Genel Sağlık

Diyabet Neden Olur? Diyabet Nedenleri Nelerdir?

Diyabet ya da halk arasındaki ismi ile “ şeker hastalığı” son günlerde çok sık rastlanan hastalıklardan biridir. Bu kadar sık rastlanan bir rahatsızlık olduğu için haliyle akıllarda da diyabet neden olur sorusu canlanıyor.

Göz atabilirsiniz: Mor mısır, diyabeti azaltabilir mi?

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücudunuzdaki karma bezlerden olan pankreasın kendine has hormonu insülini yeterli salgılamaması ya da salgıladığı insülinin vücut tarafından tanınmaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıp dilinde “Diyabetes Mellitus” olarak bilinen hastalık, halk arasında ise, şeker hastalığı olarak bilinir ve ömür boyu sürer. Diyabet hastaları yedikleri besinlerden aldıkları glikozu vücut içinde kullanamazlar. Diyabet, Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca diyabet neden olur sorusunun yanıtları da bu diyabet türleri içerisinde paylaşılmıştır.

Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet Nedir?

Basit bir şeker olan glikoz, vücudun önemli besin ve enerji kaynağıdır. Salgı bezi olan pankreas sayesinde salgılanan insülin, vücuda alınan glikozun enerji olarak kullanılmasını sağlar. Peki, Tip 1 Diyabet neden olur bu hastalık aslında Otoimmün bir hastalıktır. Yani normal insülin hücreleri vücut için bir tehlike gibi algılanır ve bağışıklık tarafından saldırıya uğrar. Bu yüzden Tip 1 Diyabet hastaları insülin hormonunu ömür boyu enjeksiyon ile alırlar. Genç ve çocuklarda daha sık görülen bir hastalıktır. Her 10 diyabet hastasından 1’ i Tip 1 Diyabet hastasıdır.  Özellikle riskli akraba evliliklerinde sık rastlanır. Genellikle genetik faktörler sebep olur.

Tip 2 Diyabet Nedenleri Neler?

Tip 2 Diyabet neden olur Aslında bu sorunun birçok cevabı vardır. Pankreas ile yaşanan ciddi problemler, karaciğer yağlanması, stres ve hormonsal bozukluklar bu hastalığa neden olabilir. Bilinen klasik şeker hastalığıdır. Tip 1 Diyabet’ e oranla daha sık ve genellikle 40 yaş üstü bireylerde görülür. Ölüme sebebiyet verecek kadar tehlikeli olsa da doğru beslenme ve tedavi ile uzun yıllar zararsız da kalabilir. Kesin bir çözümü yoktur fakat hastalığı yatıştıracak sağlıklı beslenme programları vardır. Şişman ve sağlıksız beslenen insanlarda görülme olasılığı yüksektir. Deri üzerinde oluşan yaraların uzun sürede iyileşmesi, sık idrara çıkma, ağızda oluşan kuruma ve çok su içme ihtiyacı gibi yaygın belirtileri vardır. İdrar ve kan tahliline bakılarak teşhis konulabilir. Eğer ki siz de bu belirtiler var ise ve şeker hastalığından şüpheleniyorsanız hemen en yakın sağlık ocağında tahlil yaptırmalısınız.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Her yaştan insanda görülebilen bir hastalık olan diyabet, birçok insanı da endişelendirmektedir. Endişelenen ve diyabetten şüphelenen insanların ilk aklına gelen ise diyabet neden olur ve belirtileri nelerdir? Ağızda kuruluk, sık aralıklarla idrara çıkma, sürekli su içme isteği, sıkça açlık hissetme, kilo kaybı ve geç iyileşen yaralar, diyabetin başlıca belirtileri arasındadır. Eğer siz de bu belirtilerden şüpheleniyorsanız, sağlık ocağına kan ya da idrar tahlili vererek emin olabilirsiniz.

Diyabetin Kimlerde Görülme Olasılığı Daha Yüksektir?

Diyabet her yaştan insanda görülebilir fakat bazı durumlarda diyabetin görülme olasılığı daha yüksektir. Her yaştan insanın risk altında olduğu, diyabet neden olur ve kimlerde daha sık görülür? Çoğunlukla 40 yaş ve üstü insanlarda sık rastlanılan bir hastalıktır. Beden kitle indeksi normalin üstünde olan insanlar risk grubundadır. 4 kilonun üzerinde doğum yapmış olan bayanlar da risk altındadır. Fazla kilolu, diyabet hastası yakın akrabası bulunan, 65 yaşın üstündeki kişilerde diyabet hastalığı görülme olasılığı yüksektir.

Diyabete Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Her geçen gün, diyabet hastası olan daha fazla kişi ile karşılaşıyor ve haliyle diyabet neden olur merak ediyorsunuz. Birçok faktör diyabete sebep olabilir. En başta fazla kilolar diyabete neden olur. Hareketsizlik, beslenme hataları, stres ve sürekli ilaç kullanımı da diyabete sebep olan başlıca etmenler arasındadır.

Dünya Diyabet Günü

Her yıl 14 Kasım, insülini bulan Fredrick Bantig’ in doğum gününe ithafen Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır.

Diyabet ve Hamilelik

Gebelik süresince normalden daha fazla enerji ihtiyacı açığa çıkar. Bebeğin gelişimi için gerekli olan enerji annenin hücrelerine giren glikoz ile sağlanır. Annenin hücrelerinde bulunan glikoz bebek gelişimi için harcandığından annenin kan şekeri düşük olur. Hamilelikte hücrelerin glikoz gereksinimi arttığı için insülin hormonunun az olması hem anne için hem de bebek için tehlikelidir.

Gizli Şeker

Tıptaki ismi “ Pre- Diyabet” tir. Gizli şekerde kişinin kan şekeri normalin üstündedir fakat diyabet tanısı koymaya yetecek düzeyde değildir. Gizli şeker neden olur ile diyabet neden olur soruları aslında aynı cevabın sorularıdır. Bazen tahlil sonucunda doktor size içinde  “ bozuk açlık toleransı” geçen cümle kullanabilir. Bu da yine gizli şekeriniz olduğu anlamına gelir. Doğru beslenme programı uygulanırsa kan şekeri de normal düzeye düşürülebilir. 40 yaş ve üstü bireyler gizli şeker için risk grubundadırlar.

İlgininizi çekebilir: Şekerin Vücudunuza Yaptığı 11 Korkunç Şey

Diyabette Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyabet ile mücadelede en önemli olan beslenme biçimidir. Doğru beslenme listesi, diyabet hastalarının boyuna, yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Beslenme tedavisi sayesinde, diyabetli bireyler uzun yıllar boyunca sağlık ile yaşayabilirler. Doğru beslenme tedavisinin yanı sıra egzersiz yapmak şarttır. Glisemik indeksi düşük besinler tüketerek hem ideal kilonuza düşersiniz hem de kan şekeri düzeyiniz normale yakın olur. Diyabet hastaları beslenirken işlenmiş ve şekerli gıdalardan kaçınmalıdır. Şekerli gıdalar yerine meyve tüketerek şeker ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar. Ayrıca içeriğinde trans yağlar bulunan gıdalar da ciddi tehlike oluşturur. İşlenmiş, şekerli ve içeriğinde trans yağ bulunan gıdalar sadece diyabet hastası olan bireyler için değil, sağlıklı bireyler için de oldukça zararlıdır.

Diyabet Tedavisi

Diyabet, ömür boyu süren bir hastalıktır. Ama doktorunuz ve diyetisyeniniz sayesinde uzun yıllar diyabet hastası olmayan sağlıklı bireyler gibi yaşayabilirsiniz. Kan şekerinizin aşırı düşük ya da aşırı yüksek olmasını önlemeniz için sıkı bir tedavi şarttır. Kan şekeri düzeyinin normale yakın bir değere çekilmesi doğru bir tedavi ile mümkündür. Doğru bir tedavi için sağlıklı beslenme, düzenli insülin kullanımı ve egzersiz gereklidir. Kan şekerinizin normale yakın değerlere ulaşması tedavinizin iyiye gittiğine dair önemli bir işarettir. Eğer ki beslenme alışkanlığınız bozulursa kan şekerinizde dalgalanmalar meydana gelecektir. Diyabetli bireylerin glisemik indeksi düşük, lifli besinler ile beslenmesi gereklidir. Ayrıca her gün en az yarım saat düzenli egzersiz yapması gerekir. Ve son olarak da diyabetli bireyler, doktorunun uyguladığı ilaç tedavisine uymalıdır. Unutmayın ki, diyabet ömür boyu süren bir hastalık olsa da iyi bir tedaviye olumlu sonuç verecektir.

Diyabetin Tetiklediği Diğer Rahatsızlıklar

Diyabet, ciddiye alınmazsa bazı hastalıkları tetikleyebilmektedir. Özellikle diyabet neden olur sorusunun yanı sıra, diyabetin tetiklediği hastalıklar nelerdir sorusu da sorulmalıdır.

Diyabet, bazı ciddi rahatsızlıkları tetiklemektedir. Özellikle bu rahatsızlıklardan en sık rastlananı körlüktür. Özellikle diyabetli hastaların daha sık göz muayenesi yaptırması gereklidir. Çünkü diyabet zamanla göze ciddi hasarlar vermektedir.

Bir diğeri ise böbrek yetmezliğidir. Diyabet bazen de böbrek yetmezliğinin sorumlusu olabilmektedir. Diyalize giden hastaların büyük bir kısmı ya hipertansiyon ya da diyabet hastasıdır. Diyabet hastalarının sık sık böbrek fonksiyonları için kontrol yaptırmalıdır.

Göz atmanızda fayda var: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Diyabet hastalığı konusunda oldukça bilinçlendim teşekkür ederim güzel bir yazı oluşturmuşsunuz diyabet için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı