Kürtaj

Düşük Yaptıran İlaç Nedir?

Ülkemizde ve dünya üzerinde pek çok gebelik, ilerlemeden sonlandırılmaktadır. Gebeliklerin sonlandırılmasında kadınların çocuk için hazır olmaması, istenmeyen ilişkiler, sağlık sıkıntıları gibi nedenler başı çekmektedir. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde uzmanlar, kürtaj ile gebeliklerin kısa süre içerisinde sona ermesini sağlamaktadır. Ancak kürtaj, her kadın için yapımı mümkün olan operasyonlardan değildir. Genelde düşük yaptıran ilaç kullanımı söz konusu olabilir. Küçük bir yüzde de olsa, yaşanan bu durum neticesinde uzmanlar belli ilaçlar ile gebeliğin sona ermesini sağlatmaktadır.

Fakat ilaç kullanımı hakkında bir takım kıstaslara dikkat edilmelidir. Çünkü gebelik sonlandırmak için kullanılan ilacın yan etkileri hayati risklerle birlikte gelmektedir. Bu neden yüzünden ilacın sadece doktor talimatları üzerine kullanımı uygundur. Aksinin olduğu durumlarda kanama ile başlayan düşükler, rahim içinde kalan parçalara ve ciddi enfeksiyonlara neden olabilmektedir. İstenmeyen gebeliklerin sağlıklı sonlandırılabilmesi için jinekologlardan destek almak çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Gebelik Sonlandırma Yöntemleri

Düşük Yaptıran İlaç Doktor Kontrolünde Kullanılmalıdır

Uzmanlar düşük yaptıran ilaçları her hastasına vermemektedir. Özellikle on sekiz yaş altındaki hastalar için bu ilaçlar için uygun değildir. Aynı şekilde otuz beş yaş üzerindeki hastalarda da ilaç kullanımı zararlı olabilmektedir. Düşük yaptıran ilaçla gebeliği sonlandırmanın farklı bir boyutu bulunmaktadır. Uzmanlar bu ilaçları genellikle kadınları kürtaja hazırlamak için hamileliklerin ileri sevilerinde kullanmaktadır. Gebelikler, belli nedenler yüzünden bebeklerin anne karnında yaşamlarını yitirmeleri ile sonlanabilmektedir. Anne adaylarının psikolojilerini kötü şekilde etkiyen bu gibi olaylar karşısında kürtaj işlemi mümkün olan en kolay şekle büründürülmektedir. Ancak hamilelik ilerlediği için rahmin temizlenmesi ilk aylara kıyasla zorludur. Bundan ötürü uzmanlar, düşük yaptıran ilaçlardan alınan destekle rahmin açılmasına yardımcı olmaktadır. Nedeni ne olursa olsun düşük yaptıran ilaçlar doktor gözetiminde kullanılmak zorundadır.

Düşük Yaptıran İlaç İsimleri Nedir?

Piyasada sadece uzman hekimlerin erişim onayı ile alınabilecek olan ilaçlar bulunmaktadır. Gebelik sonlandırılmasında etkili olan ilaçlar da Sağlık Bakanlığı kararnamesi ile bu kategoriye girmiştir. Eczanelerde, bu tip ilaçların satışı da durdurulmuş durumdadır. Geçmiş yıllarda kadınların kürtaj olma korkuları yüzünden özellikle ilk gebelik dönemlerinde bu tür ilaçları kullandıkları bilinmektedir. Bilinçsiz olarak kullanılan düşük ilaçları, rahimde ciddi kasılmalara yol açmaktadır. Kasılmalar ise boyutları yüksek olarak adlandırılan kanamaları beraberinde getirmektedir.

Mutlaka okuyun: Düşük Hapı Kullanmadan Önce Bunları Okuyun

Üstelik kanamalar ile birlikte gerçekleştirilen düşük tam bir düşük sayılmamaktadır. Çünkü rahim içi, ilaçlarla temizlenememektedir. Rahimde kalan parçalar kadınların ciddi enfeksiyonlar yaşamalarına ve sonucu ciddi olan rahatsızlıklar geçirmelerine yol açmaktadır. Üstelik bu tip ilaçlar her bünyenin kaldırabileceği ilaçlar arasında bulunmamaktadır. Vücut direnci düşük olan kadınlarda düşük ilacının kullanımı sadece rahim kanamalarına değil beyin kanamasına da yol açabilmektedir. Hayati tehlike bulundurması yüzünden doktor kontrolü altında kullanılması şart olan düşük ilaçları tam bir hamilelik sonlandırma yöntemi değildir. Kürtajın en kesin ve en güvenli yöntem olduğu unutulmamalıdır. O halde düşük yaptıran ilaç konusunda doktorlardan da mutlaka destek alınmalıdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı