Şifalı Bitkiler

Dolmalık Biberin Faydaları

Kırmızı, yeşil, turuncu ve sarı renklerde karşımıza çıkan dolmalık biberin faydaları arasında cilt, saç ve vücut sağlığına faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. İçi pirinçle hazırlanan içlerle doldurulan dolmalık biber Türk mutfağında da vazgeçilmez tatlardan biridir. Yeşil ve hafif mora kaçan renklerdeki dolamalık biberlerde hafif acılık hissederken turuncu, kırmızı ve sarı olanlarda acı hissi hiç yoktur. A, C ve K vitaminler içeren dolmalık biberde lif, B6 vitamini ve folat bulunur.

Dolmalık Biberin Sağlığa Faydaları

Gözler İçin İyidir: Özellikle kırmızı renkte olan dolmalık biberler A vitamini içeriğinden dolayı göz sağlığını desteklemekte ve gece körlüğünden dolayı oluşan sıkıntıları önlemektedir. A vitamini değeri, beta karoten ve lutein içeriği ile ayrıca makula dejenerasyonunu ve ileriki yaşlarda oluşabilecek katarakt sorununa iyi gelmektedir.

Potasyumun Faydaları: Dolmalık biberlerde yer alan potasyum minerali vücutta yer alan sıvı miktarını ve mineral seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya neden olur. Potasyum değeri kan basıncını düzenleyerek kas fonksiyonlarını arttırır.

İlginizi çekebilir: Acı Biberin Faydaları ve Zararları

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Dolmalık biber yiyerek metabolizma seviyenizi arttırmada yardımcı bileşenlere sahiptir. Azda olsa kapsaisinin bulunduğu dolmalık biber kan akışını ve kan basıncını arttırarak metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya yardımcı olur.

Detoks Etkisi Vardır: Vücuda detoks yapmak birçok olası rahatsızlıklara karşı korumaya geçer. Toksinlerden arındıran dolmalık biber tıkanmış vücudu temizleyerek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kanserden Koruyucudur: Antienflamatuar ve antioksidan içeren dolmalık biber kanser türevlerine karşı sizi koruyacaktır. Oksidatif stresin artması sonucu kanser risklerinde artış oluşur. İçeriğindeki bileşenler sayesinde oksidatif streste azalma görülür ve düzenli kullanım sonucunda mide kanseri, prostat ve pankreas kanserlerine karşı kükürt içeriği ile korumaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kabuk Tarçının Faydaları

Kapsaisin İçerir: Kapsaisin dolmalık biberlerin beyaz etli kısmında bulunur. Kapsaisin kolesterolün dengelenmesinde etken görev görürken mide yaralarına ve midede oluşan bakterilerin giderilmesinde faydalıdır.

Demir Eksikliğine İyi Gelir: Dolmalık biberler C vitamini yönünden zengin içeriğe sahiptir ve ihtiyacınız olan demirin emilimini gerçekleştirir. Bu sayede C vitamini yüksek olan sebzeleri tüketmek demir eksikliğinin giderilmesinde önemli ayrıntılardır.

Kardiyovasküler Faydaları: Lif kaynağı olan dolmalık biberler likopen açısından zengindir. Dolmalık biberde yer alan diğer faydalı bileşenler ise kalp hastalığı risklerinden korunmada yardımcıdır. Aynı zamanda bu sebzede yer alan folat, B6, A ve C vitaminleri kalp krizine neden olabilecek homosistein seviyesini düşürmede etkendir.

Bağışıklık Sistemini Destekler: C vitamini eklemleri, cildi ve bağışıklık sistemini korumak için gerekli vitamindir. Dolmalık biber yiyerek vücutta oksidatif stresin vücuttan atılmasını sağlayarak vücudun kalite standartını arttıracaktır.

Dolmalık Biberin Saça Faydaları

Sağlıklı saç sağlıklı bünye ile doğru orantılıdır. Beslenmenin saç üzerindeki etkisi % 90’dır. Saç dökülmeleri, saç incelmesi, kepek ve kırık uçlar doğru beslenerek sağlıklı hale getirebilir. Dolmalık biberde bulunan bileşenler saç sağlığının gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Dolmalık biberde bulunan doğal slikon saçların ve tırnakların beslenmesi için gereken etmendir.

Dolmalık biberde saçın büyümesini uyarak içerikler bulunur ve diğer besinlerin vücutta daha işlevsel olmalarını sağlar. dolmalık biber yiyerek kan akışının hızlanmasını sağlar. Kapsaisin ve testeron içermesi ile saçların korunmasını sağlar.

C vitamini sayesinde saç foliküllerinin güçlenmesi sağlanır ve demirin vücutta emilimine katkı sağlar. Vücutta demir içeriğinin yeterli miktarda olması saç köklerinin ihtiyacı olan oksijenin kırmızı kan hücrelerinde yer almasını destekler. C vitamini aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz gibi kolajen içeriğine sahiptir ve saç köklerinin ve uçlarının nemlenmesini sağlayarak kolay kırılmalarını önler.

Kırmızı dolmalık biber hızla uzayan saç isteyenler için içerden beslediği gibi dışarıdan da besler. Bunun için 5 tane kırmızı renkte dolmalık biberi kaynatın ve soğuduktan sonra pamukla birlikte saç köklerine masaj yaparak yedirin. 15 – 20 dakika bekletip saçlarınızı yıkayın. Haftada 2 kere bu saçlara uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Gül Yağının Faydaları

Dolmalık Biberin Cilde Faydaları

Son zamanlarda ciltte renk bozuklukları, kırışıklıklar ve elastikiyetin azalmasıdır. Ciltte görülen yaşlanma belirtilerini azaltmak için doğal beslenme ve sağlıklı yaşama önem göstermek gerekir.

Sarı, kırmızı ve yeşil renkte olabilen dolmalık biberle cildin ihtiyacı olan C vitamini ve kolajen açısından zengindir. Hücre sağlığının korunmasında etken olan dolmalık biberler stresten kaynaklanan cilt hasarlarını önleyici etkiye sahiptir.

Göz atabilirsiniz: Karabiberin Faydaları

Dolmalık biber ve havuç suyu karıştırılarak tonik elde edilir. Elde edilen bu tonikle cilt silindiğinde oluşan yaşlılık ve güneş lekeleri giderilebilir.

Antioksidan ve fitokimyasal içeriği ile daha genç ve daha ışıltılı cilde kavuşabilirsiniz.

Dolmalık biberin suyu kaynatılıp içilebilir. Bu su serbest radikallerin cilde verdiği zararları ekarte eder ve yaşı tersine çevirmenizi sağlar.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı