Diyet

Diyet Yapmadan Kilo Vermek – Diyetsiz Kilo Vermek

Kilo vermek herkesin hayali. Kişiler her zaman ideal kilolarını korumak ancak bunun için diyet ya da spor gibi uğraşlar içerisine girmek istemiyorlar. Kilo vermek oldukça ciddi bir süreç ve diyet yapmadan kilo vermek ise başlı başına bir prensip. Kişiler; koşu bandında uzun soluklu egzersizler yapabilir, kalorilerini hesaplayabilir ya da ne kadar yediklerini gram gram ölçebilir ancak diyet yapmak istemeyenlerdenseniz hayatınıza birtakım alışkanlıkları kazandırmanız gereklidir. Kişilerin fazlalıklarını atması çok zor değildir ancak dikkatli olmak son derece önemlidir.

Diyet Yapmadan Kilo Vermek Mümkün mü?

Herkes diyet yapmadan kilo vermek için alternatif yöntemler arıyor. Sizler için diyet yapmadan kilo vermek mümkün ancak bu demek değil ki sınırsız bir şekilde tüketime devam edebilirsiniz. Kişilerin diyet yapmadan kilo vermek amacına yardımcı olan prensip; midenin kapasitesini farklı şekillerde doldurmak ve kaloriyi dengelemek üzerine kurulu. Doğru bir şekilde uygulamanız halinde sizin de rahat bir şekilde biraz dikkatli olarak kilo vermeye başlamanız mümkün. Bu aşamada diyet yapmadan kilo vermek isteyen kişilerin 1 haftada 5 kilo vermek gibi hayalleri olmamalı. Sizler için sıralayacağımız detaylara uymanız halinde diyet yapmadan kilo vermek kolaylaşacak ancak sonuçlar kendini zaman içerisinde gösterecektir.

İlginizi çekebilir: Hızlı Zayıflatan Diyetler Nelerdir?

Yemekten Önce Su İçin

Yapılan araştırmalar yemek öncesinde 1 bardak su tüketen kişilerin diyet yapmadan kilo vermek konusunda çok daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu sayede 1 bardak su kadar alanı yemek ile doldurmamış olursunuz ve buda daha az yemeniz anlamına gelecektir.

İlginizi Çekebilir:  Ultra İşlenmiş Gıdalar ve Kilo Problemi

Alternatif Tüketimi Öğrenin

Tükettiğiniz ürünleri sağlıklı olanlar ile değiştirin. Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekleri kullanın. Çedar gibi ağır peynirler yerine mozarella tercih edin. Pirinç yerine bulgur tüketimini arttırın. Bu tarz alternatifler hayatınızdaki kalorilerin düşmesine yardımcı olacak ve bu sayede diyet yapmadan kilo vermek mümkün hale gelecektir.

Tatlı Seçimlerinizi Doğru Yapın

Tatlı özellikle kadınlar için dönem dönem vazgeçilmez bir hal alıyor. Özellikle regl döneminde olan kadınlarda tatlı krizleri kaçınılmaz demek mümkün fakat bu oldukça riskli bir durum. 1 hafta süren bir periyot içerisinde her gün pastalar, çikolatalar tüketmeniz; muhteşem bir kalori fazlası anlamına gelecektir ve 1 paket çikolatayı yakmak saatlerce emek sarf etmeniz anlamına gelir. Canınız çikolata istediği zaman bunu bitter çikolata ile telafi etmeye özen gösterin ve tatlı seçenekleriniz; şerbetli, hamur işi tatlılar değil de sütlü tatlılardan yana olsun. Sütlü tatlılar çok daha hafif olduğu ve vücuda şeker yüklenmişken bir de hamur ile yormadığı, krema ile ekstra yağ yüklemesi yapmadığı için çok daha masumdur. Tatlılarınızı mutlaka hareketli olduğunuz zaman diliminde tüketmeye özen gösterin. Bu sayede en azından tükettiğiniz tatlının bir kısmını güç içinde yakmış olursunuz. Yatmadan önce tükettiğiniz her besin harcamadığınız enerjidir.

Porsiyon Ayarlaması Yapın

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişiler tokluk hissine sadece yemek yiyerek ulaşmıyorlar. Tokluk hissi yemeği gördüğünüz anda başlıyor. Boş bir tabak gördüğünüz zaman zihin olarak yemeğin sizi doyurmayacağına ikna oluyorsunuz ya da tabak ne kadar dolu ise o kadar yemeniz gerektiğine ikna oluyorsunuz. Kendinize sizi gerekli yiyecekleri sunacak bir tabak boyu belirleyin. Büyük servis tabaklarından bu aşamada uzak durun. Tabaklarınızı ne kadar küçük seçerseniz sizin için o kadar iyi bir durum ortaya çıkacaktır. Diyetisyenler genel olarak porsiyonları 1 kepçe üzerinden belirlerler. 1 kepçe standart bir kase olarak ele alınabilir ancak bu kasenin tepeye kadar doldurulmasından bahsetmiyoruz. Ana yemekten 1 kase, 1 kase yoğurt, 1 kase makarna şeklinde bir sofra kurmanız durumunda yemek gözünüze dolu dolu gelecektir ve yediğiniz ürünler az olmasına rağmen gözünüz tatmin olduğu için sorun yaşamayacaksınızdır.

İlginizi Çekebilir:  Keten Tohumunun Zayıflamaya Faydaları

Genel olarak kişiler büyük servis tabaklarını çok sık kullanırlar. Sunum için güzel olan bu tabaklar evlerimizde süslenmediği için büyük kısmı boş kalır ve kişiler bu boş alanları doldurmak ister. Boş kalan alanları doldurmak istemeniz en büyük hatadır. Boş kısımları doldurmadığınızda ise yediğiniz yemek sizi doyduğunuza ikna etmez ve ilerleyen saatlerde açlık hisseder ya da ikinci tabağı alırsınız.

Göz atabilirsiniz: Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Hareketliliğinizi Arttırın

Hareketliliği arttırmak kişilere koşmak, uzun yürüyüşler yapmak gibi çağrışımlar yaratmaktadır. Oysa yapacağınız ufak değişiklikler ile de hareketliliğinizi arttırmak mümkündür. Örneğin; sabah yatağınızı toplamıyorsanız toplayın bu sayede yatak çevresinde tur atar ve hareket etmiş olursunuz. Mutfakta tabakları toplu olarak bulaşık makinesine yerleştirmek yerine tek tek yerleştirin bu sayede eğilip kalkma sayınızı arttırır ve hareketliliğinize fayda sağlamış olursunuz. Köpeğinizi birine gezdiriyorsanız siz gezdirin bu sayede hareketliliğiniz artar. Akşamları arkadaşlarınız ile ufak yürüyüşler yapın ve diyetsiz bir şekilde kilo verin.

Boşluğu Gidermek İçin Kalorili İçecek Tüketmeyin

Çoğu zaman gittiğiniz yerde kola, fanta, ice tea gibi içecekler tüketmek istiyorsunuz. Bunun nedeni çoğu zaman canınızın kola istemesi olmuyor, orada vakit geçirmek için bu içecekleri talep ediyorsunuz. Kalorili içecekler yerine; maden suyu, su, filtre kahve ya da şekersiz kahve gibi içecek alternatiflerine yönelin. Ne kadar çok gazlı ve şekerli içecek tüketirseniz o denli gereksiz kalori yüklemiş olursunuz.

Uzun Süreli Açlık Yaşamayın

Ne kadar uzun süre aç kalırsanız o denli geç doyduğunuzu fark edersiniz. Günlük olarak 3 öğün ideal ancak bazı durumlarda kişiler uzun süre kendilerini aç bırakıyorlar. Kendilerini aç bırakmalarının en büyük nedenlerinden birisi genel olarak vücudun kalori yakmasını sağlamaktır. Bu eylem genel olarak gecenin ilerleyen saatlerinde büyük bir açlık krizi ile bozulur. Kişiler bir çok yemeği bir anda tüketir ve normalde yiyeceklerinden fazla yediklerini o anda fark ederler. Bu nedenle mutlaka doğru zamanlarda yemek yemeli ve öğün geçiştirmemeye dikkat etmelidirler.

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Bir Yaşam İçin Tüketmeniz Gereken 3 Kuru Yemiş!

Protein Tüketimini Arttırın

Protein hem kişileri tok tutan hem de yakımı sırasında kalori harcanmasına neden olan bir üründür. Ne kadar çok protein tüketirseniz o kadar uzun süre tok kalır ve vücudunuzun kalori harcamasına da yardımcı olmuş olursunuz.

Akşam Yemeği Saatinizi Ayarlayın

Akşam yemeğinin doğru bir saatte yapılması önemlidir. Örneğin; saat 7 de yemek yediğiniz zaman 11’e kadar kendinizi aç hissetmiyor ve uykuya kadar kendinizi idare edebiliyorsanız bu saati 5’e indirmenize gerek yok demektir. Uyku öncesinde bir şeyler atıştırmak yerine uyumadan en az 4 saat öncesinde yemek tüketmek çok daha mantıklı olacaktır. Akşam yemeği saatini doğru bir şekilde ayarladığınız zaman gün içerisindeki besin tüketiminiz de çok daha rahat olacaktır.

Uykunuzu Düzenleyin

Uyku düzeni kilo verme üzerinde en etkili unsurlardan birisidir. Az uyuyan insanlar daha stresli ve sinirli olur bunun yanı sıra uyku düzeniniz vücudunuzun kilo almasına da neden olur. Vücut kişilerin az uyku uyuduğu dönemleri bir tehdit gibi algılar ve enerjisini korumak için vücudu kilo almaya programlar. Uykunuzu düzene sokmanız durumunda kilo vermeniz de daha kolay olacaktır. Kaliteli bir uyku aynı zamanda hormonlarınızın da düzenli çalışmasını sağlayacağı için hormon bozukluklarına dayanan kilo alma durumlarının da önüne geçilmiş olur.

Göz atmanızda fayda var: Sağlıklı Diyet Uygulamaları, Sağlıklı Beslenme Önerileri


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı