Kürtaj

Doğum Kontrol Hapları İsimleri,Nasıl Kullanılacağı?

Doğum kontrol hapları, kadınların ilk tercihi olan doğum kontrol yöntemidir. Gerek koruyuculuğunun fazla olması gerek yan etkilerinin az olması gerekse uygulanmasının kolay olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ülkemizde yasal olarak satılan yaklaşık 30 farklı doğum kontrol hapı bulunmaktadır.

Doğum kontrol haplarının kutusu içerisinde genelde 21 adet tablet bulunmaktadır. Adet döngüsünün ilk günü itibari ile kullanılmaya başlanan doğum kontrol haplarına aralıksız 21 gün boyunca devam edilir. Böylelikle adet döngüsü 28 gün olan bir kadın gebelikten korunmuş olmaktadır. Hamileliği önleme özelliğine ek olarak bu haplar bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Adet döngüsü düzenleme, adet geciktirme, adet şikayetlerini azaltma gibi durumlarda da kullanılabilir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Etki Gösterir?

İçerdikleri östrojen ve progesteron hormonu sayesinde yumurtlama sürecini geçici olarak durdurur. Tıbbi literatürde Oral Kontraseptif olarak geçen doğum kontrol hapları yumurtlamayı engellemek haricinde rahim ağzı salgısını arttırarak spermlerin yumurtaya ulaşmasını da engellemektedir. Ayrıca döllenmiş yumurtanın tutunacağı rahim iç dokusunu incelterek implantasyon olayını engellemektedir. Bu önemli 3 görevi sonucunda gebelikten büyük oranda koruyucu bir etki oluşmaktadır.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Oral kontraseptiflerin kullanım şekli 21 gün kullan 7 gün ara ver şeklindedir. İlaçların tamamında hapların üzerinde kullanılması gereken günler belirtilmiştir. Bu şekilde kullanım esnasında ilaç atlama, günleri karıştırma gibi durumların önüne geçilmiştir.

İlk defa doğum kontrol hapı kullanacak kadınlar, ilk hapı adet başlangıcını takip eden birinci veya ikinci günde almalıdırlar. 5. gün ve sonrasında kullanılması durumunda gebelik önlenemeyebilir. Normal kullanım ve şartlarda ilk kutu ile beraber gebelikten korunma başlayacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Sakıncalı Mıdır?

Hormon bazlı ilaçlar olduğundan dolayı bazı hastalıkları olan kadınların doğum kontrol hapı kullanması kesinlikle önerilmezken bazı kadınlarda da istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle aşağıda yer alan hastalıklara sahipseniz kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmamalısınız.

 • Damar içi iltihap hastalığı olanlar
 • Meme kanseri şüphesi olanlar
 • Karaciğer hastalığı olanlar
 • Gebelik şüphesi olanlar
 • Nedeni belli olmayan adet düzensizliği yaşayanlar oral kontraseptifleri kullanmamalıdır.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının kullanımı öncesinde bir jinekolog tarafından jinekolojik muayene yapılmalıdır. Piyasada birbirinden farklı birçok doğum kontrol ilacı bulunmaktadır ve jinekolog muayene sonrasında kişi için en uygun ilacı reçete etmektedir. Size uygun olmayan doğum kontrol hapı kullanmanız durumunda birçok yan etki ile karşı karşıya gelmeniz mümkün. Bu yan etkilerden birkaç tanesi:

 • Bulantı
 • Vajinal kanama
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Cinsel arzuda azalma
 • Meme bölgesinde hassasiyet oluşması
 • Duygusal değişimler, dalgalanmalardır.

Ayrıca doğum kontrol ilaçlarının kullanımı ile vücutta ciddi bir pıhtı oluşma riski de oluşur. Pıhtılaşma olması ile derin ven trombozu, inme ve akciğer embolisi gibi problemler ortaya çıkabilir. Aşırı kilolu olma, sigara kullanma, yüksek tansiyon gibi durumlarda bu pıhtı atma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan doğum kontrol ilaçları kesinlikle kullanılmamalıdır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Öncesi Yapılması Gereken Tetkikler

Doğum kontrol haplarının kullanımı öncesinde yapılması gereken bazı testler vardır. Bu testler ayrıca sağlığınızın takibi için yılda en az bir defa yapılması önerilmektedir. Doğum kontrol hapı kullanımı öncesinde yapılan testler:

 • Tansiyon takibi
 • Tam idrar testi
 • Meme muayenesi
 • Karaciğer muayenesi
 • Karaciğer fonksiyon testleri
 • Jinekolojik muayene
 • Smear Testi (Rahim ağzı kanser tarama testi)
 • Kan Şekeri Ölçümü

Doğum Kontrol Hapları Hangileridir?

Eczanelerin birçoğunda kolaylıkla bulabileceğiniz yaklaşık 30 farklı doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Fakat bu doğum kontrol ilaçları arasında en çok tercih edilen 3 farklı hap bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ginera Doğum Kontrol Hapı
 • Drosetil Doğum Kontrol Hapı
 • Desolett Doğum Kontrol Hapı

1- Desolett Doğum Kontrol Hapı

desolett-tablet-yan-etkileri

Hamileliği önlemek amacıyla kullanılan Desolett doğum kontrol hapı, bu konuda en fazla tercih edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Sadece hamileliği engellemek amacıyla değil adet düzensizliklerinin tedavisinde de sıklıkla kullanılan ilaçların arasında yer almaktadır.

Ana etken maddesi Desogestrel ve Etinilestradiol olan ilacın eczanelerdeki satış fiyatı 17.45 TL‘dir. Her kutu içerisinde 21 adet tablet bulunan ilacın kesinlikle aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

Hapın kullanımına adet döneminin ilk günü ile başlanmalıdır. Sonrasında kesinlikle aksatılmadan ilaç bitene kadar her gün bir adet ilaç kullanılmalıdır. 21 adet ilacın bitmesi ile beraber ilk 7 gün içerisinde adet olmanız ilacın işe yaradığı anlamına gelir. Uzun süreli kullanımda adet düzeni tam olarak oturmaktadır. İlaç bitiminden sonra cinsel birliktelik yaşanırsa ek korunma yöntemlerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

İlginizi çekebilir: Adet Düzensizliği İçin Yapılan Testler Nelerdir?

2- Drosetil Doğum Kontrol Hapı

drosetil 3mg

Gebeliği önleyen bir diğer doğum kontrol hapı ise Drosetil Doğum Kontrol Hapıdır. Ana etken madde olarak drospirenon ve ethinyl estradiol kullanılan ilacın her kutusu içerisinde 21 adet hap bulunmaktadır. Her hap ise 3 mg drospirenon ve 0.03 ethinyl estradiol içermektedir.

Uygun ve doğru kullanımında en güvenilir ve geri dönüşümlü doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol hapları arasında en fazla tercih edilenlerden bir tanesidir Drosetil doğum kontrol hapları.

Kullanım şekli Desolett ile aynı olan ilacın eczanelerdeki satış fiyatı 34.85 TL‘dir.

3- Ginera Doğum Kontrol Hapı

ginera-21-draje__cid630

En etkili gebelik önleyici ilaçlardan bir tanesi olan Ginera Doğum Kontrol Hapının eczanelerdeki satış fiyatı 33.30 TL‘dir.

Düzenli kullanımda yumurtlamayı önleyerek gebe kalınmasını engelleyen, cinsel ilişki sonrasında ise spermlerin rahme ulaşmasını engelleyen etkili bir doğum kontrol ilacıdır.

Kullanım şekli Desolett doğum kontrol hapına benzeyen Ginera, aynı şekilde 21 tablet bulunduran kutular ile satılmaktadır. Yan etkileri bulunan Ginera kesinlikle doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı