Tüp Bebek

Dünyadaki Tüp Bebek Uygulamaları

Tüp bebek uygulamaları tarihçesi 1978 yılına dayanmaktadır. Dr. Steptoe ve Dr. Edwards tarafından İngiltere’de başarılı bir tüp bebek girişimi gerçekleştirmişlerdir. Türkiye’de ise Ege Üniversitesi’nde Prof. Dr. Refik ÇAPANOĞLU ve ekibi tarafından kurulan enstitü ile 1989 yılında uygulanmış ve başarı yakalamıştır.

Gelişen teknoloji ve yöntemlerle dünya çapında da geliştirilen tedavilerle günümüze kadar gelmiştir. İlk başlarda tüpleri tıkalı kadınlara uygulanmak için geliştirilen tüp bebek tedavisi sonrasında ilaç tedavileri ve muayeneler ile de bütünleşerek bugünkü halini almıştır.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçimi

Tüp Bebek Testleri

Dünyadaki tüp bebek uygulamaları konusunda ise yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan biri ERA testidir. ERA testi, embriyo transferi yapılmadan önce rahimden alınan parçadan, embriyonun rahme tutunmasında rol alan 230’dan fazla genin incelenerek rahmin embriyoyu kabul edip etmeyeceği yada ne zaman kabul edeceği belirlenir. Tüp bebek tedavisinden sonra embriyoların rahme tutunması sürecindeki belirsizliği ortadan kaldıran bir testtir. Böylece rahim embriyoyu ne zaman kabul edecek o süre hesaplanarak transfer gerçekleştirilmesi tüp bebek başarı şansını arttırmaktadır.

Kapsamlı kromozomsal tarama (NGS) testi ise PGT yöntemi ile embriyoların 3üncü gününde embriyodan alınan hücreler vasıtasıyla kromozom bozukluğu, genetik hastalık teşhisi konulabiliyor. Kromozom bozukluğu olan embriyolar sağlıklı embriyolardan ayrılıyor. Embriyo gelişiminin 5inci yada 6ncı gününde anneye sağlıklı 3 embriyo transferi yapılır. Transfer sonrasında rahme tutunup tutunmadığını anlamak için ultrason ve kanda Beta HCG hormon testine bakılır. Böylece dünyaya sağlıklı bireyler getirilmiş olunur. Bu yöntem cinsiyet belirleme içinde kullanılabilinmektedir. Fakat birçok ülke için yasal değildir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri ve ABD’de uygulanıyor. Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde ABD’ye oranla daha maliyeti düşüktür.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisinde Önemli Noktalar

IMSI: Yüksek ölçekli optik büyütme yönteminde ise; normal mikroenjeksiyonda kullanılacak spermlerin mikroskop altında 400-600 kat büyütülebilirken bu yöntem ile 8000 kata kadar çıkabilmektedir. Yöntemin faydası ise sperm kaynaklı başarısızlıkları minimuma indirmektir.

Vitrifikasyon işlemi ise öncelerde embriyonun dondurulup çözdürüldükten sonra gebeliğin başarı şansını düşürdüğü düşüncesini ortadan kaldırıyor. Dünyada birçok merkezde kullanılan bu yöntem pahalı ekipmanlara, ek zamana ve personele gerek kalmadan daha başarılı ve kolay embriyo ve eşey hücresi dondurmayı sağlıyor.

Dinamik embriyo görüntüleme sistemi de tüp bebek uygulamaları gibi embriyolar oluşturulduktan sonra ayrıntılı embriyo incelemesi, sağlıklı embriyoların daha dikkatli seçilerek özellikle PGT yöntemi uygulanan embriyolarda başarı şansını yukarılara çeken bir yöntemdir. Ayrıca embriyoların günlük gelişimlerini, büyümelerini daha ayrıntılı incelenebilinmektedir.  Bu yöntem sayesinde embriyonel gelişim aşamasında birçok parametre keşfedilmiş, bu parametrelerin embriyo seçimlerinde kullanılması ise gebelik oranını üstlere çekmiştir.

Kıbrıs tüp bebek merkezleri bu yöntemleri kullanarak defalarca başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş ailelere umut ışığı olmuştur. Gelişen teknolojiyi yakından takip eden, kliniklerinde uygulayan Kıbrıs tüp bebek merkezleri tedavi başarı oranını yukarılara taşımıştır.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı