Doğal olarak Boğaz Ağrısından Kurtulma Yolları

Doğal olarak Boğaz Ağrısından Kurtulma Yolları
18.08.2019
28
A+
A-

Boğazdaki ağrı çok rahatsız edici olabiliyor. Sonuç olarak, yemek yerken ağrı nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir. Doktora gitmeden veya ilaç yutmadan önce, boğaz ağrısından kurtulmak için doğal yollar denemelisiniz.

Boğaz ağrısı en çok soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Boğaz ağrıları genellikle kendi kendine düzelir, ancak bazı durumlarda ciddi olarak büyümektedir. Ama endişelenmenize gerek yok. Evde yapmayı deneyebileceğiniz bazı basit tedaviler var.

1-Bal Yemek

Balın boğaz ağrısını tedavi ettiğine inanılıyor, ancak şimdiye kadar bilim adamları bu yiyeceklerin işleyişini tam olarak anlamadılar. Fakat elbette, bal antibiyotiklere dirençli bakteri üremesini engelleyebilir. Nasıl kullanılır: Bir bardak sıcak suya 1-2 yemek kaşığı bal karıştırın.

2-Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz iltihabını azaltabilir. Niye? Çünkü tuz, suyu hücre zarından çekebilir, bu da bir boğaz ağrısından kaynaklanan şişme ve iltihaplanmayı azaltmada oldukça etkilidir. Nasıl kullanılır: Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve en az saatte bir kez su karışımıyla gargara yapın.

3. Yeşil Çay

Bir araştırma, yeşil çay özü kullanan araştırma katılımcılarının, bağışıklık tepkisini arttırdığını, çünkü virüsle savaşabilecek hormonları interferon salgılayabildiklerini gösterdi. Daha iyi sonuçlar için, bir bardak yeşil çayın içine bal ekleyebilirsiniz.

4. Elma Sirkesi

Nasıl çalıştığı hakkında hala bilimsel kanıt bulamıyorum, ancak birçok insan elma sirkesinin faydalarına inanıyor. Nasıl kullanılır: Bir çorba kaşığı elma sirkesini ılık suyla karıştırın, daha sonra gargara haline getirin ve yutun.

5. D Vitamini Almak

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma, her gün D vitamini takviyesi alan kişilerin, hastalık şansının daha düşük olduğu, soğuk algınlığı ve grip belirtileri olmadığını tespit etti. Başka bir deyişle, bu vitaminleri alıyorsanız, bağışıklık sistemi geliştirilecek ve boğaz ağrısı semptomları azalacaktır.

Aklınızda bulundurun, boğaz ağrınız kötüleşmeden önce her şey yolunda gitmeli. Hastalar üç günde iyileşmediğinde, doktorunuza danışmanızın zamanı geldi demektir.

Boğaz ağrısının önlenmesine ve hafifletilmesine yardımcı olmak için, düzenli olarak portakal, çilek ve kivi gibi C vitamini içeren meyveler yiyin. İçindeki C Vitamini bağışıklığı artırabilir ve enfeksiyonla savaşabilir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.