunuzun önerisine göre tamamen bir görüşme yapmanızı öneririz. Her hamilelik farklıdır ve bu nedenle başka birinin yolunu takip etmek yerine, profesyonel rehberlik almak daha iyi bir yöntemdir.

Vücut, bisiklete oldukça mümkün olan istenen miktarda egzersiz ve rahatlama sağlamalıdır. Bu bile yaşlıların sağlıklı kalması için faydalıdır.

Sonuç olarak;

Gebelik sırasında bisiklete binmek, bazı ekstra ihtiyatlı çabalarla mümkündür. Hamilelik sırasında bisiklet sürmeyi de dahil etmenin birçok faydası vardır – en önemlisi, kazandığınız dayanıklılık ve zihinsel doyumun sağlanması.

Tek tavsiyemiz kendinizi yormamanız ve doktorunuzdan bu konu hakkında fikir almanızdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı