Diyet

Diyabet İçin Diyetinizde Aloe Vera Kullanımı

Aloe vera, geleneksel tıp uygulamaları dünyasının en değerli bileşenlerinden biridir ve bu yeşil kaktüs görünümlü bitkinin faydaları bir çok insan için sır değildir.

Aloe vera bitkisi, bugün sağlık ve güzellik endüstrisi için önemli bir bileşen olarak kullanılmakla birlikte;  kremler, losyonlar ve serumdan meyve sularına, takviyelere ve daha fazlasına kadar çeşitlilik gösteren aloe vera, kullandığımız hemen hemen her şeyde bulunur.

Ortalama olarak her yerde kolayca yetiştirilen bu orta boy bitki, bir besin hazinesidir. Bu jelatinimsi bitkiden bir kaşık kullanmak, metabolizmayı hızlandırmak, kilo vermeyi teşvik etmek ve cilt ve saç sağlığını iyileştirmek için yeterlidir. Aslında, genel olarak sağlıklı yaşam ve beslenme için evde yetiştirilen aloe vera jeli tüketmekten daha iyi bir şey yoktur.

Peki aloe veranın şeker hastaları için de harika olduğunu biliyor muydunuz ?! Evet, dünyanın dört bir yanından yapılan birkaç çalışma, aloe vera jelinin diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olabilecek lektin, mannans ve antrakinon gibi bileşikler içerdiğini ileri sürüyor . Ayrıca pankreastaki insülin üreten hücreleri koruduğu ve onardığı da bilinmektedir.

Diyabet İçin Aloe Vera | Aloe Vera’nın Sağlığa Faydaları:

Journal of Traditional and Complementary Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre, aloe vera jeli tüketmek diyabetin kontrol edilmesine ve daha iyi açlık kan şekeri seviyelerine ulaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Physiotherapy Research dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, jel içermeyen aloe vera yapraklarının özünün insüline bağımlı olmayan diyabet tedavisinde faydalı olabileceği belirtildi.

Bacak yaraları ve ülser, diyabette bazı yaygın komplikasyonlardır. Şeker hastalarının iyileşme süresinin daha uzun olduğu bilinmektedir. Uzmanlara göre, aloe vera jeli ” yaraların hafiflemesi ve daha hızlı iyileşmesi” ile  de bağlantılıdır.

Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak, günlük diyetinize aloe verayı doğal olarak dahil etmek için bazı ilginç fikirlerden bahsedeceğiz.

İşte Aloe Vera’yı Diyetinize Dahil Etmek İçin 5 İlginç Fikir:

Aloe vera çayı:

Aloe vera çayı, güne başlamak için en sağlıklı yollardan biri olarak kabul edilebilir. Yapmanız gereken tek şey, orta büyüklükte bir aloe vera yaprağından biraz jel çıkarıp sıcak bir fincan yeşil çayı karıştırmaktır.

Aloe vera smoothie:

Kahvaltı smoothie’nize bir kaşık veya iki aloe vera jeli ekleyebilir ve daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Aloe vera suyu:

Aloe verayı tüketmenin en popüler yollarından biri olan bu meyve suyu evde kolaylıkla yapılabilir. Yapmanız gereken tek şey, bir bardak suda biraz aloe vera jeli, tuz, kavrulmuş jeera ve nane yaprakları ile karıştırın ve uzun bir bardağa dökün ve tadına bakın.

 

Aloe vera salatası:

Ayrıca salata şeklinde aloe vera jelinin tadını çıkarabilirsiniz. Seçtiğiniz biraz jel, meyve ve sebzeleri alın ve karıştırın. Salatanın üzerine biraz zeytinyağı, limon suyu ve tuz-karabiber gezdirin ve kendinizi şımartın.

Aloe verayı günlük diyetinize ekleyin ve faydalarından sonuna kadar yararlanın. Ancak  unutmayın, herşey ölçüsünde güzeldir!

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı