Şifalı Bitkiler

Dut Pekmezinin Faydaları

Kahvaltılarda, vücudumuzun direnç kazanması için veya kansızlık sorunlarımızda doğal tedaviler içinde en çok tercih ettiğimizdir pekmezler. Dut pekmezi içeriğinde vitamin ve mineral bileşenlerinden sebep sayısız faydası vardır. Uzun ve kaliteli bir yaşam için doktorlarında sıklıkla tavsiye ettiği dut pekmezinin faydaları için gerekli bilgileri sizler için hazırladık.

Dut Pekmezinin Faydaları

Karaciğer Hastalıklarında Yenebilir: Karaciğer rahatsızlığının tetikleyen kan dolaşımı bozukluğu dut pekmezi tüketilerek bir şekilde önlenebilir. Sigara veya alkol gibi karaciğere zarar veren ürünler tüketiyorsanız karaciğer sağlığının daha etkin olması için dut pekmezi her sabah tüketilebilir.

Kalbi Korur: Kan dolaşımındaki olumsuzlukları önleyen dut pekmezi kötü kolesterolün düşmesinde etken rol oynar. Kötü kolesterolün düşüşü inme, felç ve kalp krizi risklerini önlemektedir.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kansere Karşı Koruma Sağlar: Dut pekmezinde yer alan vitamin ve minerallerde yer alan bileşenler kanser türevlerinden sizi korur. Düzenli olarak dut pekmezi tüketen kişilerde kanser hücrelerinin oluşumunu önlenirken en çok kolon kanserinden sizi koruyacaktır.

Grib ve Soğuk Algınlığı: C vitamini barındıran dut pekmezi kış hastalıklarına karşı bağışıklığı arttırarak grip ve soğuk algınlıklarından sizi koruyacaktır.

Antioksidan Etkisi: Gün içinde 1 yemek kaşığı dut pekmezi tüketerek hem antioksidan hem de magnezyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz. Antioksidan içeriği bulunan her besin birçok hastalığın önlenmesinde faydalıdır.

Erken Yaşlanma İçin: Serbest radikalleri önleyen antioksidan erken yaşlanmanın da oluşmasını önleyici etkiye sahiptir. Hücrelerin hasar görmesini önleyen dut pekmezi kırışıklıklara ve yaşlılık lekelerinin oluşmasını engelleyici özelliklere sahiptir.

Zindelik Verir: Güne yorgun ve halsiz başlıyorsanız kalkar kalkmaz dut pekmezinden 1 yemek kaşığı tüketerek güne zinde ve enerjik başlayabilirsiniz. Bünyenize aldığınız karbonhidrat ve yağ alımını vücutta depolamadan enerjiye dönüştürebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Börülcesinin Faydaları

Kemik Gelişimini Destekler: Dut pekmezi tüketerek vücudunuzda ihtiyaç olan demir, magnezyum ve kalsiyum alırsınız. Düzenli tüketim sonucunda kemikleri güçlendirebilir ileride yaşanacak kemik erimelerinin önlenmesini sağlayabilirsiniz.

İştahı Açar: Dut pekmezi evet enerji verir ve vücut için birçok faydası bulunur. Fakat dut pekmezini fazla tüketmek, yemeklerden hemen sonra içmek ve ekmekle birlikte tüketmek size kilo aldırabilir.

Dut Pekmezinin Diğer Faydaları

Mevsimsel oluşan alerjik rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcıdır.

Kansızlık sorunu yaşıyorsanız dut pekmezi tüketebilirsiniz.

İdrar yollarını hareketlendiren dut pekmezi böbrek sağlığını da olumlu etkiler.

Mide yaralarınız için tabi doktorunuza danışarak dut pekmezi iyi gelecektir.

Özellikle bebeklikte görülen pamukçuk rahatsızlığına iyi gelir.

Solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelecektir.

Yorgunluğunu alarak enerjinizi yükseltir.

Çocuklara dut pekmezi verilerek zihnen ve bedenen gelişimlerine destek verilebilir.

Dut Pekmezinin Kalorisi ( 100 gramda )

100 gram dut pekmezinde bulunan kalori miktarı 293’dür.

Dut pekmezinde 0,1 yağ ve demir bulunur.

Karbonhidrat değeri %70 dir.

A vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini bulunur.

%4 kalsiyum içerir.

Dut Pekmezi Ne Zaman ve Nasıl Tüketilmeli?

Kahvaltılardan önce 1 kaşık dut pekmezinden yiyebilirsiniz.

Yoğun bir kıvamı olduğu için dut pekmezini kahvaltılarda tüketecekseniz tahinle karıştırarak yenebilir.

Dut Pekmezinin Zararları

Organik ve nerde yapıldığını bildiğiniz dut pekmezlerini almalısınız. Çünkü aşırı kaynatılan dut pekmezleri sağlık sorunlarına ön ayak olabilir.

Aşırı dut pekmezi tüketimi müshil etkisi oluşturabilir, sindirim sorunlarına neden olabilir.

Dut pekmezini ilk kaşığı yedikten sonra serin bir yerde buzdolabı gibi saklamalısınız. Bozulabilir ve tüketim sonucunda size zarar verecektir.

Kilo vermek isteyenler aşırı tüketimden kaçınmalı ve yemeklerden sonra yenmemelidir.

İlginizi çekebilir: Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı