Şifalı Bitkiler

Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Dutun kurutulmuş hali ile elde edilen dut kurusunun faydaları en çok tüketilen ilaçlardan bir antibiotiğin doğal versiyonudur. İçeriğinde B1, B2, C vitaminleri dışında kalsiyum ve demir mineralleri de barındırır. Taze olarak hemen tüketmeniz gereken dut doğal güneş ortamında kurutulduğunda uzun süre saklanarak faydalarından yararlanılabilir. Kurudut tükettiğinizde daha enerjik olacağınız gibi birçok hastalıktan da kurtulmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Karadutun Faydaları Nelerdir?

Dut Kurusunun Faydaları

Antioksidan Deposudur: Antioksidan içeren kuru dut hücrelerin korunmasını sağlar. Serbest radikallerin zarar verme yetisini önleyen kurudutu uçlarında yer alan sapları ile birlikte tüketebilirsiniz. Yurt dışındaki üniversitelerde yapılan araştırmalar sonucunda dut kurusu yiyen kişilerin daha sağlıklı ve uzun yaşadığı gözlemlenmiştir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Vücudumuzu güçlendiren besinler bulunduran dut kurusu vücudun mikrobiklere karşı savaşmasını sağlayan kan hücrelerini besler. Bu sayede saldırıların ayağını kaydıran dut kurusu her türlü hastalıklara karşı kalkan oluşturur.

Posalıdır: Posalı yiyeceklerden olan dut kurusu lif değeri yüksek besinler arasındadır. Kolesterolün dengede kalmasını sağlayan kuru dut vücudumuzda en değerli organımın olan kalbin daha sağlıklı işlemesine yardımcıdır. Posalı kuru dut ayrıca sindirimin de çalışmasını sağlar.

Kanserden Korur: Çin tıbbında önemli bir yere sahip olan kuru dut antioksidan değeri ile kanserden koruyucu etkisi ile bilinir. Bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ise karadutun beyaz duta oranla daha vitaminli olduğudur.

Kan Şekerini Normalleştirir: Özellikle diyabet ve şeker rahatsızlığınız bulunuyorsa dut kurusunun aşırı tüketiminden kaçınmalısınız. Dut kurusu sindirimi baskılayarak daha geç acıkılmasını sağlar ve kan şekerini normal seviyelerde tutar.

İlginizi çekebilir. Karadut Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Kuru Dutun Diğer Faydaları

 • Dutun yapraklarını burun kanamaları için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yapraklar yaraları iyileştirmede de başarılıdır.
 • Yükselen ateşi düşürmek için kuru dut tüketebilirsiniz.
 • Saç ve cilt içinde kuru dut çok faydalı meyvedir. Saçlarınızı kuru dut suyu ile yıkayabilir cildinizi bu su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.
 • Kan seviyeleriniz düşükse kuru dut yiyerek tedavinize yardımcı olabilirsiniz. Kuru dut kansızlıkta faydalı bir kuru meyvedir.
 • Yemeklerden hemen önce veya yemekten hemen sonra yenilen çok az kuru dut hazımsızlık sorununuza iyi gelecektir.
 • Sabahları aç karnına tükettiğiniz 15 kadar kuru dut bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak idrarı söktürür ve böbreklerin çalışmasını sağlar.
 • Kuru öksürüğünüz varsa kuru duttan faydalanabilirsiniz. Boğaz ve bademciklerde oluşan iltihaplara iyi geldiği bilinir.
 • Egzama cilt hastalıklardan yaşam kalitenizi düşüren sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Dut kurusu ile hazırlanan macunlu kür bu bölgeye sürülerek azalma sağlanabilir.
 • Dut kurusunun suyu ile ağız gargara yapılır veya içilirse hem ağız hem de diş sağlığına iyi gelir.
 • Kolesterol seviyesini dengeleyen dut kurusu kan şekerini de normal seviyede tutar.
 • İştahsızlık sorunu yaşıyorsanız kuru dut yiyerek iştahınızı arttırabilirsiniz.
 • Vücutta oluşan tenyalar için kuru dut tüketilerek vücuttan atılımı sağlanabilir.

Göz atabilirsiniz: Karadut Pekmezinin Faydaları

Egzama İçin Kuru Dut Kürü Tarifi

 • Su ( yarım litre )
 • Dut kurusu ( 1 avuç )

Suyu tencereye alıp kaynatın ve kaynayan suya kuru dutu ekleyip 10 dakika süresince ocağın altını kapatmayın. Ardından ılıyana kadar bekletin ve ılıyan suya egzamalı bölgeyi sokun. 5 dakika süresince ( dayanabilirseniz 10 dakika ) elinizi suda bekletin ve sonrasında 2 saat elinizi yıkamayın.

Kuru Dut Nasıl Tüketilir?

Kuru dutu salatalarınıza ekleyip tüketebilirsiniz.

Canınız tatlı istediğinde bir miktar dut kurusunu yoğurda ekleyin 1 çay kaşığı kadarda tarçın ekleyip tatlı krizlerini önleyin.

Kuru dutu tek başına da tabi ki tüketebilirsiniz fakat yanında ceviz, badem ya da fındık eşliğinde yerseniz daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Dut pekmezi yaparak kış aylarının hastalıklarından korunabilirsiniz.

Sabahları kahvaltılarınıza dut kurusunu ekleyebilirsiniz.

Kuru Dutun Zararları

Her besinde de söylediğimiz gibi kuru dutu da fazlası ile tüketmek cildinizi veya sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Göz atabilirsiniz: Dut Pekmezinin Faydaları

Düzenli ilaç kullananlar, önemli rahatsızlığı bulunanlar ve diyabet hastaları aşırı tüketiminden kaçınmalı, tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı