Kürtaj

Düşük Hapı Kullanmadan Önce Bunları Okuyun

Düşük hapı kullanım oranları geçtiğimiz yıllarda ciddi sorunlara yol açmıştır. Bu neden yüzünden Sağlık Bakanlığı, ilacı kontrol altına almıştır. Artık, sağlık problemleri yüzünden kullanılabilecek olan bu ilaç sadece uzman doktorlar tarafından yazılmaktadır. Ayrıca ilaçların teminleri de doktorların onayı ile gerçekleşmektedir. Düşük hapının kullanımının önüne geçilebilmesi için ciddi çalışmalar gerçekleşmesinde etkili olan nedenler, kadınların sağlıklarını tehlikeye atmasından ileri gelmektedir. Çünkü gebelik, ilaçlarla sorunsuz olarak sona erdirilebilecek tıbbi sorunlardan biri değildir. İstenmeyen gebelik yaşayan kadınların mutlak suretle doktorlara danışarak kürtaj yaptırmaları gerekmektedir. Kürtaj için ise on hafta olan yasal süreç geciktirmemelidir. Böylelikle istenmeyen gebeliklerin sona erdirilmesinde yasalara uygun olarak hayati risk yaşamadan işlem görülebilmektedir.

İlgili konumuz: Düşük Yaptıran İlaç Nedir?

Düşük Hapı Kullanmak Tehlikelidir

Düşük hapının tehlikeli olduğu tıbbi olarak pek çok vakada kanıtlanmıştır. Öncelikle bu ilaç yan etkileri yoğun olarak görülen bileşimlere sahiptir. Kadınların bilinçsiz olarak bu ilacı kullanmaya başlamaları kısa süre içerisinde kanama yaşamalarına neden olmaktadır. Pek çok kadında kanama ile birlikte düşük gerçekleşmektedir. Ancak kanama her zaman düşük demek de değildir. Ayrıca olası düşüklerde, rahim içi temiz kalmamaktadır. Embriyoda yer alan belli parçaların rahim içine tutunması, rahimde ciddi hastalıkların meydana gelmesine yol açmaktadır. Düşük ilaçlarının yol açtığı kanama da bir sorun olarak nitelendirilmektedir. Çünkü bazı vakalarda kanamanın boyutunun çok yüksek olduğu da görülmüştür.

Son olarak düşük ilacı çok ağır bir haptır. Bundan ötürü ilacın her bünyede bahsedilen etkilerle sınırlı kalan sonuçlar vermesi mümkün değildir. Vücutlarının direnci daha düşük olan hastalarda ilacın ölümcül bir tarafının olduğu gözlemlenmiştir. Beyin kanaması, düşük hapı ile ortaya çıkan ölümcül sonuçlardan sadece biridir. Ayrıca yeterince hızlı şekilde müdahale edilmediği takdirde, rahim içinde yaşanan sorunlar, ileride gebe kalımına mani olabilmektedir. Ya da embriyolar anne karnında tutunamadığı için ileri ki hamilelikle istem dışı düşüklerle sonuçlanmaktadır.

Düşük Haplarını Doktor Kontrolü ile Kullanılmalıdır

Düşük hapı hayati tehlikelerinden ötürü doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlar kategorisinde yer almaktadır. Ayrıca bilinenin aksine, düşük hapı geçerli bir gebelik sonlandırma yöntemi değildir. Yan etkileri ve hayati tehlikelerinden kaynaklı olarak kullanımı uygun bulunmayan haplar yerine kürtaj tercih edilmelidir. Kürtaj, hem hızlı hem de sağlıklı bir gebelik sonlandırma yöntemidir. Günümüzde tıbbi açıdan onaylı olan kurumlarda gerçekleştirilen kürtajlar ileriki zamanlarda sorun yaşanma ihtimalini de minimuma indirmiştir. Uzmanlar artık rahim içi kazıma yöntemi yerine vakumu tercih etmektedir. Düşük ilaçlarının yan etkilerinden biri olan rahimde parça kalma sorunu vakumlu kürtajla yaşanmamaktadır.

İlgili konumuz: Düşük Nasıl Olur? Bunlara Dikkat Edin

Çünkü vakum sistemi, on dakika gibi bir süre içerisinde rahim içini net bir şekilde temizlemektedir. Hastalar kürtajdan sonra birkaç düşük az miktarda kanama yaşayabilmektedir. Ancak kanamalar düşük hapındaki gibi yoğun ve ölümcül olmamaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı