Genel Sağlık

Doğal olarak Boğaz Ağrısından Kurtulma Yolları

Boğazdaki ağrı çok rahatsız edici olabiliyor. Sonuç olarak, yemek yerken ağrı nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir. Doktora gitmeden veya ilaç yutmadan önce, boğaz ağrısından kurtulmak için doğal yollar denemelisiniz.

Boğaz ağrısı en çok soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Boğaz ağrıları genellikle kendi kendine düzelir, ancak bazı durumlarda ciddi olarak büyümektedir. Ama endişelenmenize gerek yok. Evde yapmayı deneyebileceğiniz bazı basit tedaviler var.

1-Bal Yemek

Balın boğaz ağrısını tedavi ettiğine inanılıyor, ancak şimdiye kadar bilim adamları bu yiyeceklerin işleyişini tam olarak anlamadılar. Fakat elbette, bal antibiyotiklere dirençli bakteri üremesini engelleyebilir. Nasıl kullanılır: Bir bardak sıcak suya 1-2 yemek kaşığı bal karıştırın.

2-Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz iltihabını azaltabilir. Niye? Çünkü tuz, suyu hücre zarından çekebilir, bu da bir boğaz ağrısından kaynaklanan şişme ve iltihaplanmayı azaltmada oldukça etkilidir. Nasıl kullanılır: Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve en az saatte bir kez su karışımıyla gargara yapın.

Göz atabilirsiniz: Kulak Ağrısı Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

3. Yeşil Çay

Bir araştırma, yeşil çay özü kullanan araştırma katılımcılarının, bağışıklık tepkisini arttırdığını, çünkü virüsle savaşabilecek hormonları interferon salgılayabildiklerini gösterdi. Daha iyi sonuçlar için, bir bardak yeşil çayın içine bal ekleyebilirsiniz.

4. Elma Sirkesi

Nasıl çalıştığı hakkında hala bilimsel kanıt bulamıyorum, ancak birçok insan elma sirkesinin faydalarına inanıyor. Nasıl kullanılır: Bir çorba kaşığı elma sirkesini ılık suyla karıştırın, daha sonra gargara haline getirin ve yutun.

5. D Vitamini Almak

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma, her gün D vitamini takviyesi alan kişilerin, hastalık şansının daha düşük olduğu, soğuk algınlığı ve grip belirtileri olmadığını tespit etti. Başka bir deyişle, bu vitaminleri alıyorsanız, bağışıklık sistemi geliştirilecek ve boğaz ağrısı semptomları azalacaktır.

Aklınızda bulundurun, boğaz ağrınız kötüleşmeden önce her şey yolunda gitmeli. Hastalar üç günde iyileşmediğinde, doktorunuza danışmanızın zamanı geldi demektir.

Boğaz ağrısının önlenmesine ve hafifletilmesine yardımcı olmak için, düzenli olarak portakal, çilek ve kivi gibi C vitamini içeren meyveler yiyin. İçindeki C Vitamini bağışıklığı artırabilir ve enfeksiyonla savaşabilir.

Göz atabilirsiniz: C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı