Psikoloji

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Dissosiyatif kimlik bozukluğu (DBP) birçok toplum ve birçok terapist tarafından geniş ölçüde anlaşılmıştır veya sadece bir fantezi olarak algılanmıştır. Psikiyatrik popülasyondaki prevalansı tartışılsa da, çoğu terapist Dissosiyatif kişilik bozukluğu vakalarıyla karşılaşmamaktadır. Ülkemizde DBPinsidansı yetişkin psikiyatri servisinde% 5.4, çocuk psikiyatri servisinde% 4.0’dır. Nüfusun% 75-90’ı kadındır.

DBP’nin ana belirtileri hafıza ve kişiliktir. Sürekliliği olan ve birbirlerinin yerini alabilen kimlikleri aynı kişide birlikte var olmaya devam eder. Genellikle kişilik olarak adlandırılan bu kimlikleri, kontrolleri tekrar eder ve algılanan kendi kavramlarına göre davranırlar. Bu kimlikleri açıkça farklı sesler, aksan, kelime bilgisi, yüz ifadesi, hareket özellikleri, psikolojik test sonuçları, cinsiyet, yaş farklılıkları olabilir.

Dissosiyatif kimlik bozukluğu olan durumlarda, ikiden başlayarak birçok farklı kimlik türü olabilir. Kimlikler arasındaki geçiş ani ve çarpıcı. Değişim genellikle bir vaka, etrafındaki psikososyal tehdit algısı ile stresli olduğunda ortaya çıkar. Kural, biri asıl kişi (mal sahibi) olarak tesadüfen belirlenmiş bir veya iki baskın kişiliktir.Bu, çoğunlukla sevilen biriyle (anne, baba, kardeş) veya güvenli bir ortamda (örneğin evde, okulda, anaokulunda) olduğu gibi kalıcı ve şiddetli şiddetten kaynaklanabilir.DBP, acı ve ıstırap paylaşmanın bir yolunu bulmak demektir. Alternatif kişilikleri ayırmak, çocuğu korumanın ve mümkün olan en iyi şekilde hayatta kalmanın bir yoludur.

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

DBP’li insanlar, alternatif kişilikler olarak bilinen veya “değiştirme” olarak bilinen iki veya daha fazla farklı kişiliğe sahiptir. İkinci kişi kişiyi kontrol ederse, kişi amnezi yaşayabilir. Her değişkenin kendine has özellikleri, kişisel arka planı, düşünme tarzı ve çevre ile olan ilişkisi vardır. Hatta bu farklı kişilikler farklı cinsiyetlerden de olabilir, farklı bir isim, farklı görgü kuralları veya tercihleri ​​de olabilir. DBP’si olan bir kişi, değişimin hüküm sürdüğü diğer kişisel durumlardan veya anılardan haberdar olabilir veya olmayabilir. Size stres veya travma hatırlatan herhangi bir şey herhangi bir zamanda bir değişikliğe neden olabilir.

Bazı durumlarda, DBP’li bir kişi belirli bir değişiklikten yararlanabilir. (Örneğin, utangaç bir kişi, bir sözleşme yapmak için daha hırslı bir kişiye dönüşebilir.) Dissosiyatif kimlik bozukluğu olan insanlar genellikle kaotik bir yaşama ve kişisel ve iş ilişkilerinde sorunlara neden olurlar. Örneğin, DBP’li bir kişi onu tanıyan insanlarla yeniden tanışabilir, ancak onu birçok kez tanımaz veya hatırlamaz. Eşyalarını hatırlamadığı bir evde bile bulabilir.

İlginizi Çekebilir:  Özgül Fobi Nedir? Çeşitleri ve Tedavisi?

Dissosiyatif kimlik bozukluğu, diğer zihinsel bozukluklarda bulunan psikolojik semptomları içerir. Örneğin:

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Öz kaybı
 • Derealizasyon (çevrenin uzaylı, garip veya gerçek dışı olduğunu hissetmek)
 • Depresyon ve / veya tutarsızlık
 • Kaygı
 • Yemek yeme ve uyku bozuklukları
 • Cinsel işlev ile ilgili sorunlar
 • Madde bağımlılığı
 • Amnezi (zaman içinde hafıza kaybı)
 • Halüsinasyonlar (yanlış algılamalar veya işitme sesleri gibi duyusal duyumlar)
 • Kendine zarar verme eğilimi
 • İntihar riski

İlginizi çekebilir: Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

Travma öyküsü dissosiyatif kimlik bozukluğu için önemli bir ayrıntıdır. DBP vakalarının yaklaşık% 90’ının korkutulan ve acı çektirilen bir geçmişi vardır. Travma genellikle ciddi duygusal, fiziksel ve / veya cinsel istismarla ilişkilidir. Aynı zamanda kazalar, doğal afetler ve savaşla da ilişkilendirilebilir. Örneğin, bir ebeveynin kaybı, önemli erken kayıp veya bir hastalıktan uzun süreli izolasyon, dissosiyatif kişilik bozukluğu gelişimini etkileyebilir. DBP genellikle stresli veya travmatik bir durumla bağları koparmak veya travmatik hatıraları normal farkındalıktan ayırmak için kullanılan bir hayatta kalma mekanizması olarak görülür. Bu, bir insanın dış dünyayla olan bağlantısını kesme ve ne olduğunu fark etmenin bir yoludur.

Acı hatıraları günlük düşünce süreçlerinden ayırarak, sanki herhangi bir yaralanma olmamış gibi, göreceli olarak sağlıklı bir işleyiş seviyesini korumak için ayrımı kullanabilirsiniz. Dissosiyatif kişilik bozukluğu vakaları, küçük bir trafik kazası, yetişkin hastalığı veya stres gibi hafif olaylar da dahil olmak üzere çeşitli gerçek ve sembolik yaralanmalardan kaynaklanabilir. Ya da ebeveynin çocuğunun yaşının kendi çocukluk döneminde şiddet kurbanı olmasına yol açabilir.

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Semptomlar mevcutsa, tam bir tıbbi öykü ve fizik muayene yapılacaktır. Dissosiyatif kimlik bozukluğu teşhisi için tıbbi testler olmamasına rağmen, ilaçların fiziksel hastalıklarını veya yan etkilerini dışlamak için kan testleri veya görüntüler (x-ışınları, CT veya MRI) gibi çeşitli teşhis testleri kullanılabilir. Fiziksel bir hastalık tespit edilmezse, kişi, ruhsal hastalığın teşhisi ve tedavisi için özel olarak eğitilmiş bir psikiyatr, psikolog veya sosyal psikiyatri çalışanı gibi bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirilebilir. Geçmiş deneyimlerini ve günümüzdeki işleyişini tam olarak anlamak için klinik görüşmeler yapacaklar. Bazı psikiyatristler ve psikologlar, geçici testler veya yapılandırılmış klinik ayrışma görüşmeleri (SCID-D) gibi standart görüşmeleri dissosiyatif kimlik bozukluğu tanısında kullanabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Diyojen Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

DBP tedavisinin amacı semptomları hafifletmek, kişinin ve etrafındakilerin güvenliğini sağlamak ve farklı bireyleri iyi işleyen bir kişiliğe entegre etmektir. Bu prosedür aynı zamanda bir kişinin acı veren anıları güvenli bir şekilde ifade etmesine ve işlemesine, yeni başa çıkma becerileri ve yaşam becerileri geliştirmesine, en iyi işleyişi geri kazanmasına ve ilişkileri geliştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Tedaviye en iyi yaklaşım kişiye, tespit edilen tetikleyicilerin niteliğine ve semptomların ciddiyetine bağlıdır. En muhtemel tedavi, aşağıdaki yöntemlerin bir kombinasyonunu içerecektir:

Psikoterapi: Bazen “konuşma terapisti” olarak adlandırılan psikoterapi dissosiyatif kişilik bozukluğu ana tedavisidir. Bu, çeşitli terapi biçimlerini içeren geniş bir terimdir.

Bilişsel Davranışçı Terapi:Bu psikoterapi biçimi, işlevsiz düşünme, duygu ve davranış kalıplarını değiştirmeyi amaçlar.

EMDR: Bu teknik, inatçı kabusları, hatıraları ve travma sonrası stres bozukluğunun diğer semptomlarını gösteren kişiler için tasarlanmıştır.

Diyalektik Davranışçı Terapi (DBT): Şiddetli kişilik bozukluklarına sahip, genellikle suistimal veya travmadan sonra dissosiyatif semptomlar içeren bir psikoterapi şeklidir.

Aile Terapisi:Ailenin hastalığı öğrenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda ailenin hastalığın tekrarlayan semptomlarını tanımasına yardımcı olur.

Yaratıcı Tedaviler (Örneğin, Sanat Terapisi, Müzik Terapisi): Bu yöntemler hastaların güvenli ve yaratıcı bir ortamda düşüncelerini, duygularını ve deneyimlerini bulmalarını ve açıklamalarını sağlar.

Meditasyon Ve Rahatlama Yöntemleri: İnsanların dissosiyatif kişilik bozukluğu semptomları daha iyi tolere etmelerine ve iç durumlarının daha fazla farkında olmalarına yardımcı olun.

Klinik Hipnoz:İnsanların bilinçlerinden gizlenebilecek düşünce, duygu ve hatıraları tespit etmelerini sağlayan değiştirilmiş bir bilinçlilik durumuna ulaşmak için yoğun gevşeme, konsantrasyon ve yoğun dikkat yöntemidir.

Disosiyatif Kişilik Bozukluğunun Özellikleri

Dissosiyatif kimlik bozukluğu olan kişilerde depresyon, anksiyete, uyuşturucu kullanımı, kendine zarar verme ve epilepsiyle ilgili olmayan nöbetler gibi sorunlar yaşanmaktadır. Çoğu zaman semptomlarını gizlemeye çalışırlar. Ayrıca bu kesintilerden ve hafıza kaybından habersizlerdir.

Bu insanların birçoğu dissosiyatif bir dönüş yaşar. Bu bölümler sırasında, sanki şu an geçmiş bir olay yaşıyormuş gibi duyusal tekrarlar yaşar. Ayrıca çocuklukta ve yetişkinlikte de kötü muamele gördü. Kendine zarar verme ve intihar davranışı yaygındır.Kendine zarar verme ve intihar eğilimleri, disosiyatif kişilik bozukluğu olan kişilerde yaygındır.Genellikle hipnoz ve çözünme eğilimi gösterirler.Her dissosiyatif durumun temel özelliği gerçeklikten uzaklaşmaktır. Bu, psikozdaki gerçeklik kaybı ile aynı değildir.

İlginizi Çekebilir:  Bipolar Bozukluk Lityum Tedavisi

Bir İnsan Nasıl Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu Geliştirir?

Zor deneyimler, travmatik olaylar ve / veya çocuk istismarı dissosiyatif kimlik bozukluğu temelini ortaya çıkarabilir. Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir.Ergenlik sırasındaki ani kişilik değişiklikleri sadece bir ergenlik krizi değil, aynı zamanda zihinsel bir bozukluğun ilk aşamaları da olabilir. Yaşlı insanlar yaşlılıkta duygu durum bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk ve paranoya gibi durumlar yaşayabilir. Yaşlı bir insanda hatıralar yavaş yavaş onun bilincine nüfuz etmeye başlar.

Zor deneyimler, travmatik olaylar ve / veya çocuk istismarı disosiyatif kişilik bozukluğunun başlamasını tetikleyebilir. Bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. Psikolojik regresyon ve kişilik değişiklikleri aşağıdaki faktörlerden kaynaklanabilir:

Travmatik durumun baskılanması,

İstismar,

Travmatik olay geçmişi,

Ölümcül bir hastalığın olması dissosiyatif kimlik bozukluğu tetikleyicilerindendir.

Kültür Ve Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

Dissosiyatif kimlik bozukluğu sahibi olan kişilerin yaygın olduğu durumlarda, parçalanmış kimlikler kendilerini ilahi bir varlık, ruh, iblis, hayvan veya mitolojik karakter gibi biçimlerde gösterebilir. Bununla birlikte, dissosiyatif olmayan nöbet formları olduğunu hatırlamakta fayda var. WCT durumunda ele geçirmeler istemsiz, uygunsuz ve kontrol edilemezdir. Ayrıca, kültürel ve dini normlara uymayan zamanlar ve yerler vardır.

Parçalanmış kimlikleri, kendilerini ilahi bir varlık, ruh, şeytan, hayvan veya mitolojik karakter gibi biçimlerde gösterebilirler. Bir erkek ile bir kadın arasında dissosiyatif kimlik bozukluğu konusunda bir fark var mıdır? Dissosiyatif kişilik bozukluğu yetişkinlerde klinik uygulamadan sonra kadınlarda çocuklardan daha yaygındır.DBP’li yetişkin erkekler semptomlarını ve travmatik geçmişlerini inkar eder. Kadınlar şiddetli disosiyatif durumlar gösterme olasılığı daha yüksektir. Erkekler kadınlardan daha fazla cezai ve şiddetli davranış göstermektedir. Erkeklerde disosiyatif durumlara neden olan en yaygın nedenler savaş, hapishane ve fiziksel veya cinsel şiddettir.

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Sonuçları

Regresyon hastadan hastaya değişir. Bazıları çok az gerileme gösterirken, diğerleri çok yoğun bir gerileme yaşar. Bu bozukluğu olan insanlar dissosiyatif kimlik bozukluğu ve travma sonrası semptomların etkilerini en aza indirger. Ek olarak, belirtiler bir kişinin evliliğini, aile dinamiklerini ve ebeveynliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Aslında, bunlar bir profesyonel veya işden değil, bu yönlerden en çok etkilenirler.Doğru tedaviyi alan birçok hastanın kişisel ve mesleki yaşamlarını iyileştirdiğini görüyoruz. Ancak, bazıları normal faaliyetlerinin çoğunda düşmeye devam edebilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı