Şifalı Bitkiler

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler

Bildiğiniz üzere kış yaklaşıyor. Her mevsim değişiminde sürekli olarak hastalanma riski taşıyoruz. Bu hastalıklar genele grip nezle gibi basit şeyler de olsa dikkat edilmediğinde zatürre bronşit gibi hastalıklara da dönüşebiliyorlar. Bu gibi hastalıklara yakalandığımızda genelde soluğu hemen antibiyotiklerde alıyoruz, ancak bunu yapmamanız gerekiyor. Doktorunuza danışmadan kesinlikle antibiyotik kullanmayın. Bu yazıda sizlere doğal antibiyotik görevi gören gıdaları derledik. Keyifli okumalar..

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sarımsak Ve Soğan

Bu iki besin artık medyada o kadar çok lanse ediliyor ki faydalarını bilmemek mümkün değil. Sarımsak ve soğanın kanseri dahi önlediğine dair ciddi çalışmalar mevcut. Sarımsak ve soğan çiğ tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir kansere karşı vücudu korumaya alıyor. Ayrıca vücuttaki helikobakteri ve pilori gibi bazı bakterilerin kontrolsüz çoğalmasını engelliyor. Soğan ve sarımsak her ne kadar çok faydalı da olsa fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Günde iki diş sarımsak tüketmek yeterlidir. Fazla tüketimi vücutta çeşitli kanamalara yol açabilir.

Kefir

Bol miktarda probiyotik içerdiği için faydaları saymakla bitmeyen kefir mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri. Ancak kefiri sık tüketmeniz bağırsak tembelliğine yol açabilir. Bu nedenle haftada 2 gün bir bardak kefir tüketmek yeterli olacaktır. Ayrıca kefir üst solunum yolları rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Kefir sinir sistemi ve sindirim sistemi rahatsızlıkları için birebir mutlaka her hafta tüketilmelidir. Düzenli kefir tüketen bireylerde, tansiyon bronşit ve astım hastalıklarına çok daha az rastlanılıyor.

Ispanak

Çizgi filmlerden faydalarına aşina olduğumuz ıspanağın faydaları saymakla bitmiyor. Ispanak A,B,C,E vitaminleri içeriyor. Ayrıca içerisinde bol miktarda kalsiyum magnezyum ve quarcetin bulunuyor.

Göz atabilirsiniz: Ispanağın Faydaları

Turp

Turp, Türk halkının en çok tükettiği sebzelerden biri, genelde salatada tüketiyor olsak da sade turp yemek de çok faydalı. Turp yüksek lif içeriği sayesinde tok tutucu etkiye sahip. Ancak fazla tüketimi sindirim problemleri yaratabilir. Bu nedenle haftada en fazla 2 defa tüketin.

Brokoli

Brokoliyi genelde çoğumuz sevmeyiz, ama sevmemiz için gerçekten önemli nedenler var. Brokoli içerdiği C ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayırca çok alakasız bile görülse brokoli sigaranın yol açtığı hasarları kısmen onarabiliyor ve KOAH hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı