Anne & Bebek

Duyusal oyun nedir, Neden Önemlidir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Çocuğunuzu eğlendirmek için harika aktiviteler ararken, genellikle duyusal oyunun şiddetle tavsiye edildiğini göreceksiniz. Sadece yürümeye başlayan çocuğunuzu eğlendirmekle kalmaz aynı zamanda gelişimine de gerçekten yardımcı olabilir.

Duyusal Oyun Nedir?

Duyusal oyun, duyuları harekete geçiren faaliyetleri içerir (koku, dokunma, tat, işitme ve görme). Küçük çocuklar için, bu duyuların gelişimine gerçekten yardımcı olabilir.

Yetişkinler olarak, tek seferde yalnızca bir veya iki duyuya güvenme eğilimindeyiz. Bununla birlikte, bebekler ve küçük çocuklar için, kullandıkça öğrenilen duyular ne kadar kolay olursa, etraflarındaki dünyayı anlama ve keşfetme de o kadar kolay olur. Küçük çocuklar, çevreleriyle etkileşime girmeyi severler. Bu yüzden duyusal oyun, çevrelerindeki dünyayı anlamalarına ve deneyimlemelerine yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Duyusal oyun, duyuların bir veya daha fazlasına odaklanan aktiviteler içerebilir. Pahalı herhangi bir oyuncak ve ekipman gerektirmez. Aslında, çocuğunuzun evin etrafındaki basit eşyaları kullanarak duyusal oyuna katılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Neden Önemlidir?

Öyleyse, duyusal oyunun gelişim için harika olduğunu anladık, ancak neden bu kadar kabul ediliyor? Pekala, duyusal oyunun genellikle uzmanlar tarafından önerilmesinin birkaç nedeni var.

Beyin gelişimi için faydalı, dil ve konuşma becerilerini arttırmakta etkili, çocuklar için oldukça sakinleştirici.

Duyusal oyunun en önemli yararlarından biri çocuğunuzun beyninin gelişiminde yardımcı olmasıdır. Yeni bir şey yaptıklarında, beyin gelişimine yardımcı olur. Sonra, yeni deneyimleri tekrarladıklarında, beyindeki bağlantıları daha da güçlendirir.

Duyusal oyunun daha şaşırtıcı bir faydası, çocuğunuzun dil becerilerini geliştirmesidir. Yeni tatları, dokuları ve farklı türdeki nesneleri keşfettiklerinde, çevrelerindeki dünya hakkında konuşmak için onlara yeni yollar sağlayacaktır.

Duyusal oyun, ince motor becerilerini güçlendirmede de harika olabilir. Bunlar ayakkabı bağcığı bağlama, yazma, fermuarlama ve düğmeleri ilikleme gibi aktiviteler için gereklidir.

Artık duyusal oyunun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu biliyorsunuz..

Çocuğunuzun önüne dolu bir kutu koyabilirsiniz. Bu kutuyu ise; kuru makarna ve pirinç gibi çeşitli malzemelerle doldurabilirsiniz. Çocuğunuz farklı öğeleri keşfetmeyi, toplamayı, aramayı ve karıştırmayı sevecektir. Onlarla oynamasını istemek de harika bir duyusal oyun aktivitesidir.

Farklı bir renk oluşturmak için iki rengin birbirine karıştığını izlerken hayret edecekler. Yenilebilir parmak boyası, başka bir benzersiz duyusal oyun fikridir. Bu özellikle altı ay ve üzeri bebekler için çok uygundur.

Sonuç olarak;

Gördüğünüz gibi, duyusal oyun bebekler ve çocuklar için mükemmeldir. Çok güçlü yararlar sağlar ve yapılması çok kolaydır. Duyusal oyundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, mümkün olduğu kadar çok farklı etkinlikler sağlamak iyi bir fikirdir. Bu onların tüm duyularını geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

 

 


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı